FacebookYoutubeInstagram

Neziskovkám hrozí,
že budou bez peněz

Zlínský kraj Zajímavosti 28. 9. 2009

Lidovci chtějí „znárodnit“ peníze z loterií, místo regionálních nadací má finance rozdělovat státní fond

Množství neziskových organizací nejen ze Zlínského kraje zatajilo koncem minulého týdne dech. Při projednávání Janotova úsporného balíčku, který má snížit deficit státního rozpočtu, totiž lidovečtí poslanci navrhli změnit způsob, jakým se rozdělují peníze z loterií a sázek. Ty dnes přitom představují často nezanedbatelnou část při financování kultury, sportu, ale také sociálních, zdravotních či ekologických projektů. V okamžiku, kdy lidovci neuspěli se svým nápadem na jednorázové zkasírování části zisku loterijních společností pro potřeby státního rozpočtu, veřejně představili návrh na „znárodnění“ výtěžku z loterií, který by měl být pro příště směřován do speciálního státního fondu, o jehož pravidlech a způsobu fungování je zatím možné jen spekulovat. Nejrůznějším občanským sdružením, spolkům a veřejně prospěšným organizacím by tak možná zůstaly jen oči pro pláč.

Nejde totiž o malé peníze. Tak například uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž hlavním mecenášem je právě loterijní společnost SYNOT Tip, totiž jen v každoročně vyhlašovaných grantech určených pro žadatele ze Zlínského kraje rozdala do dnešních dnů 72 milionů korun! Proti lidoveckému návrhu se tak hlasitě postavili zástupci nejedné neziskové organizace. „S tímto návrhem nesouhlasíme. Pokud  by neodváděly loterijní společnosti část výtěžku na veřejně prospěšné účely, ale přímo do státního rozpočtu, nevěříme, že by se nám podařilo v budoucnu získat nějaké finanční prostředky pro náš folklorní soubor,“ uvedla Jana Kahounová, vedoucí folklorního souboru Světlovan Bojkovice.

Neziskovky se postavily proti „znárodnění"

A ve svém názoru není sama. „Připadá mi to jako nepřípustná centralizace příjmové politiky, jejímž důsledkem mohou vzniknout nenávratné škody nejen v oblasti lidové kultury, ale i vzdělání a sportu v našem kraji. Je kontraproduktivní, aby prostředky získané z regionu nebyly přímo investovány nazpět,“ řekl Aleš Rada, vedoucí staroměstského souboru Dolina. „Jsem si stoprocentně jist, že bychom při přerozdělování prostředků ze státního rozpočtu na naše aktivity a činnost nedostali ani korunu. V tomto směru granty Nadace Děti - kultura - sport velice pomáhají, a to nejen souborům a spolkům v oblasti kultury, ale také školám, zdravotnickým, sociálním zařízením, sportovním klubům a dalším, pro které nadace vypisuje své granty,“ připojil se Petr Radoch, vedoucí Slováckého kroužku Háječek z Ostrožské Lhoty. „Myslím, že to vůbec není dobrý nápad. Peníze ve státním rozpočtu zmizí a pro drtivou většinu projektů se stanou nedostupnými,“ myslí si také Veronika Stratilová, místopředsedkyně Moravskoslezského kynologického svazu Zlechov.  „Rozdělování přes stát by bylo daleko horší, více by se prosazovaly různé lobbyistické skupiny. Důležitá je otázka, kolik by stály náklady na toto rozdělování. Určitě by se musely vytvořit určité skupiny, které by prostředky rozdělovaly, kontrolovaly rozdělování a kontrolovaly kontroly. Takže se mi tento návrh nelíbí, protože s rozdělováním grantů z Nadace Děti - kultura - sport mám velmi dobré zkušenosti,“ doplnil Petr Popelka, předseda občanského sdružení SPOKOS Strání.

Peníze, které loterijní společnosti odvádí na veřejně prospěšné účely, však pomáhají také v mnoha jiných oblastech. Vždyť například uherskohradišťská společnost SYNOT Tip významně podporuje pilíře české národní kultury, jako třeba Národní divadlo, Národní galerii či Správu Pražského hradu, je patronem mnoha mimořádných kulturních projektů nejrůznějších žánrů nebo pomáhá významným filmovým festivalům. „Jsem šokován, když lidovečtí poslanci označují loterijní průmysl za posvátnou krávu, která je nedostatečně daňově zatížena. Svědčí to o jejich hluboké neznalosti. Vždyť kromě správních poplatků a povinnosti odvádět část výtěžku na veřejně prospěšné účely si loterijní společnosti nemohou na rozdíl od běžných obchodních společností uplatnit žádné daňové náklady ani odpočet DPH. Navíc prostřednictvím adresné podpory veřejně prospěšných projektů loterijní společnosti často suplují stát, který je slepý a hluchý k mnoha důležitým aktivitám, které pomáhají budovat občanskou společnost, řeší sociální či zdravotní problémy, rozvoj kultury a podobně,“ kroutí hlavou Ivo Valenta, majitel holdingu Synot.

Původní lidovecký návrh by byl likvidační

Představitelé KDU-ČSL však argumentují tím, že jejich čtvrteční návrh nesměřoval k tomu, aby „odřízl“ neziskové organizace od části výtěžku z loterií. „My chceme, aby loterijní společnosti i společnosti zabývající se jinými druhy hazardu měly stále povinnost odvádět stejné procento na veřejně prospěšné účely. Toto v žádném případě nechceme měnit. Prosazujeme ale, aby navíc odváděly stejnou částku, která by se stala příjmem státního rozpočtu,“ uvedl Ondřej Benešík, místopředseda okresního výboru KDU-ČSL Uherské Hradiště.

„Tento krok by byl likvidační a znamenal by krach pro jednotlivé společnosti a možná i celá odvětví. Nemusíte ani nijak složitě počítat, abyste zjistili, že si při současném modelu fungování loterijních společností další dvacetiprocentní zdanění firmy jednoduše nemohou dovolit,“ kontroval Ivo Valenta.  

Místo do regionu do státního fondu

V okamžiku, kdy poslanecká sněmovna napříč politickým spektrem smetla tuto narychlo připravenou legislativní změnu, přišla od čelních představitelů KDU-ČSL další studená sprcha. „KDU-ČSL bude pokračovat v naplnění svého slibu občanům nově upravit pravidla pro provozování hazardu. Chceme nový způsob odvodu prostředků na obecně prospěšné účely prostřednictvím určeného fondu,“ uvedla v pátek odpoledne Martina Kaderová, tisková mluvčí KDU-ČSL. Pokud by se lidovcům podařilo tento návrh prosadit, znamenalo by to, že by loterijní společnosti nerozdělovaly peníze na jednotlivé veřejně prospěšné projekty, ale posílaly by je někam do centrálního státního fondu, který by pak na základě svých vlastních pravidel rozhodl, jak s penězi naloží.

„Jsem zklamán z postoje KDU-ČSL, kterou jsem vždy vnímal tak, že chce podporovat rozvoj dění na malých obcích, u jednotlivých spolků a organizací. Tímto krokem je však chtějí připravit o jeden z mála finančních zdrojů pro jejich aktivity nebo jim minimálně neúměrně zkomplikovat možnost, jak na tyto peníze dosáhnout. Chtějí bourat to, co funguje, jen proto, aby na sebe populisticky upozornili a zvýšili svoji šanci na politickou resuscitaci,“ komentoval situaci Ivo Valenta.

Autor: MICHAL DVOULETÝ
Inzerce

Vaše názory

ERWIN: Likvidace firmy byla přímým výsledkem úsilí převzít CZAW

Kunovice

ERWIN: Likvidace firmy byla přímým výsledkem úsilí převzít CZAW

Dění kolem výrobce sportovních letadel, společnosti Czech Aircraft Work, stále hýbe zájmem veřejnosti. Exkluzivní rozhovor s dlouholetým...

27. 9. 2009
Oliva odléval tři ambony a pamětní desku příteli

Velehrad

Oliva odléval tři ambony a pamětní desku příteli

V podzimním lití akademický sochař Otmar Oliva odléval tři ambony: pro košický kostel jezuitů, ambon na oltář...

18. 9. 2009
To setkání má obrovský náboj

Velehrad

To setkání má obrovský náboj

Mezi účastníky odlévání byl i Giuliano Pellegrini, prezident Svazu obcí Valle di Ledro, který si cestu do...

18. 9. 2009
Slavnosti jsou impozantní přehlídkou lidových tradic

Uherské Hradiště

Slavnosti jsou impozantní přehlídkou lidových tradic

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek vnímám je jako velký svátek Slovácka s impozantní přehlídkou lidových tradic...

6. 9. 2009

Související

Uherské Hradiště

Nadace SYNOT - dva miliony pro školství Zlínského kraje!

Oblast školství a zájmové činnosti ve Zlínském kraji získala díky Nadaci SYNOT ve čtvrtek téměř dva miliony...

Zlínský kraj

Krajský výbor jednohlasně: Navyšte dotace pro kulturu na dvojnásobek!

Kultura ve Zlínském kraji potřebuje více peněz. Proto krajský Výbor pro nevládní organizace a neziskový sektor jednohlasně...

Zlínský kraj

Nadace navyšuje kulturní grant o další milion

Především na podporu rozvoje lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů Zlínského kraje je zaměřen kulturní...

Praha, Slovácko

Senát podpořil lidové písničky, schválil folklorní novelu autorského zákona

Další důležitý krok má za sebou novela autorského zákona, která má osvobodit folkloristy od autorských poplatků i...

TOPlist