FacebookYoutubeInstagram

Modelářství v dětství je základem pro další profesní činnost

Veselí nad Moravou Zajímavosti 12. 6. 2019
Modelářství v dětství je základem pro další profesní činnost

Dnešní žáci nejsou trpěliví, ani příliš manuálně zruční. Důležitá je podpora rodičů!

Svaz modelářů ČR, Klub lodních modelářů ČR pořádá ve dnech 14. - 16. června 2019 celorepublikovou soutěž Mistrovství České republiky lodních modelářů - mládeže Lučina 2019. Projekt Místní akční plán vzdělávání spolupracuje na podpoře spolupráce škol v oblasti polytechnického vzdělávání.

Drahý koníček i kreativní a designérská práce!

Modelářství může být jak koníčkem, tak i náplní profesní činnosti, například při výrobě forem pro výrobu, nebo při návrzích různých strojů, výrobních linek, ale i konkrétních výrobků, čili v dnešní době velmi žádaných oblastech. Zde je modelařina navíc součástí designérské práce. Cílem technické mimoškolní výchovy na Církevní základní škole ve Veselí nad Moravou je snaha, aby žáci získali správné postoje k technice a k využívání techniky v životě.

„Modelářství v Čechách je náročnou činností, protože musíte trpělivě sedět mnoho hodin v dílnách, než se vám podaří sestavit model, se kterým můžete vyjet na mistrovskou soutěž v ČR. Dnešní žáci nejsou trpěliví, ani příliš manuálně zruční, a když jim něco nejde hned, většinou u toho nevydrží. I proto je důležitá podpora rodičů, nejen finanční, ale i morální. Pokud na toto mistrovství dorazí celkem 60 žáků, budu rád. Všichni, kdo se nakonec zúčastní, jsou budoucí talenty v technickém vzdělávání. Bohužel si náklady žáci hradí sami a to bývá u mnoha talentovaných mladých techniků brzdou v účasti. Považte, musí si sami hradit ubytování, cestu, stravu. Bohužel o modelářství je malý zájem sponzorů, protože si málokdo uvědomuje, jak záslužný pro novou generaci tento koníček je,“ uvádí Ing. Ludvík Kostelanský.

V České republice takových ostrůvků pozitivní „deviace“ pro lodní modelářství není mnoho. Očekává se účast modelářů z Jablonce nad Nisou, Ledenic, Třeště, Třince a Marianského údolí.

„Nicméně už samotná účast v soutěži, tedy to, že žáci sestavili fungující model, je určitým vítězstvím každého účastníka. Tím prokázali trpělivost, kreativitu, technické i designérské dovednosti i znalosti z fyziky a matematiky a zasloužili by si nějakou odměnu,“ uvádí Ing. Ludvík Kostelanský.

První tři soutěžící v každé soutěžní třídě získají pohár nebo medaile a diplom, případně věcnou cenu, podaří-li se sehnat sponzory. Chcete-li podpořit dobrou věc, ať už drobnou finanční částkou, nebo například drobnými propagačními předměty, které si zaslouží i ti, kdo v soutěži letos neuspějí, ozvěte se na CZŠ Veselí nad Moravou.

Čtěte více
Autor: BZ
Inzerce

Vaše názory

Na Bílokarpatských slavnostech opět zaburácí motory pil a údery seker

Uherský Brod

Na Bílokarpatských slavnostech opět zaburácí motory pil a údery seker

Umíte bravurně řezat pilou? Přefiknete poleno rychle jako blesk? Přihlaste se do Výzvy Kdo s koho 2019...

6. 6. 2019
Odhalení obrazu Poslední večeře

Jalubí

Odhalení obrazu Poslední večeře

V sobotu se v jalubské Dolní hospodě konalo odhalení obrazu Poslední večeře v Dolní hospodě v Jalubí....

3. 6. 2019
Paříž je kolébkou umění

Uherské Hradiště

Paříž je kolébkou umění

Duchovním otcem myšlenky vyslat Uprkovo dílo do Francie je spoluzakladatel Galerie Joži Uprky na Masarykově náměstí v...

2. 6. 2019
Slovácko může Francouze oslovit

Uherské Hradiště

Slovácko může Francouze oslovit

Více jak dva roky zastává významný post české diplomacie Petr Drulák, který je velvyslancem České republiky. Při...

1. 6. 2019
TOPlist