FacebookYoutubeInstagram

Dnes to je 17 let od tragédie v USA

Slovácko Zajímavosti 11. 9. 2018
Dnes to je 17 let od tragédie v USA
Foto: ilustrační foto

Odkrývat tajemství a psát o něčem takovém je jako chodit po velmi tenkém ledě. Najde se jistě mnoho odsuzovačů i příznivců tohoto aktu. I když se kolem těchto útoků objevila spousta otazníků, my si objektivně připomeneme jenom holá fakta. 
USA, New York
Přenesme se teď společně do roku 2001. Je 11. září a na východním pobřeží USA je 8 hodin a 46 minut, když do severní věže Světového obchodního centra naráží letadlo, vše v přímém přenosu. Náraz je totiž vysílán televizí. Miliony lidí u televizních obrazovek sedí se zatajených dechem. To, co se však bude dít v dalších minutách, nikdo nečekal a zdá se, že to už není náhoda. V 9 hodin a tři minuty naráží letadlo společnosti United Airlines do jižní věže Světového obchodního centra. Obě budovy, známé jako dvojčata, se ještě ten den zhroutí. 
Po této katastrofě se svět rozdělil na dobu před a po 11. září. Největším důsledkem byla reakce vlády USA, která by se dala nazvat jako hledání viníka. Tajné služby totiž nepochybovaly o vině teroristické sítě al-Káida. Proto se rozhodly pro dovetu na území Afgánistánu, kde jmenovaná síť cvičila své bojovníky. Dalším následkem, politickým, bylo zlepšení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy, o jejichž rozvoj se zasloužil při svém projevu prezident Vladimír Putin, a Amerika tak mohla počítat s Ruskem pro válku proti Talibánu.
Tento útok si vyžádal téměř tři tisíce obětí. V čísle 2 997 jsou zahrnuti členové policejních a hasičských složek, posádka letadla, cestující, návštěvníci i zaměstnanci center. Toto číslo nezahrnuje únosce, kterých bylo 19.
Konspirační teorie
Nejhorší teroristický čin všech dob s sebou nese i mnohé pochyby a fakta, která naznačují, že mohlo jít o něco nekalého, zinscenovaného samotnou vládou USA. Podle mnohých expertů šlo jen o vyprovokování války. Například mnoho odborníků se zaráží nad tím, jak mohli nezkušení piloti-teroristé řídit letadlo. Podezřelé je rovněž například to, že se nedochovaly žádné záznamy z Pentagonu v době útoků. Údajně byly rovněž ztraceny další oficiální dokumenty i z obchodního centra. Mnozí dále zastávají názor, že videa ukazující útoky na dvojčata byla počítačově upravena. Dále se konspirátoři zabývali tím, že se obě budovy zhroutily jako domeček z karet, což znamená, že byly postaveny tak, aby se sesunuly do sebe.
Avšak o tom, jak to ve skutečnosti bylo, lze dodnes jen polemizovat.
11. září 2001 - odstartovalo tzv. válku proti terorismu
Co se dále stalo 11. září? 
  • je to 254. den roku podle gregoriánského kalendáře
  • 1944 se narodila Carmen Mayerová, herečka
  • 1890 se narodil Knud Andersen - spisovatel 
  • 1926 - neúspěšný atentát na Benita Mussoliniho

Autor: nik

Vaše názory

Herec David Vaculík čeká třetího potomka

Jankovice

Herec David Vaculík čeká třetího potomka

Jindra a Maruška - to jsou jména dvou dětí herce Davida Vaculíka, jenž po prázdninách kolegy v...

9. 9. 2018
Slavnosti jsou jako obraz, který stále maluju

Uherské Hradiště

Slavnosti jsou jako obraz, který stále maluju

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury, který je hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených...

7. 9. 2018
Garden Food Festivalu zaplnil náměstí spoustou lákavých specialit

Zlínský kraj

Garden Food Festivalu zaplnil náměstí spoustou lákavých specialit

„Počasí nám až na závěr sobotního dne poměrně přálo, což se projevilo i na velké návštěvnosti. ...

3. 9. 2018
Garden Food Festival provoní zlínské náměstí Míru o prvním zářijovém víkendu

Zlínsko

Garden Food Festival provoní zlínské náměstí Míru o prvním zářijovém víkendu

Hlavní tváří festivalu je opět Zdeněk Pohlreich, který vedle své kuchařské show do Zlína přiveze také restauraci...

29. 8. 2018
TOPlist