FacebookYoutubeInstagram

Hasiči se dočkali, mají vlastní prapor

Slovácko Zajímavosti 6. 12. 2017
Hasiči se dočkali, mají vlastní prapor

Starosta okresního sdružení hasičů Václav Holásek s novým symbolem.

Foto: sal

Dlouhé čekání skončilo. Okresní sdružení hasičů v Uherském Hradišti už se může pyšnit zbrusu novým praporem. Ovšem zatím neoficiálně, protože slavnostní předání proběhne až v únoru příštího roku během celostátního hasičského plesu, který se bude konat ve Starém Městě.

„Je nádherný,“ popisuje jedním dechem Václav Holásek, starosta okresního sdružení hasičů, prapor. Ten je zatím uložen v jeho kanceláři. Až proběhne slavnostní předání a následně i požehnání, bude se vyjímat na čestném místě. „Naše sdružení historicky žádný prapor nikdy nemělo. Ale bylo naším snem ho získat. Ovšem vždy to ztroskotalo na financích. Až teď díky podpoře Nadace SYNOT a senátora Iva Valenty jsme si mohli dovolit jeho realizaci. Pro všechny hasiče je to velká čest, když mají vlastní prapor. Bez takovéto podpory bychom byli stále bez praporu,“ dodává Václav Holásek. Jeho samotné použití pak bude během slavnostních akcí okresního sdružení.

Samotný prapor, jehož rozměry jsou 140 x 100 cm, je ruční práce. Firma, která ho vyráběla, na něm pracovala asi šest týdnů. Po obvodu je zdoben zlatými ratolestmi. Na lícové straně, která je červená, dominuje znak hasičů a název okresního sdružení. Rubová strana je pak modrá s vyobrazením patrona hasičů svatého Floriána a hasičským krédem Bohu ke cti - bližnímu ku pomoci - vlasti ku prosperitě. „Samotný návrh jsme konzultovali přímo s výrobcem. Svatý Florián, coby náš patron, hasí dům. Na druhé straně pak nesmí chybět náš znak. Žádné zákonitosti, co musí prapor obsahovat, nejsou dány. Je na každém sdružení, co na praporu vyobrazí. Díky kvalitnímu ručnímu zpracování nám výrobce garantuje, že vydrží minimálně sto let,“ doplňuje starosta hasičů Václav Holásek. Prapor tak bude dělat čest i dalším generacím hasičům.

Autor: sal

Vaše názory

Maminky s dětmi i senioři mají v centru města zázemí

Uherské Hradiště

Maminky s dětmi i senioři mají v centru města zázemí

Město Uherské Hradiště ve spolupráci s komunitní kavárnou Cafe 21 otevřelo v centru města službu pro maminky...

4. 12. 2017
Divadlo opět uspořádá Dobročinný bazar

Uherské Hradiště

Divadlo opět uspořádá Dobročinný bazar

Tradiční Dobročinný bazar a koncert pořádaný Irenou Černíčkovou ve spolupráci se Slováckým divadlem a nadačním fondem VIAIVA...

2. 12. 2017
Zázraky se dějí i v našem městě

Uherské Hradiště

Zázraky se dějí i v našem městě

Často si děláme legraci z amerických kazatelů, kteří zázračně uzdravují věřící při hromadných modlitbách. Po různých aférách...

27. 11. 2017
Krása slováckého folkloru nadchla obyvatele Káhiry

Horní Němčí

Krása slováckého folkloru nadchla obyvatele Káhiry

Až z daleké Káhiry se vrátili folkloristka Jitka Bartošová a muzikant Ondřej Šmíd. Oba folkloristé tam strávili...

23. 11. 2017
TOPlist