FacebookYoutubeInstagram

Chřipka útočí, očkování je nutnost

Slovácko Zajímavosti 26. 11. 2009
Chřipka útočí, očkování je nutnost

Kvůli praseší chřipce měli žáci na ZŠ Sportovní ředitelské volno.

Foto: archiv školy
Inzerce

Chřipka na Uherskohradišťsku útočí v plné síle. Hygienici doporučují nejzazší očkování. Hlavně proti klasické chřipce, která obvykle mívá těžký průběh. Aktuálně na sto tisíc obyvatel připadá 1 500 nemocných. A křivka nemocnosti ještě poroste. Prasečí chřipka zatím zasáhla pouze šest lidí, včetně dvou školáků uherskohradišťské sportovky.

„Až do konce roku počet případů poroste, takže se prozatím nedá odhadnout, kdy přesně pokoříme pomyslnou kritickou hodnotu dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Každopádně vzhledem k velké infekčnosti takzvané prasečí chřipky očekáváme stále zvyšující se podíl jejího viru v celkovém počtu nemocných. A připomínám, že v našich podmínkách probíhá klinicky mírně až středně těžce, zatímco klasická chřipka mívá obvykle těžký průběh s velkým podílem plicních komplikací,“ zdůraznila Jaroslava Juřičková, vedoucí uherskohradišťského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Jedinou účinnou protizbraní je očkování, které přinejmenším zabrání těžkému průběhu. Očkování proti klasické chřipce hygienici doporučují všem, kdo přichází do kontaktu s velkým počtem lidí, chronicky nemocným a starším šedesáti let. „Účinnost očkování je prokázaná. Je třeba ale mít na paměti, že ochrání jen proti virům chřipky obsaženým ve vakcíně. V žádném případě nazaručí odolnost proti nachlazení, bronchitidám, angíně a dalším respiračním chorobám, které mají jiné původce,“ připomíná Hana Tkadlecová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Očkovací látka proti prasečí chřipce ještě do Česka nedorazila, o vybraných skupinách osob, které na ni mají nárok, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. „Vakcíny jsou určené pro lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest, těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru, záchrannou službu, vybrané zdravotníky lůžkových zařízení, pracovníky sociálních služeb a tzv. kritické infrastruktury, kteří zabezpečují veřejnou hromadnou dopravu a zásobování energiemi, teplem, vodou, což předejde kolapsu veřejných služeb,“ vyjmenovala seznam „vyvolených“ Tkadlecová. Kdo má chuť na obě vakcíny, musí podle hygieniků dodržet minimálně čtrnáctidenní interval, aby měl organismus dostatečnou dobu k vytvoření protilátek. Vakcinaci mají pod palcem výhradně praktičtí lékaři.

A jaké odborníci doporučují formy prevence? „Všechny aktivity, vedoucí ke zvyšování odolnosti organismu, dbát na důslednou hygienu rukou, vyhýbat se velkým kolektivům a zbytečnému cestování,“ odpovídá Juřičková.

Prasečí chřipkou ve Zlínském kraji onemocnělo dvaadvacet lidí, na Uherskohradišťsku šest. U všech měla mírný až středně těžký průběh. Antivirotika lékař nasadil jen v jednom případě. „Je pravděpodobné, že oba chřipkové viry se v populaci vystřídají a že chřipková sezona bude mít nejméně dva vrcholy,“ varuje před podceněním Tkadlecová.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Pitné vody je prý dostatek

Slovácko

Pitné vody je prý dostatek

Přibližně třináct až patnáct litrů z každých sto litrů chemicky upravené vody z vodáren se každoročně ztratí...

26. 11. 2009
Sladká soutěž Moravské rodiny

Uherské Hradiště

Sladká soutěž Moravské rodiny

V posledním listopadovém týdnu vyvrcholí podzimní část seriálu Moravská rodina, ve kterém Český rozhlas Brno představil...

20. 11. 2009
Listopad je pryč. A co dál?

Uherské Hradiště

Listopad je pryč. A co dál?

Kam směřuje náš národ, mi není lhostejné, proto psát o frontách na banány, nesvobodě a podobných klišé...

18. 11. 2009
Z brodského muzea do České národní rady

Uherský Brod, Brno

Z brodského muzea do České národní rady

V nocích po útoku na studenty na pražské Národní třídě roznášel po Uherském Brodě strojopisné letáky -...

17. 11. 2009
TOPlist