FacebookYoutubeInstagram

Poslední deník Květy Fialové, díl devátý, poslední

Slovácko Zajímavosti 2. 9. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl devátý, poslední
Inzerce

Exkluzivní ukázka z knihy

Dnes naposledy zveřejňujene ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové, ve které její autor Josef Kubáník popisuje nejenom poslední tři roky života slavné herečky, ale díky více než stostránkovému rozhovoru rekapituluje její pozoruhodný život. V neděli 1. září by oblíbená herečka oslavila 90. narozeniny, hned další den se novinka objevila na pultech.

JK: Jak to bylo, když sis chtěla prohlídnout nějaký hotel třeba?

KF: Když jsem někde byla a líbil se mi třeba nějakej barák nebo něco, co bych si chtěla prohlídnout, a bylo mi jasný, že by mě tam nepustili, tak jsem přišla třeba na recepci, nebo za někým z personálu a řekla jsem: „Hledám pana Košnara.“ Voni koukali, kdo to má bejt, a já na to, že se po něm radši povohlídnu sama. Tak jsem tam vlezla, všechno jsem si prohlídla, co jsem chtěla, a šla jsem ven, že jsem ho nenašla. Svoboda žití, miláčku.

JK: To kdybych zkusil, tak to na mě hned poznají.

KF: To právě nemůžeš. Musíš mít v sobě samozřejmost a řídit se tím, co řekl Einstein: „Většina lidí ví, že něco nejde udělat, tak to nedělají. A pak přijde někdo, kdo neví, že to nejde, udělá to a ono to jde.“ Jednou jsem nakupovala a když jsem šla k pokladně, tak ta baba, co seděla za kasou, na mě začala ječet, že jí to blbě vyskládávám na ten pás a že to mám udělat jinak a takový ty blbosti, tak jsem se na ni usmála a řekla: „Promiňte, asi neumím nakupovat.“ A šla jsem pryč.

JK: Jak pryč?

KF: Normálně jsem z toho krámu vodešla. Nechala to na tom pásu, ať si to uklidí, nebo přeskládá tak, aby ji to vyhovovalo. To mi už bylo jedno. Mám to tak i s lidma.

JK: Teď nerozumím.

KF: Že když mě někdo zklame, nebo mi nějak ublíží, tak odcházím. Nijak se tím nezabývám, nepatlám se v tom, ale nezůstávám. A neohlížím se. Musíš to ale dělat s lehkostí a svobodně.

JK: To já neumím.

KF: Ty seš hysterka milovaná. Vždycky se trápíš, protože se snažíš lidi vidět lepší a pořád to v nich hledáš, i když to, po čem toužíš, ten dotyčnej nemá. To já ne. Jakmile jednou poznám, že to není vono, tak to nechávám být.

JK: Tos musela přijít o hodně lidí.

KF: Ti dobří mi zůstali.

JK: Je pravda, že někdy máš velmi krutý humor. Až je mi těch lidí i líto.

KF: To já lidi urazím daleko víc a usmívám se u toho. Všechno ale má nějakej smysl. Víš, co mám ráda: „Čím víckrát dostaneš do držky, tím víc toho pak vydržíš.“

JK: Děkuju, to se mám na co těšit.

KF: Kdo to tam zase žvaní v tý televizi? To jsou zprávy?

JK: Jo, to je z parlamentu.

KF: To je tak nudný, ty projevy politiků. Kdyby říkali i kraviny, ale vod srdce!

JK: Co je pro tebe nejdůležitější?

KF: Myslíš v životě? Abych vodešla jako slušnej člověk. Víš, co dělám v noci, když nemůžu spát?

JK: Opakuješ si texty.

KF: Jo. To dělám často. Ale taky si říkám, jestli nedělám něco špatně. Jestli kvůli mně není někdo třeba nešťastnej.

JK: Já vím. „Přijmout, poděkovat a zvládnout. A nekecat těm nahoru do toho.“ Myslíš, že to tak opravdu je?

KF: Nemyslím, já to vím. Víš, co ti říkám v Haroldovi: „Musíte si věřit, Harolde. To je všechno. Věřit!“ Ale to neříkám tobě jako Haroldovi, ale jako Pepíčkovi. Protože, miláčku, ty seš král a všechno, co přijde, musíš jako král přijímat. Máš vod pánaboha strašně moc darů. Ale nejenom ty. Každej člověk má vod pánaboha spousty darů a je na něm, jak je zužitkuje. Jako když se narodíš a dostaneš semínka a tvůj úkol je odevzdat na konci rozkvetlou zahrádku. Ale nechtít tu zahrádku, co má soused, nebo aby byla větší, nebo jiná. Prostě tu, co máš. A vo to šlo v životě i mně. Aby po mně něco zůstalo. Nalej mi ještě šampaňský, miláčku, a připijeme si. Na život, na lásku a na vítězství.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?
Etika žití - to Květa často opakovala a důsledně se tím řídila. Ze všech sil se snažila být slušná a férová. Ano, byla možná někdy příliš jízlivá, možná prostořeká, ironická, ale nikdy to nedělala proto, aby někomu ublížila. To, co zažila, by nevymyslel ani Jaroslav Dietl a přes obrovské životní kotrmelce a rány zůstala pozitivní, čestná a bez jakékoliv trpkosti. A o tom je Poslední deník Květy Fialové především.

Čtěte více
Autor:

Vaše názory

Dnes vychází Poslední deník Květy Fialové

Slovácko

Dnes vychází Poslední deník Květy Fialové

"Jsem nervózní, přece jen jsou to dva roky života. Těším se, co na knížku lidi řeknou, zároveň...

2. 9. 2019
Jak se nastupuje do výtahu a kdo jde první do schodů?

Uherské Hradiště

Jak se nastupuje do výtahu a kdo jde první do schodů?

Odpověď na tuto i další otázky se dozvíte ve čtvrtek 12. září v kině Hvězda. Do Uherského...

28. 8. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl osmý

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl osmý

Dnes DOBRÝ DEN přináší předposlední díl letního seriálu, díky kterému můžeme nahlédnout do připravované knihy Poslední deník...

27. 8. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl sedmý

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl sedmý

Posedmé přináší DOBRÝ DEN exkluzivní ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové. Napsal ji hereččin blízký přítel...

20. 8. 2019
TOPlist