FacebookYoutubeInstagram

Muži pomůžou prince hlídat, ženy napečou buchty

Hostětín Zajímavosti 21. 3. 2010
Muži pomůžou prince hlídat, ženy napečou buchty

Jana Richterová, manažerka Občanského sdružení TRadice Bílých Karpat uvítá prince Charlese hostětínským moštem.

V plném proudu jsou v Hostětíně přípravy na příjezd prince Charlese. Malá podkarpatská víska si teď rozhodně na malou popularitu stěžovat nemůže. Název Hostětín je přetřásán ve všech pádech a směrech. Přesně za týden však šílenství vypukne naplno. Všechny zájemce o setkání či alespoň pohled na prince však víska snad ani nemůže pojmout. Vše je naplánované do poslední minuty, přesto podrobnější princův časový plán je stále zahalen rouškou tajemství.

„Organizace je dost, vše musí být krok po kroku. Přesná minutáž je už hotová, ale se zveřejněním přesné hodiny a minuty příjezdu musíme ještě počkat. Bude to zkrátka kolem poledne,“ vysvětlil Robert Janota, starosta Hostětína. Sled princovy návštěvy však už známý je. Charlesovy kroky povedou nejprve do místní výtopny na štěpku a biomasu a do kořenové čistírny odpadních vod.

„Přivítání v kotelně proběhne tradičně přípitkem slivovice a ochutnávkou cukrářského umění místních žen,“ sdělil Janota. Podle něj se ještě také uskuteční interní šetření, která z místních pálenek bude ta pro prince. Průvod se pak přesune na náves, kde sídlí jak radnice, tak ekologický institut Veronica, který prince také náramně zajímá.

„Na návsi se také bude konat jarmark řemeslníků, kteří mají značku Tradice Bílých Karpat,“ uvedla Hana Machů z ekologického centra Veronica v Hostětíně.

K dostání tak bude med, medovina, mošt a spousta dalších krajových specialit. Místní „dobrovolné cukrářky“ navíc budou nabízet vdolečky kromě královské družiny i přihlížejícím. A i na dary dojde. Nebude to však žádná socha ze zlata či vzácný obraz, na což může být princ zvyklý.

„To tak, aby se to pak válelo někde v koutě! Princovi nabalíme na cestu tradiční zákusky, cukroví a vdolečky a navíc obdrží výběr rukodělných výrobků z tohoto kraje,“ uvedl starosta Hostětína. Minulý týden zatím obec přehnaným zkrášlováním nežila. Ve sněhových přívalech by to stejně nemělo cenu. Vše se však do puntíku plánovalo.

„Byla jsem sama překvapená, jak striktní ta pravidla jsou. Každý musí vědět, kdy a kam se postavit,“ uvádí Machů. Podle ní velký úklid a výzdobu začnou řešit jen pár dní před návštěvou, aby se do té doby nic nepokazilo. Z vzácné návštěvy mají zkrátka v Hostětíně radost.

„Těšíme se. Je s tím spojeno spousta práce, ale taková návštěva není každý rok,“ prozradila Jarmila Studeníková, úřednice z Hostětína. Po dopoledním programu se pak princ přesune na návštěvu Brna.

 

 

Autor: fab

Vaše názory

Děkan: Centrum bude evropským unikem!

Uherské Hradiště

Děkan: Centrum bude evropským unikem!

Jestli se plány uherskohradišťské Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně promění v realitu,...

12. 3. 2010
Pařížská medaile pro bzenecký tramín

Bzenec

Pařížská medaile pro bzenecký tramín

V Paříži se již po šestnácté konala prestižní mezinárodní soutěž vín Vinalies Internationales. V novém ročníku se...

11. 3. 2010
Každá žena není matka!

Slovácko

Každá žena není matka!

Mezinárodní den žen je v dnešní době především připomínkou minulého režimu, kdy byly organizovány mohutné podnikové oslavy...

8. 3. 2010
Jaroslav Čech odešel před čtyřiceti lety

Uherské Hradiště

Jaroslav Čech odešel před čtyřiceti lety

Když v roce 2001 vyšla útlá knížka Pozdrav do nebe s podtitulem Vzpomínky na Jaroslava Čecha, bylo...

3. 3. 2010
TOPlist