FacebookYoutubeInstagram

Dušek a spol. ve Zlíně. Natáčí se Úsměvy smutných mužů

Zlín Zajímavosti 3. 9. 2017
Dušek a spol. ve Zlíně. Natáčí se Úsměvy smutných mužů

Na snímku zleva Josef Formánek – spisovatel, Jaroslav Dušek, Jakub Šimůnek – kameraman, Martin Gazda – producent a Dan Svátek – režisér.

Foto: archiv filmového štábu

V krajské metropoli se v těchto dnech točí celovečerní film s hvězdným obsazením

Filmový štáb snímku Úsměvy smutných mužů se během prvního zářijových dnů zabydlel ve Zlíně. Ve vybraných lokacích jako je například radnice ve Zlíně natáčí s jednou z hlavních postav - Jaroslavem Duškem. Film, ve kterém se objeví i další přední čeští herci David Švehlík, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Ivan Franěk či Simona Babčáková, uvidí diváci v kinech už v dubnu příštího roku.

Opojně hořká komedie režiséra Dana Svátka podle stejnojmenného knižního bestselleru Josefa Formánka vypráví osudy čtyř chlapíků, kteří se potkají při nelehkém úkolu. „Jako vyvrhelové v protialkoholní léčebně se ocitají takříkajíc na okraji společnosti, ale ani to jim nebrání užívat si srandy naplno,“ říká autor námětu Josef Formánek, který sám překonal alkoholovou závislost a tato životní etapa se stala inspirací pro vznik jako knihy.

Jednou ze čtyř hlavních postav je úředník Milan. Geniálního matematika, kterého kvůli alkoholu zavrhla celá rodina, ztvárňuje Jaroslav Dušek. Právě on během tohoto víkendu zavítal do Zlína, kde v místních lokacích vypráví divákům svůj retrospektivní příběh. „Město Zlín film podporuje a přímo ve Zlíně jsme si vybrali společně se zástupci Statutárního města Zlína hned několik zajímavých míst, která se ve filmu objeví -  například park Komenského, Baťův institut 14ǀ15 nebo třeba radnice, kde Jaroslav Dušek hraje jednoho z radních zlínského magistrátu. Natáčet budeme i v budově Filmového uzlu Zlín,“ upřesňuje režisér a absolvent zlínské vyšší odborné filmové školy Dan Svátek.

Filmaři mají v těchto dnech za sebou sedm natáčecích dnů z celkových jednadvaceti. „Ve zlínských lokacích strávíme celkově tři natáčecí dny, sobota 2. září je v pořadí již osmým dnem,“ uvádí Martin Gazda za společnost IS Produkce, která se podílí na výrobě filmu.

Do projektu se jako koproducent zapojilo také filmové, kulturní a produkční centrum Filmový uzel Zlín. Společně s IS Produkcí a dalšími institucemi jako je zlínská filmová kancelář Zlín Film Office usilují o návrat filmového průmyslu zpět do Zlína.

Ze Zlínska se následně celý štáb přesune do psychiatrické léčebny Petrohradu, obce mezi Prahou a Karlovými Vary. „Už jsme zde byli několik dní na jakémsi soustředění nebo tréninku. Prožili jsme je tam jako jejich klienti, účastnili se různých terapií. Byl to velmi silný zážitek, řekl bych, že jsme tam pro film hodně načerpali,“ popisuje zkušenosti filmařů režisér Dan Svátek.

Film o úspěšných mužích, kteří spadli až na samé dno, se však odehrává nejen na půdě protialkoholní léčebny. Ukazuje, jak snadno se může člověk dostat na scestí a jak nelehká je cesta zpět. Jen rozhodnutí léčit se mnohdy nestačí. Jedna z cest, jak se z toho dostat ven, vede přes sport, v tomto případě běhání. „Mottem snímku je Během proti chlastu, během proti osudu! Proto jsme příběh našich hrdinů potřebovali zasadit i do prostředí velkých běžeckých akcí. První snímky filmu proto vznikly ještě před oficiálním zahájením natáčení právě zde ve Zlíně na Festivalovém půlmaratonu a na Pražském maratonu,“ upřesňuje režisér.

Poslední klapka filmu by měla ukončit hlavní část natáčení v pondělí 25. září. Poté budou následovat postprodukční práce a zimní dotáčky, kdy filmaři potřebují sníh. Kromě natáčení i část postprodukčních prací budou realizovány ve Zlíně. V premiéře bude film uvedený do kin v dubnu roku 2018.

Autor: kam

Vaše názory

V mrakodrapu je výstava o historii i současnosti tísňové linky 158

Zlínský kraj

V mrakodrapu je výstava o historii i současnosti tísňové linky 158

V letošním roce si Krajské ředitelství policie Zlínského kraje připomíná 45. výročí založení linky tísňového volání 158....

2. 9. 2017
Návštěvníci festivalu ochutnají gastronomické speciality i tradiční pokrmy české i zahraniční kuchyně

Zlín

Návštěvníci festivalu ochutnají gastronomické speciality i tradiční pokrmy české i zahraniční kuchyně

Sicilské aranchiny, trhané hovězí, chilli burgery, vepřová líčka na zázvoru, smažené dršťky v domácí bulce, cvrček podle...

1. 9. 2017
Unikátní dvoupatrové sklepení. I to nabídne letošní Putování Vinohradskou ulicí

Mařatice

Unikátní dvoupatrové sklepení. I to nabídne letošní Putování Vinohradskou ulicí

Při letošním Putování Vinohradskou ulicí se poprvé rozzáří možná její nejcennější klenot. Po dlouhých desetiletí chátrání prošel...

30. 8. 2017
7 pádů herce Slováckého divadla Martina Vrtáčka

Uherské Hradiště

7 pádů herce Slováckého divadla Martina Vrtáčka

Kdo (co) je vám v životě nejbližší? Moje rodina, přátelé a každý slušný člověk. Bez...

30. 8. 2017
TOPlist