FacebookYoutubeInstagram

Festivaly se posouvají o rok, kultura stále strádá

Slovácko Zajímavosti 27. 4. 2020
Festivaly se posouvají o rok, kultura stále strádá

S ohledem na zdraví jsou letošní velké akce rušeny

I když se opatření nouzového stavu začínají rozvolňovat, vypadá to, že pořádný letní festival na Slovácku zažijeme až o letních prázdninách. Nebo až na podzim? Konečné slovo bude mít vláda. Přesto dnes je jasné, že některé tradiční akce se letos vůbec neuskuteční.

Folkloristé smutní, vrchol sezony nebude

Příkladem je mezinárodní folklorní festival Kunovské léto, který každoročně v polovině května zaplavoval Kunovice a Uherské Hradišti barevnou paletou krojů mladých tanečníků a hudebníků z celého světa. "Za stávajících okolností se bohužel nebude moct v avizovaném termínu letošní ročník Kunovského léta uskutečnit," potvrdila smutnou zprávu Tereza Habartová, manažerka festivalu. "Naším zájmem je, abychom letošní ročník, tak jak je připraven, zrealizovali v celém rozsahu v roce příštím v termínu 16. - 20. 6. 2021." Na Slovácko přijedou zástupci folklorních muzik a souborů ze zemí Visegrádské čtyřky. Téma také zůstává. Bude se věnovat výročí J. A. Komenského.

Pořadatelé však uvažují, že letošní ročník národní přehlídky interpretů dětského verbuňku uskuteční v rámci jiné události. "Samozřejmě se vše bude odvíjet od možností setkávání, situací v jednotlivých podoblastech, kde se za standardních podmínek konají předkola, přípravy verbířů atd.," uzavřela Habartová s tím, že přesný termín bude prostřednictvím našeho týdeníku včas oznámen.

O rok se odkládá i svátek všech dospělých folkloristů - Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. "Vzhledem k restriktivním opatřením a s ohledem na to, že zdraví nás všech je na prvním místě, není možné, aby se koncentroval tak vysoký počet návštěvníků, jak bývá v případě našeho festivalu obvyklé," objasnil kroky Martin Šimša, prezident MFF Strážnice, a dodal, že dalším důvodem je i fakt, že folklorní kolektivy se nemohou v současné době scházet a připravovat svá vystoupení. "Uděláme maximum pro to, aby se připravovaný program letošního ročníku uskutečnil v následujícím roce v plně avizovaném rozsahu," dodal Šimša.

Další prestižní folklorní festival, jakými jsou Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, se taktéž letos neuskuteční, stejně tak Ozvěny Horňácka 2020. Tuto zprávu jsme přinesli již v minulém vydání DOBRÉHO DNE.

Prázdniny stále nejisté, pořadatelé věří

Zatímco Klub kultury v Uherském Hradišti zlomil nad letošním ročníkem Kopaničárských slavností ve Starém Hrozenkově hůl a připravený program o rok odsouvá, ostatní pořadatelé prázdninových festivalů stále věří, že se jejich akce uskuteční.

"Vzhledem k tomu, že z našich poslanců k tématu letních festivalů nic nevypadlo, nemůžeme prozatím představit nový koncept pro Slovácké léto 2020. Vizi mám, ale potřebuji další indicie," vyjádřil se Marek Pochylý na dotaz DOBRÉHO DNE, zda a v jaké formě srdce Uherského Hradiště ožije na začátku prázdnin festivalem Slovácké léto, a dodal: "Nerad bych v lidech vzbudil falešná očekávání. V tomto týdnu snad budeme moudřejší."

Podobných informací se nám dostalo i od tajemníka Dnů lidí dobré vůle na Velehradě Josefa Kořenka. "Vše je v jednání. Čekáme na další vládní rozhodnutí o uvolňování nouzového stavu a jakmile budeme vědět více, dodáme potřebné informace." Tisíce věřících putujících za odkazem Cyrila a Metoděje tak mají stále naději, že jim také letos Velehrad otevře svou náruč. Víru neztrácejí ani milovníci filmů. Přípravy na 46. Letní filmovou školu jsou totiž v plném proudu.

"Jakou podobu filmovka bude mít, to závisí na vás, našich hostech, partnerech. Na zodpovědnosti vůči zdraví nás všech, s ohledem k možnostem uspořádat nejméně stejně dobrý program jako dřív. Neposledně na tom, jak se vyvine celková situace v ČR a ve světě," prohlásila Radana Korená, ředitelka LFŠ, a dodala: "Věříme, že se v létě potkáme v Uherském Hradišti. Jsme v tom společně a rozhodnutí, jakou bude mít LFŠ podobu, přijde nejpozději v květnu. Pracujeme na několika variantách. Jakmile se trošku rozjasní, spustí se následně i akreditace."

LETNÍ FESTIVALY

27. Kunovské léto

17. - 21. června 2020

ZRUŠENO! Pořady se uskuteční o rok později

10. Holešovská Regata

19. - 20. června 2020

PŘESUNUTO na 6. září 2020

75. MFF Strážnice a 38. FF Dětská Strážnice

25. - 28. června 2020

ZRUŠENO! Pořady se uskuteční o rok později

13. Slovácké léto

Uh. Hradiště, 3. - 12. července 2020

Přípravy probíhají, podrobnosti již brzy v DOBRÉM DNU

21. Dny lidi dobré vůle - VELEHRAD 2020

Velehrad, 4. a 5. července 2020

Přípravy probíhají, podrobnosti již brzy v DOBRÉM DNU

18. Masters of Rock

Vizovice, 9. - 12. července

Pravděpodobně se program uskuteční o rok později

21. Festival Slunce

Strážnice, 10. - 12. července

Přípravy probíhají, podrobnosti již brzy v DOBRÉM DNU

65. Kopaničářské slavnosti

Starý Hrozenkov, 10. - 12. července

ZRUŠENO! Pořady se uskuteční o rok později

Horňácké slavnosti

Velká nad Veličkou, 16. - 19. července

ZRUŠENO! Pořady se uskuteční o rok později

46. Letní filmová škola

Uh. Hradiště, 24. července - 2. srpna

Přípravy probíhají, podrobnosti již brzy v DOBRÉM DNU

28. Beseda u bigbítu

Tasov, 31. července - 1. srpen

Přípravy probíhají, podrobnosti již brzy v DOBRÉM DNU

Čtěte více
Autor: pas

Vaše názory

Iniciativy slováckých herců přitahují média

Slovácko

Iniciativy slováckých herců přitahují média

Divadelníci a jejich originální aktivity, jakými je akce Jako na zavolanou, nákupy seniorům, koncert pro nemocnici i...

23. 4. 2020
Přání pro radost

Slovácko

Přání pro radost

„Jak můžu já konkrétně, v současné koronavirové době, nabídnout pomoc druhým?“ Tuto otázku jsem si často kladla....

20. 4. 2020
Hejcmanovi si v karanténě vycházejí vstříc

Uherské Hradiště

Hejcmanovi si v karanténě vycházejí vstříc

Herecký a manželský pár Pavlína a Jiří Hejcmanovi se stejně jako další lidé ocitl před pár týdny...

17. 4. 2020
Výstaviště ruší zahradnickou výstavu Floria Jaro a připravuje farmářské trhy

Kroměříž

Výstaviště ruší zahradnickou výstavu Floria Jaro a připravuje farmářské trhy

Kroměřížské výstaviště musí přistoupit ke zrušení největší zahradnické výstavy v České republice – Floria Jaro. Důvodem je...

16. 4. 2020

Související

TOPlist