FacebookYoutubeInstagram

Každá žena není matka!

Slovácko Zajímavosti 8. 3. 2010
Každá žena není matka!

MDŽ není komunistickým přežitkem

Mezinárodní den žen je v dnešní době především připomínkou minulého režimu, kdy byly organizovány mohutné podnikové oslavy a za estrádami, zástěrami, mýdly, voňavkami, karafiáty, ručníky, chlebíčky a zákusky se úplně se vytratil jeho původní smysl – oslava dne, kdy si ženy vydobyly právo volit! Po listopadové revoluci se co by komunistický přežitek slavit přestal a byl nahrazen květnovým Svátkem matek. Ten má však úplně jiný význam - je svátkem maminek a jejich dětí, a my nesmíme zapomínat na to, že všechny ženy matkami být nemohou!

Osmého března po celém světě uctívají památku dam, které prosadily ženám rovnoprávnost a právo volit. Tehdy se bojácně nezařadily do davu a nenechaly se zastrašit. Za své přesvědčení mnohdy trpěly i umíraly.

Naše společnost se posunuje stále dopředu. Ženy často dosahují na vysoké pozice (i když ve srovnání s muži je to velký nepoměr). Často v sobě svádí boj s rozhodnutím, jestli dají přednost mateřství, nebo kariéře, případně jak tyto dvě věci skloubit.

Ke všemu musí celý život bojovat s tím, že za stejně odvedenou práci má muž v průměru o 30 % větší plat.

Mnozí muži si dnes stěžují, že ženy mají svátky dva a oni nic. Neuvědomují si však, že ani v dávných dobách nemuseli bojovat za svobodu, volební právo, placenou práci, právo zodpovídat za vlastní děti, za právo na vzdělání, za účast ve veřejném životě, za ekonomickou nezávislost! Naopak ženy musí bojovat o svou rovnoprávnost dodnes. V mnoha zemích jsou na tom hůř než některá domácí zvířata. V civilizovaném světě jsou pro změnu týrány (ať už fyzicky či psychicky), znásilňovány . . . takže si oba svátky rozhodně zaslouží. 

Udělejme tedy něco pro to, aby se nám Mezinárodní den žen vrátil zpět jako memento bojovnic, které musely přinést velké oběti za to, abychom mohly my, současné ženy být tam, kde dnes jsme - a stále je co napravovat! Nezbývá tedy, než o MDŽ opět usilovat!

 

 

 

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Jaroslav Čech odešel před čtyřiceti lety

Uherské Hradiště

Jaroslav Čech odešel před čtyřiceti lety

Když v roce 2001 vyšla útlá knížka Pozdrav do nebe s podtitulem Vzpomínky na Jaroslava Čecha, bylo...

3. 3. 2010
Neváhal a skočil do ledové Moravy

Vnorovy

Neváhal a skočil do ledové Moravy

Skuteční hrdinové nejsou na plátnech kin, ale chodí kolem nás a málokdo o nich přitom ví. Příkladem...

28. 2. 2010
Povinné čističky, stihnou je všude?

Slovácko

Povinné čističky, stihnou je všude?

Při vstupu do Evropské unie v roce 2004 se naše vláda zavázala, že do roku 2015 se...

28. 2. 2010
Trojlístek výstav

Olomouc

Trojlístek výstav

Březen bude na olomouckém výstavišti Flora patřit hned třem zajímavým výstavním akcím. Modelářům, příznivcům modelování z papíru,...

25. 2. 2010
TOPlist