FacebookYoutubeInstagram

Krása slováckého folkloru nadchla obyvatele Káhiry

Horní Němčí Zajímavosti 23. 11. 2017
Krása slováckého folkloru nadchla obyvatele Káhiry

Jitka a Ondra s kolemdoucí.

Foto: archiv tanečníků

Jitka Bartošová a Ondra Šmíd reprezentovali náš kraj a naši kulturu na Českém národním dni

Až z daleké Káhiry se vrátili folkloristka Jitka Bartošová a muzikant Ondřej Šmíd. Oba folkloristé tam strávili pár dní na základě pozvání Anny Janků, zakladatelky Sdružení českých žen v Káhiře, která pochází z Lopeníku, ale v Káhiře žije více jak 40 let. Po celou dobu se snaží do Káhiry přenáčet českou kulturu prostřednictvím akcí, které na velvyslanectví pořádá.

Právě na jednu z těchto akcí chtěla pozvat zástupce ze Slovácka. Anna Janků proto požádala o doporučení starostu Uherského Brodu a ten navrhl a posléze i oslovil Jitku a Ondru, kteří nabídku přijali, a tak vzniklo toto neobvyklé spojení Moraváků, krojů a Káhiry

Jitka a Ondra byli hlavní „atrakcí“ na recepci k oslavám k výročí 28. října, kterou pořádala česká ambasáda a na které se sešli hosté různých národností. Oba zástupci ze Slovácka byli oblečeni v kroji, Ondra hrál na housle a Jitka zazpívala a také zatancovala. Na brodské tance jí dokonce tanečníka dělal profesor egyptské univerzity Amr Shatury, který umí dokonale česky, protože studoval v Praze Karlovu univerzitu a nyní vyučuje češtinu přímo v Egyptě. „Tančil s velkým nadšením a hrozně ho to bavilo,“ zavzpomínali Jitka s Ondrou. Z tohoto tance vzniklo i video na památku.

Po zbytek čtyřdenního pobytu měli oba folkloristé možnost poznat alespoň malou část hlavního města, pyramidy v Gíze či mumie v Káhirském muzeu, plavili se po Nilu, ochutnali místní speciality, poznali tamní kulturu a také se pro uherskobrodské muzeum vyfotili v krojích na neobvyklém místě v Alabastrové mešitě.

Ne všechny zážitky byly ovšem příjemné. Jitka stihla poznat i egyptskou nemocnici, a to poté, co ji srazilo auto. „Neboj, sice jsem potlučená, ale zlomené nic není,“ napsala mi ještě z Egypta s humorem jí vlastním. „Tady jezdí všichni, jak je napadne. Po tříproudé silnici jede klidně najednou i pět aut vedle sebe,“ shrnula Jitka svůj, naštěstí jediný, negativní zážitek z daleké cesty.

Své egyptské putování zhodnotili oba velmi pozitivně, pochvalovali si tamní gastronomii i krásu historického města a Ondra si liboval, že si dlouho tak neodpočinul a nezrelaxoval jako za pár dní v Káhiře.

Autor: Kateřina MAHĎÁKOVÁ

Vaše názory

Nechceme nikomu vnucovat názor!

Uherské Hradiště

Nechceme nikomu vnucovat názor!

Slávy a žen se prý nedočkali, přesto našli i podruhé odvahu a chuť uspořádat studentskou akci 17....

20. 11. 2017
Kreyson má nový videoklip!

Vizovice

Kreyson má nový videoklip!

Současný Kreyson, v jehož řadách vedle zakladatele kapely Ládi Křížka najdeme hráče, kteří působili či působí v...

26. 10. 2017
Čagy má čtyřicet

Uherské Hradiště

Čagy má čtyřicet

Herec Slováckého divadla Petr Čagánek, zvaný Čagy, oslaví zítra čtyřicáté narozeniny. Rodák z Kroměříže a absolvent muzikálového...

23. 10. 2017
Vinaři mají vlastní slavnostní oděv!

Slovácko

Vinaři mají vlastní slavnostní oděv!

Morava je oblast plná folkloru a lidových tradic. Jednou z nejznámějších je pak vlastnění a nošení lidového...

18. 10. 2017
TOPlist