FacebookYoutubeInstagram

Invalidů ubude

Slovácko Zajímavosti 14. 1. 2010
Inzerce

Rok 2010 je skutečně přelomovým, co se týče přiznání plných a částečných invalidních důchodů. Lidé se sníženou či téměř vyloučenou možností pracovat totiž budou mít mnohem těžší se k tomuto typu důchodu dostat. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc zřizuje mezistupeň, podle kterého se již handicapovaní lidé nebudou dělit jen na plně či částečně invalidní, ale budou vedeni jako invalidé prvního, druhého a třetího stupně.

„Nárok na přiznání částečného invalidního důchodu mají lidé, jejichž pracovní schopnost poklesne nejméně o 33 procent, na přiznání plného invalidního důchodu je potřeba, aby pracovní schopnost klesla o 66 procent,“ tak zní vyhláška o důchodovém pojištění, která platila od roku 1995 až do konce roku 2009.

Nový právní předpis je přísnější. „Pojištěnec bude mít nárok na přiznání invalidity prvního stupně, jestliže jeho pracovní schopnost poklesne nejméně o 35 procent. Jestliže člověk bude mít pokles pracovní schopnosti alespoň o padesát procent, bude veden jako invalida druhého stupně. Pro přiznání třetího stupně, tedy nejtěžšího, musí být prokazatelně snížena pracovní schopnost nejméně o 70 procent,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Filipová nové rozdělení vysvětlila tím, že vyhláška z roku 1995 již nebyla v souladu s poznatky o dopadech zdravotního pojištění na pracovní schopnost, a to zejména díky novým lékařským metodám v oblasti diagnostiky a léčby.

„Moderní medicína zmenšila negativní důsledky a přispěla ke zlepšení kvality života a schopnosti pracovního uplatnění,“ uvedla Filipová.

Autor: zde

Vaše názory

Prevence sociálně nežádoucích jevů

Zlín

Prevence sociálně nežádoucích jevů

Necelé čtyři miliony korun rozdělí v letošním roce Zlínský kraj na podporu sociálních podprogramů zaměřených na oblast...

14. 1. 2010
Soutěž Salon vín již podesáté

Slovácko

Soutěž Salon vín již podesáté

Stejně tak jako každý rok se i letos bude konat soutěž Salon vín České republiky. Letošní 10....

8. 1. 2010
Stále se pálí o sto šest

Buchlovice

Stále se pálí o sto šest

Těsně před koncem roku a hlavně kvůli vlastní potřebě jsem tentokrát navštívil místo, které je na Slovácku...

6. 1. 2010
Zbraně občanů? To jsou petice

Slovácko

Zbraně občanů? To jsou petice

Pokud se lidem nelíbí některé rozhodnutí úřadů či chtějí upozornit na nějakou nepravost a mít zároveň zákonem...

29. 12. 2009
TOPlist