FacebookYoutubeInstagram

Nový model náměstí počítá s pódiem i kácením!

Uherské Hradiště Zajímavosti 11. 12. 2009
Nový model náměstí počítá s pódiem i kácením!

Pohled na kostel sv. Fr. Xaverského.

Foto: vizualizace
Inzerce

Sláva, veřejností očekávaný model nové tváře Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, kterou mu má vtisknout mnohamilionová rekonstrukce, spatřil světlo světa! Jestli obyvatele potěší, ukáže čas. Každopádně ale stále počítá s pokácením dvou lip u kašny i instalací pódia nedaleko chrámu sv. Františka Xaverského, ale třeba taky s výraznou redukcí parkovacích míst.

Hlavním terčem kritiky připravované proměny je pódium, na jehož nevhodnost poukazovala dokonce sakrální komise při Arcibiskupství olomouckém. Lidé však neušetřili ani záměr na pokácení dvou lip, mobiliář, parkování nebo občerstvovací kiosky. Jak se s jejich výtkami vypořádal nový model? Posuďte sami. Obhájcem jednotlivých kroků a zásahů je Aleš Holý, městský architekt.

Pódium před kostelem

Farnosti i občanům se ani za mák nelíbila jeho poloha, že prý stojí před kostelem a dominantu náměstí zakrývá. „Jenže nový model obavy vyvrací. „Záda“ pódia a průčelí chrámu dělí třiatřicet metrů, kostel určitě nezakrývá a ani nestojí vyloženě před ním. Vyroste na úrovni vchodu do Hradišťanky na hraně mezi kostelem a jezuitskou kolejí,“ říká Holý. Pódium podle něj naopak tvoří rozhraní mezi hledištěm a reprezentativním, až spirituálním prostorem, který nenaruší konání kulturních akcí a před radnicí i kostelem dlouhodobě chybí. „Jelikož plachty pódium ozdobí jen při hudebních, kulturních či společenských produkcích a s možností demontáže počítáme rovněž u čtyř sloupů, pohled na dominantní kostel sv. Františka Xaverského nic nenaruší. Ostatně výška napevno instalovaného žulového piedestalu není ani metr, což je níž než horizont a výška aktuálně parkujících vozidel před kostelem,“ zdůraznil Holý.

Zeleň, kácení dvou lip

Za oběť rekonstrukci mají padnout dvě lípy u kašny. Důvod? Špatný zdravotní stav a „drzý“ kořenový systém, který výrazným, až destruktivním způsobem zasahuje do technologie kašny i inženýrských sítí! „Kašna je navíc nejlepší adresa na náměstí, ideální místo pro schůzku, nebo rande. Z historických pramenů lze dokonce vyčíst, že jde o nejteplejší a nejlépe kryté místo před větrem. A abychom její význam a prostředí umocnili, počítáme s kresbou v dlažbě v podobě mezikruží a prstencem laviček bez opěradel, které umožní posezení i směrem na kostel,“ doplnil městský architekt.

Za dva vykácené stromy město vysází tři nové, jeden před poštou a dva před secesním domem vedle hotelu Slunce. „Dům pošty není k popukání, listnáč mu jen prospěje. Zbylé stromy mají i význam kompoziční. Ještě více zvýrazní vstup na náměstí z Havlíčkovy ulice,“ vysvětluje Holý. „Stromy lidi v úzké uličce ještě více přiškrtí a následně je ohromí náměstí.

Snažíme se zkrátka na veřejný prostor aplikovat jakýsi psychologický efekt ze sakrálních staveb, kde jsou věřící nejprve vměstnáni do malé uličky a pak se před nimi otevře chrámová loď.“

Občerstvovací kiosky

Když se na první vizualizaci objevily dva nové kiosky, mezi lidmi způsobily zděšení. I proto radní bleskurychle zareagovali a zametli je do koše. „Nikdo je nechce, byly by jako pěst na oko. Na náměstí zůstane jen stánek před hotelem Slunce, který je vázán smlouvou,“ potvrdil architekt. V propadlišti dějin podle něj skončí i prodejní pulty mezi stromovou alejí.

Mobiliář

Mobiliář lidé totálně rozcupovali. Je nepohodlný a nevhodný, shodli se při zveřejnění, že zkopíruje moderní prvky z Havlíčkovy ulice. Jejich kritika padla na úrodnou půdu. „Instalované lavičky jsou nízké a na dva sedící příliš dlouhé. Nepraktické jsou rovněž koše a stojany na kola, které dokonce lámou ráfky. S úpravami tudíž určitě počítáme,“ přikyvuje Holý.

Parkování

Kritické hlasy počty parkovacích míst poměrně ušetřily. I když se vyrojily poznámky o jejich přemrštěnosti. „Model jasně ukazuje výraznou redukci jen do nezbytných míst, před poštu, radnici a několik míst rezervujeme pro klienty hotelu,“ shrnul Holý. Aktuálně náměstí nabízí více než 80 parkovacích míst, proměnu „přežije“ pouze osmatřicet.

Třebaže model nepředstavuje definitivní konečnou podobu Masarykova náměstí, zásadní změny už asi nepřijdou. „Jsme teprve ve fázi studie, k níž se musí vyjádřit x subjektů,“ reagoval Libor Karásek, starosta Uh. Hradiště, který očekával žhavou diskuzi o úplně jiné záležitosti. „Překvapilo mě, že lidé zůstali zcela chladní k uzavření Nádražní ulice, z níž se stane pěší zóna,“ svěřil se.

ANKETA DOBRÉHO DNE

Radnice v Uherském Hradišti představila model Masarykova náměstí.

Jak se vám zamlouvá jeho proměna?

Marie Ondrašíková, Uherské Hradiště

Nový model se mi docela líbí. Nejvíce asi to, že by tribuna zmizela ze středu náměstí. Taky oceňuji, že by se Nádražní ulice proměnila v pěší zónu, protože tam je to v dnešní době hrozné. Určitě by to přispělo k bezpečnosti chodců.

Olina Hlaváčková, Uherské Hradiště

To, že se změnilo umístění tribuny je mi celkem jedno. Mě spíš zajímají auta, která bych na náměstí nepustila vůbec. Rozhodně bych si přála, aby zde bylo naopak více zeleně a laviček, aby si maminky, děti a důchodci měli kde sednout. Náměstí má sloužit k tomu, aby si lidé na něm odpočinuli a pobavili se a ne, aby zakopávali o auta a báli se, že je něco srazí.

Zdeněk Pelikán, Jarošov

Když se na ten model dívám, nemůžu se zbavit dojmu, že to náměstí je pořád prázdné. Klidně bych na náměstí pustil auta, protože jinak se z toho stane jen průchoďák. Tady můžete udělat dva chodníky křížem – krážem a máte vyplněné celé náměstí. Kdyby tam mohla auta, určitě by do města přijelo více lidí. Stejně tak se mi nelíbí proměna Nádražní ulice v pěší zónu. V Kyjově řešili taky obdobný problém a podívejte se jak to tam vyřešili, nikdo neprotestuje a je tam život.

Božena Tupá, Uherské Hradiště

Současné umístění tribuny se mi vůbec nelíbí. Souhlasím s radnicí ji proto přesunout do kraje náměstí, kde by byla daleko vhodnější. A když navíc nebude průjezdná Nádražní ulice, tak to bych uvítala také. Vždyť od nádraží to na náměstí není daleko a u nádraží parkoviště je. Není potřeba aby touto ulicí jezdila auta. Určitě by to bylo bezpečnější. Taky se mi líbí, že na náměstí zůstávají lípy, protože bez zeleně by bylo náměstí prázdné.

Antonín Hejda, Uherské Hradiště

Z Nádražní ulice bude pěší zóna? Tak to tam asi nebudeme moci my cyklisté co? Leda tak jít vedle kola. Přesun tribuny se mi moc nezdá. Když se na to tak dívám tak mám pocit, že na ty budovy vzadu nebude příliš vidět. Ty budovy budou přitom teď nově opravené a hned budou částečně zakryté. Současné umístění tribuny se mi líbí rozhodně víc, ale možná je to jen na zvyku.

Kolemjdoucích na Masarykově náměstí se ptal Hynek Zdeněk, fotografie Radek Salaquarda

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Chovatelé riskují pokutu, nesčítají chlévy!

Slovácko

Chovatelé riskují pokutu, nesčítají chlévy!

Drobní chovatelé hospodářských zvířat z Uherskohradišťska si s ohlašovací povinností o umístění chlévů hlavu příliš nelámou. A...

7. 12. 2009
Chřipka útočí, očkování je nutnost

Slovácko

Chřipka útočí, očkování je nutnost

Chřipka na Uherskohradišťsku útočí v plné síle. Hygienici doporučují nejzazší očkování. Hlavně proti klasické chřipce, která obvykle...

26. 11. 2009
Pitné vody je prý dostatek

Slovácko

Pitné vody je prý dostatek

Přibližně třináct až patnáct litrů z každých sto litrů chemicky upravené vody z vodáren se každoročně ztratí...

26. 11. 2009
Sladká soutěž Moravské rodiny

Uherské Hradiště

Sladká soutěž Moravské rodiny

V posledním listopadovém týdnu vyvrcholí podzimní část seriálu Moravská rodina, ve kterém Český rozhlas Brno představil...

20. 11. 2009
TOPlist