FacebookYoutubeInstagram

Nevyměňujte Ježíška za Santu!

Zajímavosti 24. 12. 2009
Nevyměňujte Ježíška za Santu!

Český Ježíšek.

Foto: archív

Nedokážu pochopit, jak můžete do domovů místo našeho Ježíška vpouštět amerického Santa Clause. S klidem věšíte za okna metrového červeného dědu na žebříku a necháváte se strhnout americkou vánoční atmosférou. Děti ve vánočních dílnách vyrábí santovská přání se sobem a pomalu zapomínají na mystického Ježíška, kterého jsme po dlouhá léta ostražitě chránili před ruským Dědou Mrázem.

To, že se Santa dostal do sítě supermarketů, je v dnešní době docela pochopitelné. Ale že jej vpouštíte ke svým vánočním stromečkům ... to už je moc!

Jak se v tom zmatku mají vyznat děti, pro které jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím v roce? Abych řekla pravdu, děti to s naším Ježíškem opravdu nemají jednoduché. Díky tomu, že ho rozdávat dárky nikdy nikdo neviděl, nedokáží si jej představit. Když už jsou poučeny příběhem o Ježíškovi z Betléma, zvídavé hlavičky absolutně nechápou, jak to může takové malé dítko čistě technicky provádět. Proto bychom měli v předvánočním čase dětem o Ježíškovi hodně vyprávět, protože pokud se na ně budou v takové míře valit nejrůznější hmatatelné santaclausovské věci, Ježíšek časem v dětských srdcích zanikne.

Co se o Ježíškovi povídá mezi lidmi?

Ježíšek je vlastně kouzelný chlapeček, který naděluje na Štědrý den hodným dětem dárečky pod stromeček. Do některých domácností přinese i ozdobený vánoční stromeček, a protože nechce, aby byl spatřen, před příchodem dětí zazvoní zvonečkem a jak spěchá, nechává po sobě jen otevřené okno v pokoji, ve kterém stromeček stojí. Aby na nadělování nebyl sám, pomáhají mu andílci, kteří se na zem spouštějí z nebe po zlatých nitkách. A protože je to kouzelné dítko, dokáže si pomoct i čarami a kouzly. Proto musí být děti hodné, aby se Ježíšek nevyplašil a nevynechal zrovna jejich pokoj.

Zachraňte Ježíška

Přežili jsme Dědu Mráze, přežijeme Santa Clause!

Bojujme za tradiční české Vánoce a zvyklosti. Chceme bytost Ježíška zachránit před invazí červeného tlouštíka a jeho vykulených sobích poskoků. V minulosti nám v českém prostředí nutili Dědu Mráze, dvacet let po revoluci se tu roztahuje Santa Claus. U nás však nosí dárky Ježíšek. Proto vyzýváme veřejnost a milovníky českých Vánoc: Podepište petici a zachraňte Ježíška na www.zachrantejeziska.cz.

Autor: Iva Tymrová

Vaše názory

Vánoční zvyky

Slovácko

Vánoční zvyky

Krájení jablka - Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč....

24. 12. 2009
Severské Vánoce

Severské Vánoce

Švédský kozel s červenou mašlí Štědrý den je ve Švédsku rodinným svátkem s návštěvami a slavnostní...

24. 12. 2009
Polské Vánoce s oslíkem

Polské Vánoce s oslíkem

Vánoční čas počíná v Polsku adventem. Pro děti je to tak jak všude jinde nejkrásnější doba roku....

24. 12. 2009
Befana vhazuje dárky komínem

Befana vhazuje dárky komínem

I v Řecku se Vánoce slaví. Štědrý den je běžný den, je jen zakončen půlnoční mší, svátky...

24. 12. 2009

Související

Popovice

Unikátní betlém v Popovicích

Raritní dílo lidového umění je vystaveno v kostele Panny Marie Růžencové v Popovicích. Pohyblivý betlém sestavil zdejší...

Mařatice

Burčáci hráli zaplněné stodole

Zazpívat si koledy, zahřát se svařákem nebo si popovídat se známými přišli lidé do areálu Parku Rochus...

Uherské Hradiště

Benefice přinesla téměř čtyřicet tisíc

Vánoční pohoda naplnila kostel svatého Františka Xaverského v Uherském Hradišti během dvou benefičních koncertů. Nejprve se zaplněnému...

Boršice

Ježíškem byl opět novorozenec

Narození Ježíška si tradičním způsobem připomněli obyvatelé Boršic. Organizátoři akce s názvem Živý betlém po delší době...

TOPlist