FacebookYoutubeInstagram

Lidovci neslyší na argumenty

Praha Zajímavosti 14. 12. 2009
Inzerce

KDU-ČSL stále prosazuje znárodnění peněz z loterií, které může ohrozit stovky neziskovek

Lidovcům se minulý týden opět podařilo dostat na pořad jednání poslanecké sněmovny jejich novelu loterijního zákona. Aniž by vyslyšeli jakékoliv argumenty zástupců loterijních společností, ale i neziskových organizací, o jejichž zdroje příjmů jde podle všeho především, protlačili svůj návrh k projednávání. Jen díky dramatické a zdlouhavé diskusi kolem státního rozpočtu se k loterijnímu zákonu poslanci nedostali. Hrozba, že se stovkám občanských sdružení, kroužků a zájmových spolků markantně zkomplikuje díky KDU-ČSL možnost získat příspěvky na jejich činnost, se tak stává čím dál více reálnou.

„Vývoj situace jen dokazuje, že lidovcům skutečně nezáleží na osudu neziskového sektoru. Motivováni snahou vládnout nad několika miliardami korun, které bude v Praze rozdělovat skupina „moudrých“ a lidovci dosazených úředníků, úplně ignorují potřeby, ale i možnosti spolků, kroužků a sdružení například v našem regionu,“ kroutí hlavou Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT. „A asi se nemáme čemu divit, když se sám předseda lidovců snaží zpochybnit závěť majitelky bytového domu v pražských Dejvicích. Ta totiž místo Cyrilu Svobodovi odkázala nemovitost za asi 50 milionů korun charitativní organizaci Domov svaté rodiny. I když prohrál soud, pořád proti závěti brojí,“ dodal Valenta.

Lidovecký návrh počítá s tím, že by loterijní společnosti nerozdělovaly tak zvanou část odvodu výtěžku na veřejně prospěšné účely jednotlivým nadacím, spolkům a neziskovým organizacím, ale ze zákona by jej musely odvádět do Státního fondu kultury. Ten se však topí v dluzích a soudních sporech. Pokud by je prohrál, dokonce mu hrozí exekuce. Navíc se již v minulosti pokoušel provozovat vlastní loterii Českou lotynku, která však skončila fiaskem.

Pokud by návrh lidovců prošel, znamenalo by to, že by například společnost Synot Tip nemohla nadále podporovat významné kulturní a sportovní projekty v našem regionu. O nejvýznamnějšího podporovatele by pak přišla také Nadace Děti-kultura-sport, která jen v grantových programech ročně podpoří na 800 malých žadatelů, kterým rozdá 25 milionů korun. O dalších individuálních projektech, za které jmenujme například Slovácké slavnosti vína a otevřených památek či Fotbalovou akademii, ani nemluvě. „Představitelé neziskových organizací by se proto měli velmi zřetelně ozvat a lobbovat u svých poslanců a regionálních politiků. Pokud nenaslouchají našim připomínkám, snad alespoň vyslyší názory svých voličů,“ vyzval Ivo Valenta.

„Seriózní loterijní společnosti se v žádném případě nebrání novele loterijního zákona, který by posílil transparentnost odvětví a nastavil pravidla např. pro nové technologie či lépe definoval roli obcí. To jsme mimo jiné dokázali při nedávném odborném semináři pro poslance a senátory. Odmítáme však zaslepené snahy o likvidaci loterijních společností, které si navíc berou jako nevinné rukojmí tisíce lidí působících v neziskovém sektoru,“ vysvětloval Valenta, který zároveň poukázal na takřka až zoufalé snahy některých lidoveckých poslanců. Ti se pokusili do vládního návrhu zákona o audiovizuálních mediálních službách „propašovat“ pozměňovací návrh, kterým by zakázali reklamu na loterie a sázení. „To jen dokládá nesystémový a zcela populistický přístup, který je mimochodem také v rozporu s platnými evropskými směrnicemi. Zákaz reklamy by znamenal pokles tržeb loterijních společností a v konečném důsledku by se také negativně odrazil na neziskovém sektoru, který by automaticky přišel o část svých příjmů v podobě odvodu části výtěžku na veřejně prospěšné účely,“ varoval Ivo Valenta.

Autor: MICHAL DVOULETÝ

Vaše názory

Nový model náměstí počítá s pódiem i kácením!

Uherské Hradiště

Nový model náměstí počítá s pódiem i kácením!

Sláva, veřejností očekávaný model nové tváře Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, kterou mu má vtisknout mnohamilionová rekonstrukce,...

11. 12. 2009
Chovatelé riskují pokutu, nesčítají chlévy!

Slovácko

Chovatelé riskují pokutu, nesčítají chlévy!

Drobní chovatelé hospodářských zvířat z Uherskohradišťska si s ohlašovací povinností o umístění chlévů hlavu příliš nelámou. A...

7. 12. 2009
Chřipka útočí, očkování je nutnost

Slovácko

Chřipka útočí, očkování je nutnost

Chřipka na Uherskohradišťsku útočí v plné síle. Hygienici doporučují nejzazší očkování. Hlavně proti klasické chřipce, která obvykle...

26. 11. 2009
Pitné vody je prý dostatek

Slovácko

Pitné vody je prý dostatek

Přibližně třináct až patnáct litrů z každých sto litrů chemicky upravené vody z vodáren se každoročně ztratí...

26. 11. 2009
TOPlist