FacebookYoutubeInstagram

Partnerství přes oceán pokračuje

Kunovice Zajímavosti 17. 5. 2018
Partnerství přes oceán pokračuje

Pan Kapavik s vnukem při návštěvě Kunovic – nezvyklá kombinace charakteristických oděvních prvků dvou vzdálených regionů.

Foto: zdk

Kunovická jízda králů je jedinečnou kulturně-společenskou událostí, kterou si nenechají ujít příznivci lidových tradic či milovníci koní. Je samozřejmé, že na ni jako na každou podobnou akci dorazí i tentokrát celá řada oficiálních i neoficiálních návštěvníků. Jedná se především o představitele veřejného života, poslance či senátory zastupující zdejší region v Parlamentu České republiky, reprezentaci krajského úřadu i zástupce jednotlivých okolních měst a obcí.

Mezi řadou hostů této mimořádné slavnosti, zapsané na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, budou letos opět zástupci texaského městečka West, které se v roce 2015 stalo partnerským městem Kunovic. Tomuto kroku předcházela v roce 2013 návštěva skupiny mladých Čechoameričanů krátce poté, kdy byl West postižen katastrofou v podobě výbuchu tamní továrny na hnojiva. Stalo se tak 17. dubna onoho roku, výbuch vyvolal otřesy o síle 2,1 Richterovy stupnice, více než 150 obyvatel utrpělo zranění, několik jich přišlo o život, několik domů se zřítilo a zkázu dovršil rozsáhlý požár. Dodneška jsou ve městě patrné stopy po této katastrofě.

Město West se nachází v okrese McLennan v americkém státě Texas a v roce 2013, kdy ke katastrofě došlo, v něm žilo 2 834 obyvatel, z nichž většina jsou potomci přistěhovalců z českých zemí, kteří se zde začali ve větší míře usazovat v 80. a 90. letech 19. století. Jejich početné rodiny výrazně ovlivnily skladbu obyvatelstva Westu, přinášely sem prvky středoevropské kultury, včetně lidových zvyků a krojů. Někteří starší obyvatelé Westu dodnes hovoří česky. Ve městě se každoročně koná přehlídka české kultury WestFest, která je největší společenskou akcí české krajanské komunity v Americe. West má přezdívku „Hlavní město koláčů v Texasu“.

Pozvání mladých krajanů z katastrofou postiženého Westu mělo velký ohlas u nás doma, především však v samotném Westu. Již při jejich odjezdu bylo zřejmé, že návštěva mladých Čechoameričanů by mohla být začátkem vztahů, o nichž při odesílání pozvání k návštěvě nikdo ani neuvažoval.

Začátkem roku 2015 zaslal starosta města West Tommy Muska do Kunovic návrh smlouvy o partnerství obou měst, kterou společně se starostkou města Kunovice Ivanou Majíčkovou podepsali 5. září 2015 během její návštěvy tohoto texaského města.

Při této příležitosti pozvala starostka zástupce města na jízdu králů. Starosta Tommy Muska se v roce 2016 cesty do Kunovic nemohl osobně zúčastnit. Zastoupila jej Clarice Marik Snokhous, manželka bývalého honorárního konzula Raymonda J. Snokhouse, která se významně zasloužila o realizaci cesty studentů z Westu do Kunovic a také o navázání partnerských vztahů mezi oběma městy. Je také významnou mecenáškou Čechoameričanů a podporovatelkou česko-amerických vztahů. Clarice Marik Snokhous doprovodila Mildred Dokoupil, která v rámci WestFestu pořádá již řadu let soutěž o nejlepší české koláče. Sama je také peče, dosud umí dobře česky a má ráda českou lidovou kulturu. Obě dámy se zúčastnily Svatojánské slavnosti NAVALIS v Praze, kde se také poprvé setkaly s našimi jezdci, kteří jako banderium doprovázeli kardinála Dominika Duku.

Obě dámy poté přijely do Kunovic, aby prožily jízdu králů, která byla pro ně jistě neopakovatelným zážitkem. Stejně jako pro rodinu Kapavikovu, která sem přijela na vlastní náklady, aby nalezla své rodinné kořeny.

Na WestFest 2017 byly pozvány děti rodin, které ubytovaly studenty z Westu při jejich návštěvě Kunovic v roce 2013. Naši lidovou kulturu v Texasu prezentovali Renáta Škrášková, Kateřina Poláchová, Petr Polách a Adam Joura. Byla to pro ně jistě cenná zkušenost. Na oplátku jsme letos do Kunovic pozvali starostu i členy zastupitelstva. Pan starosta se opět nebude moci zúčastnit, takže vyslal za sebe delegaci šesti svých spolupracovníků: člena zastupitelstva městečka West Davida Pratku a jeho otce Altona Pratku, který dosud hovoří česky, a organizátorky WestFestu, Mildred Dokupil, Ruddie Anderson, Kathy Podsednik a Rebeccu Podsednik.

„Našli jsme daleko v Texasu spřízněné duše, skvělé přátele, kteří milují naši lidovou kulturu, naše kroje a nás Moraváky obzvlášť. Je zajímavé, jak si oni váží toho češtví v sobě, jak jsou na ně hrdí a jak se snaží stále i ve svých dětech uchovat úctu k zemi, odkud pocházejí jejich předkové. Už se na naše přátele moc těším,“ uvedla v souvislosti s blížící se návštěvou krajanů kunovická strostka Ivana Majíčková. Partnerství přes oceán pokračuje.

Autor: zdk

Vaše názory

Jízda králů do kapsy

Kunovice

Jízda králů do kapsy

Začátkem letošního roku vydalo město Kunovice ve spolupráci s vydavatelstvím Dalibor Gregor „kapesní“ publikaci nazvanou Jízda králů...

16. 5. 2018
Růžičky pro krále

Kunovice

Růžičky pro krále

Víte, jak se v lednu pozná, jestli se v květnu pojede v Kunovicích jízda králů? Pokud se...

16. 5. 2018
Za krásou nazdobených koní se skrývají tisíce hodin obětavé práce

Kunovice

Za krásou nazdobených koní se skrývají tisíce hodin obětavé práce

Za pár dnů opět projede ulicemi Kunovic jízda králů. Domácí i přespolní (tím myslíme i ty zpoza...

15. 5. 2018
Knihovna v proměnách času X.

Uherské Hradiště

Knihovna v proměnách času X.

V roce 2000 proběhla v uherskohradišťské knihovně historicky první Noc s Andersenem. Dvacet malých čtenářů, společně s...

14. 5. 2018

Související

Vlčnov

Před pěti lety Ondřej, letos Martin. Sourozenci si nasadili královskou korunu

V roce 2013 strážila královská družina ve Vlčnově Ondřeje Darka Frantu. Letos z domu téměř na samotném...

Kunovice

Adama stres nepřemohl. Spal v pohodě celou noc

Ulicemi Kunovic projela po dvou letech opět krojovaná družina strážící mladého krále. Po požehnání u kostela si...

Kunovice

A to je náš král…

Když manželé Škráškovi stavěli svůj domek v Kunovicích na Lidické ulici, jeden z parametrů domu byl jasný...

Kunovice

Kunovicemi letos opět pojede jízda králů!

Jízda králů je obyčejem patrně předkřesťanského původu a její pořádání má i v Kunovicích dlouholetou tradici. V...

TOPlist