FacebookYoutubeInstagram

Ostrožané reprezentovali v Srbsku

Uherský Ostroh Zajímavosti 18. 6. 2018
Ostrožané reprezentovali v Srbsku
Foto: Zdeněk Reimitz

Ostrožská Šermířská a divadelní společnost Memento mori se vrátila ze Srbska. Na víkendovém festivalu cestovního ruchu v Bělehradu reprezentovala Českou republiku ve společném historickém bloku spolu s účinkujícími ze Srbska, Ruska a Maďarska.

„Nevěděli jsme, co nás bude v Bělehradu čekat. Po pravdě jsme se i trochu obávali. Vždyť tam celkem nedávno probíhalo bombardování," říká vedoucí Memento mori Pavel Jurčeka. „Byli jsme ale hodně překvapení. Bělehrad je moderní město a po nedávné válce jsme neviděli jedinou stopu. Nezadá si s jinou evropskou metropolí. Jen na silnicích je potřeba dávat pozor, protože místní řidiči jezdí jako na Balkáně,“ dodává se smíchem.

Srbové je přivítali neuvěřitelně srdečně. "Nejsme na to zvyklí, od našich západních sousedů se nám dostává spíš ignorace. I diváci a návštěvníci festivalu byli skvělí. Každý z nich, když se dozvěděl, že jsme z Česka, řekl, že jsme jejich bratři. A prokazovali nám velkou úctu. Byli jsme lehce v rozpacích, nevíme, čím jsme si ji zasloužili,“ podotkl Jurčeka s tím, že každý Srb, který se s nimi dal do řeči, věděl, že u nás máme Čechy a Moravu, a také znal Prahu a Brno.

Ostrožští šermíři vystupovali s programem Rytířský turnaj. Samotný festival se odehrával v obrovské starobylé pevnosti na soutoku Dunaje a Sávy, která pomáhala bránit Evropu před Turky. Dnes je součástí pevnosti zoo, dinopark a velké vojenské muzeum. Jen interiéry muzea mají padesát dva místností s vojenskými artefakty a v okolí pevnosti jsou desítky děl, tanků a těžké vojenské techniky.

„V neděli před vystoupením nás srbská šermířská skupina vzala replikou středověké lodi na soutok. Druhý břeh se ztrácel v mlze, tak byl daleko. Připadalo nám docela směšné, jak je Morava malá a že se u nás slovem řeka označuje i třeba Olšava nebo Velička. To by lidé od Dunaje asi těžko chápali. A také nás zaujala jedna pro nás nepochopitelná věc. Ruskou výpravu navštívil ruský kulturní atašé v Bělehradě. Jen tak, přišel pozdravit Rusy, když se o nich dozvěděl. To se nám za dvacet šest let nikdy nestalo,“ uzavřel Jurčeka.

Autor: nin

Vaše názory

Valentýna ze Zlechova je Rytířkou řádu krásného slova!

Praha

Valentýna ze Zlechova je Rytířkou řádu krásného slova!

"Ve jménu pohádek, románů a básní, jménem všech literárních hrdinů a světů pasuji Tě na Rytíře krásného...

13. 6. 2018
Ažka se vdala!

Uherské Hradiště

Ažka se vdala!

Z oblíbené uherskohradišťské herečky Alžběty Kynclové je od první červnové soboty vdaná paní Alžběta Mahdalová. Po několikaleté...

10. 6. 2018
Platební karta Harley-Davidson

Zlínský kraj

Platební karta Harley-Davidson

• Na kartu lze vložit až 6 000 Kč (240 EUR) • Platí nejen v průběhu oslav...

7. 6. 2018
Dražit se budou helmy i motocykl H-D

Zlínský kraj

Dražit se budou helmy i motocykl H-D

• Harley-Davidson Fatbob Freedom pro nadační fond Domfree Toužíte po originální motocyklové přilbě? Zúčastněte se charitativní...

7. 6. 2018
TOPlist