FacebookYoutubeInstagram

Krojové inspirace v Klenbovém sále

Kunovice Zajímavosti 9. 10. 2019
Krojové inspirace v Klenbovém sále

Krása krojů okouzlila i etnografku Věru Kovářů.

Foto: Miroslav POTYKA

Romana Habartová představuje unikátní sbírku krojů

Unikátní výstavu podob tradičního oděvu a jeho proměn v průběhu času připravila Romana Habartová pro letošní, jubilejní Slovácký rok v Kyjově. Pět desítek krojů se v době Slováckých slavností vína přesunulo do Galerie Joži Uprky a se svatováclavskými hody v Kunovicích našly až do tohoto pátku 11. října zázemí v Klenbovém sále Panského dvora.

"Vytvořila jsem stovky krojových návrhů pro starosty, dědiny nebo soubory. Oslovila krejčí a vytvořila prototypy,  kterou jsou k vidění na výstavě," prozradila dlouholetá etnografka Romana Habartová.

Nejstarší z 51 vystavených krojů je z roku 1981. Habartová ho vytvořila pro soubor Kunovjan podle litografie z roku 1837. Z exponátů vyzvedla nový kroj z Rudic, kterému předcházelo velké pátrání s ředitelem Muzea Bojkovska Tomášem Hamrlíkem. Před deseti lety stála i u znovuobnovení kroje břesteckého, pro obec Modrou nebo Střílky. "Je zde patrný vliv Hané i Slovácka. Dva roky jsem pátrala, než jsem objevila fotku ženy z 1852 a ušila kroj pro starostu," zavzpomínala Habartová a vyzvedla práci svých pomocnic. Jmenovitě Zdeňky Šnajdrové, Marie Skrežinové, Ludmily Farkašové, Boženy Habartové, Gábiny Mahdalové, Jitky Bartošové, Soni Kelblové a děvčat z Lidových tradic a řemesel Uh. Ostroh.

"Všechno, co tu vidíte, zachováváme pro další generace," uzavřela Habartová při pohledu na 51 krojů, tvořených z 850 krojových součástek a 510 spodnic.

Výstava Krojové inspirace napříč Slováckem v Klenbovém sále Panského dvora v Kunovicích je přístupná do pátku 11. října, každý den od 10.00 do 17.00.

Autor: pas

Vaše názory

Huménečko zářilo v Mohelnici

Huménečko zářilo v Mohelnici

Skupina Huménečko jako jediná v historii festivalu Mohelnický dostavník posbírala hned pět ocenění: Cenu TV Noe, Cenu...

1. 10. 2019
Sklepy Mařatice nabídnou 250 metrů dlouhý labyrint historických měšťanských sklepů

Mařatice

Sklepy Mařatice nabídnou 250 metrů dlouhý labyrint historických měšťanských sklepů

V předvečer letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek se všichni milovníci dobrého vína a vinařských tradic...

27. 9. 2019
Eva Josefíková ve Slováckém divadle

Uherské Hradiště

Eva Josefíková ve Slováckém divadle

Slovácké divadlo potěší na podzim diváky dvěma pražskými inscenacemi - Pankrác ´45 a Královna duchů. Oba kusy...

24. 9. 2019
Přepište dějiny! Slovácké má dvě nominace na Cenu Thálie

Uherské Hradiště

Přepište dějiny! Slovácké má dvě nominace na Cenu Thálie

Tak tohle se v historii Slováckého divadla ještě nestalo a nemůže se tím pochlubit žádné jiné regionální...

16. 9. 2019
TOPlist