FacebookYoutubeInstagram

Mobilní kamion interaktivně přibližuje technické obory

Slovácko Zajímavosti 20. 11. 2019
Mobilní kamion interaktivně přibližuje technické obory
Foto: sal

Vzdělávací projekt vozí po kraji unikátní kamion

Technické obory mají stále nedostatek studentů i kvalifikovaných zaměstnanců - snad i proto, že si žáci nedokáží představit své povolání v praxi. Na podporu zaměstnanosti vznikl unikátní vzdělávací projekt Vezeme praxi do škol - VISC Technology Track, který prostřednictvím chytrého mobilního kamionu umožňuje žákům základních i středních škol na vlastní kůži si interaktivně vyzkoušet elektroniku, elektrotechniku, robotiku, pneumatiku a hydrauliku apod.

„Snažíme se vést mladé lidi ke vztahu k technice a propojovat svět vzdělávání se světem pracovního prostředí. V našem kamionu připravujeme kroužky techniky pro žáky základních škol, projektové dny, besedy a jiné akce pro žáky, školy i pedagogy,“ vysvětluje Sylva Štěpitová, jednatelka společnosti, která ocenila spolupráci se školami zapojenými do projektu, zejména s vedením uherskohradišťské průmyslovky, jež drží krok s vývojem technických oborů a zajímá se o praktické uplatnění svých studentů v našem regionu, což potvrdil také manažer rozvoje školy Miroslav Kučera.

Kamion byl pro veřejnost k prohlídce přistaven v areálu Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické, kde současně zahájil kroužek techniky pro zájemce z řad žáků základních škol, který už funguje v Buchlovicích, Boršicích, Tupesích, Otrokovicích a St. Městě.

V mobilním kamionu mohou zájemci pracovat se stavebnicemi pneumatických, hydraulických a elektrických prvků, které jsou poháněny elektřinou, tlakovým vzduchem a kapalinou. „V mobilní učebně studenti pochopí, jakým způsobem a proč přístroje i mechanika fungují,“ doplnili Karel Mareček z BD Sensors a Petr Gabriel z Ray Servise, kteří projekt rozjeli a ve svých firmách zřídili tréninkové pracoviště pro středoškoláky. Odborné veřejnosti, firmám, ředitelům škol i zástupcům obcí byl kamion představen již v uplynulém týdnu před hotelem Skanzen na Modré, kde se pro něj nadchl a podporu projektu přislíbil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je současně velkým propagátorem inovací a technologií.

"V rámci projektu byla zřízena i dvě pracoviště, kde si zájemci mohou osahat a vyzkoušet pájení, měření, programování strojů i robotů a pracovat s 3D tiskárnou i skenerem i unikátní laserovou maketou,“ informuje Štěpitová.

Autor: VRT

Vaše názory

Příběhy bezpráví věnovaného 30. výročí pádu železné opony

Praha

Příběhy bezpráví věnovaného 30. výročí pádu železné opony

V pražském kině Lucerna se uskutečnilo slavnostní zahájení 15. ročníku dějepisného projektu Příběhy bezpráví věnovaného 30. výročí...

18. 11. 2019
Věrnost se vyplatí! A hned několikrát

Slovácko

Věrnost se vyplatí! A hned několikrát

Mílovými kroky se blíží Vánoce, proto náš týdeník opět připravil pro věrné čtenáře spoustu dárků. Jenom předplatitelé...

15. 11. 2019
Mlýny Tupeských parádnic

Tupesy

Mlýny Tupeských parádnic

Tupeské parádnice se zapojily do videoprojektu, který realizuje Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci s Českou televizí....

13. 11. 2019
Lvíček v klopě oživí touhu po svobodě

Uherské Hradiště

Lvíček v klopě oživí touhu po svobodě

V neděli to bude přesně 30 let od vypuknutí tzv. sametové revoluce. I když se převrat na...

11. 11. 2019
TOPlist