FacebookYoutubeInstagram

Pitné vody je prý dostatek

Slovácko Zajímavosti 26. 11. 2009
Pitné vody je prý dostatek
Inzerce

Podle vodařů se ztrácí každý sedmý litr upravené vody, tedy mnohem méně než ve zbytku republiky

Přibližně třináct až patnáct litrů z každých sto litrů chemicky upravené vody z vodáren se každoročně ztratí z vodovodní sítě na Slovácku. Na první pohled vysoké ztráty jsou však podle všeho minimální, velká města jako například Praha či Brno uvádějí ztráty mezi dvaceti až třiceti procenty. Slovácko se navíc nemusí obávat o přirozené zdroje, jsou totiž nadimenzované na spotřebu v roce 1990, kdy byla ovšem výrazně vyšší než v současnosti.

„Ztráty vody z vodovodu dosahují přibližně patnácti procent, což je ve srovnání s ostatními částmi republiky velmi dobrý údaj. Dosáhli jsme jej zejména díky kvalitnímu dispečinku, který řeší ohlášený problém okamžitě. Pokud tedy praskne někde potrubí, je snahou co nejrychleji problém odstranit,“ vysvětlil ředitel Slováckých vodovodů a kanalizací (SVAK) v Uherském Hradišti Lubomír Trachtulec.

Ještě lepších hodnot, které patří mezi úplně nejlepší v rámci celé České republiky, dosahují Vodovody a kanalizace (VAK) v Hodoníně. „Podařilo se nám omezit ztráty upravené vody na třináct procent. Méně je to již prakticky nemožné. Je přitom potřeba upozornit na to, že ztráty ve skutečnosti jsou ještě nižší, rozdíly vznikají totiž z velké části tím, že se údaje z vodoměrů nezapisují ve stejný okamžik ve všech firmách a domácnostech, ne všechna měřidla jsou úplně přesná a navíc se údaje zaokrouhlují. Úniky jako takové vzniklé netěsností potrubí jsou pak jen okrajovou záležitostí,“ vysvětlil ředitel VAKu Pavel Koubek.

Lidi ze Slovácka může navíc těšit skutečnost, že o zdroje a kvalitu pitné vody nemusí mít obavy. „V porovnání s rokem 1990 klesla celková spotřeba vody o 40 procent a její kvalita je zde velmi vysoká s vysokým obsahem důležitých minerálů. Například kněžpolská má tolik minerálů, že kdyby se z ní udělal sifon, tak to bude kvalitní minerálka, a na Salaši se voda nemusí vůbec upravovat,“ vysvětlil Trachtulec. Obdobně je tomu i u VAKu, který rovněž konstatuje dostatečné zásoby pitné vody.

Autor: zde

Vaše názory

Sladká soutěž Moravské rodiny

Uherské Hradiště

Sladká soutěž Moravské rodiny

V posledním listopadovém týdnu vyvrcholí podzimní část seriálu Moravská rodina, ve kterém Český rozhlas Brno představil...

20. 11. 2009
Listopad je pryč. A co dál?

Uherské Hradiště

Listopad je pryč. A co dál?

Kam směřuje náš národ, mi není lhostejné, proto psát o frontách na banány, nesvobodě a podobných klišé...

18. 11. 2009
Z brodského muzea do České národní rady

Uherský Brod, Brno

Z brodského muzea do České národní rady

V nocích po útoku na studenty na pražské Národní třídě roznášel po Uherském Brodě strojopisné letáky -...

17. 11. 2009
Bezplatná poradna pro spotřebitele

Slovácko

Bezplatná poradna pro spotřebitele

Máte problémy s reklamací? Nezoufejte. Občanská poradna při Oblastní charitě v Uherském Hradišti přichází s novou službou,...

13. 11. 2009
TOPlist