FacebookYoutubeInstagram

Jsme úplně normální rodina

Staré Město Zajímavosti 9. 10. 2008
Jsme úplně normální rodina

Mlsat hořkou čokoládu a projíždět se na kole, v tom si Standa libuje

Třináctiletý Staroměšťák Standa Špaček se narodil předčasně, v šestadvacátém týdnu. Od narození je na vozíčku. „Ze začátku to byl pro nás obrovský šok. Cvičili jsme, doufali, plakali, zkoušeli věci možné i nemožné, a přesto věřili, že to nebude konečná diagnóza,“ vrací se ve vzpomínkách maminka. „Měli jsme ale obrovské štěstí, že je Standa šikovný kluk, se kterým se domluvíme a zažijeme spoustu legrace, i když nechodí a motorika mu zrovna moc nefunguje,“ usmívá se maminka, kterou v nejhorších životních chvílích podržel manžel. Nenadálou situaci v rodině zvládl a neutekl tak, jako mnozí jiní otcové, kterým se narodí postižené dítě.

Marta Špačková ještě donedávna učila na klavír jen dvakrát týdně na základní umělecké škole. Dnes už zvládá plný úvazek. Na střídačku se s manželem věnují postiženému Standovi a o sedm let mladšímu Kájovi. „Skloubit práci a kluky je těžké, ale zvládáme to. Když přichází manžel z práce, já odcházím vyučovat do školy. Víkendy trávíme společně. Standa už je velký a manipulace s ním je čím dál složitější,“ poprvé si povzdechla maminka, která syna ráno obléká a přepravuje do školy, kam chodí každý den. Odpoledne poslouchá rádio, hraje si s bráškou - staví kostky, vystřihuje si a dělá úkoly do školy. Kromě hořké čokolády je jeho velkou radostí jízda na kole, které mu táta sestrojil, už když byl malý. „Je to pro něj skvělá rehabilitace. Na projížďkách jej musíme doprovázet, takže je to příjemné odreagování na čerstvém vzduchu i pro nás,“ dodává maminka, která důrazně připomíná, že v žádném případě od nikoho nechce lítost a soucit. „Standu bereme jako úplně normálního kluka se všemi radostmi, zlobením i starostmi. Jeho zdravotnímu stavu se přizpůsobila celá rodina a nedělá nám to žádné dramatické problémy,“ uzavírá povídání Marta Špačková.

Rodina měla štěstí, že drží pohromadě. Společně jezdí na chalupu do Beskyd, dovolenou i k moři a zažívá úplně normální problémy při výchově svých dvou synů.

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Největší radost má z koncertů

Hluk

Největší radost má z koncertů

Patnáctiletý Tomáš Kupec z Hluku se také narodil šest týdnů před termínem. „Z porodnice jsme přijeli v...

9. 10. 2008
Může se to stát každému z vás

Hluk

Může se to stát každému z vás

Rodině Hráčkových z Hluku změnila celý život jediná vteřina. Před pěti lety srazilo auto jejich tehdy devítiletou...

9. 10. 2008
Zářič pomůže zachraňovat životy dětí

Slovácko

Zářič pomůže zachraňovat životy dětí

Právě dnes byl na Oční klinice dětí a dospělých Fakultní nemocnice v Motole oficiálně předán dar, který...

2. 10. 2008
Starosta i zastupitelé jezdí do práce na kole

Velká nad Veličkou

Starosta i zastupitelé jezdí do práce na kole

Do práce se nemusí vždy cestovat jen autem. Přesvědčují o tom alespoň zaměstnanci Obecního úřadu ve Velké...

23. 9. 2008
TOPlist