FacebookYoutubeInstagram

Povinné čističky, stihnou je všude?

Slovácko Zajímavosti 28. 2. 2010
Povinné čističky, stihnou je všude?

ZA TÉMĚŘ PADESÁT MILIONŮ KORUN - Novou čističku už také staví ve Vlčnově. Po napojení na
čtrnáct kilometrů místních kanalizací si obec jako jedna z prvních odškrtne velký úkol.

Foto: fab

Při vstupu do Evropské unie v roce 2004 se naše vláda zavázala, že do roku 2015 se z našich potoků bude „dát pít“ a do řek se vrátí plnohodnotný život. Aglomerace s více než dvěma tisíci obyvatel to mají dokonce stihnout do 31. prosince tohoto roku. Obce na Slovácku jsou s tímto problémem srozuměny různě. Někde už staví a mnou si ruce. Jinde se teprve připravují a doufají, že slíbené sankce jsou jen blufem Evropské unie. Pak jsou města či obce, které si mohly oddechnout a s tímto úkolem se nezabývat. Mezi šťastné patří ty, které jsou napojeny na čističku většího města, či ty obce, které prostě čističku nevlastní a nechávají to na vrub Slováckým vodárnám a kanalizacím, jako je tomu například na Uherskohradišťsku.

Obce na Uherskobrodsku využijí menší vzdálenost od Uh. Brodu a připojí se na jeho čističku.

„Vodovod i kanalizaci máme hotovou. Čističku naštěstí tedy řešit nemusíme, protože všechno je svedené do Brodu,“ upozornil Jiří Bršlica, starosta Nivnice, že už má o starost míň. Podobný princip zřejmě využijí i na východ od Uh. Brodu. Kapacitně využít brodskou čističku by chtěly obce podél Olšavy, tedy Šumice či Nezdenice. Tyto obce tedy spoléhají na napojení na brodskou čističku. Ta však zatím na něco takového není připravena, a proto se připravuje její opravdu nákladná rekonstrukce.

„Rekonstrukce našeho zařízení má oproti harmonogramu asi roční zpoždění, ale ze strany Státního fondu životního prostřední jsme stále ujišťováni, že to ničemu nevadí. Komise už nám doporučila realizátora stavby a během února by to měla schválit rada města. V půlce března bychom mohli podepsat smlouvu  a následně začít s opravami,“ prozradil Ladislav Kryštof, uherskobrodský starosta, aktuální situaci s rekonstrukcí brodského zařízení. Podle něj se však ještě čeká na zpracování koncesního projektu. Bez něj není možné přidělit dotaci a bez té by zase město projekt za dvě stovky milionů korun těžko realizovalo.

Všechny obce se však na okolní města připojit nemohou a musejí to řešit výstavbou vlastní čističky. Ve Vlčnově začali již loni.

„Roky jsme šetřili a připravovali se, abychom mohli nyní využít dotací a postavit to, co je potřeba. Vždyť třeba projekt na naši čističku zaplnil plný kufr auta,“ připomněl starosta Vlčnova, že takové stavbě předcházejí roky příprav a tisíce popsaných papírů. To v Bánově jsou tak v půli cesty. Výstavba čističky za devadesát milionů korun je jejich letošní prioritou. Už teď je však jasné, že termín nestihnou.

„Na realizaci pracujeme několik let, ale jde o složitou záležitost, spoustu času zabírá vyřízení legislativy, třeba územního rozhodnutí. To už ale máme,“ uvedl bánovský starosta Zbyněk Král. Bánovská pokladna však může ročně do investic napumpovat jen šest milionů korun. V Bánově tak spoléhají jak na dotaci, tak i na dofinancování pomocí úvěru. Jiná situace než na Brodsku panuje v nedalekém Hradišti. Tady jsou města z obliga. Čističky tu totiž nejen provozují, ale i vlastní Slovácké vodárny a kanalizace. Splnění evropských podmínek je tedy na nich.

V obcích pod dva tisíce obyvatel mají na vyřešení problému vodního hospodářství ještě pět let. I tak to však není jednoduché. Některé starosty odradil přístup ministerských úředníků.

„Žádost o dotaci jsme podávali už několikrát, máme zpracovaný projekt, ale chybí peníze a zatím nás vždy odmítli. Jenže z obecního rozpočtu to těžko uhradíme,“ posteskl si Josef Trecha, starosta Březové. Ta už několikrát těsně na peníze nedosáhla. Třeba i proto, že tu mají dobrou vodu k pití. V žádostech se totiž jednotlivá kritéria bodují. Když má některá obce špatnou vodu, dostane více bodů a dotaci přednostně. Na Březové tak paradoxně trpí za to, že mají čisté vodní zdroje. Tyto body jim totiž chyběly.

Autor: fab

Vaše názory

Trojlístek výstav

Olomouc

Trojlístek výstav

Březen bude na olomouckém výstavišti Flora patřit hned třem zajímavým výstavním akcím. Modelářům, příznivcům modelování z papíru,...

25. 2. 2010
Rybáře trápí kormoráni

Slovácko

Rybáře trápí kormoráni

Nikoliv dlouhá a studená zima, ale především kormoráni dělali vrásky na čelech rybářů. S ledem si totiž...

22. 2. 2010
Kdo bude Vesnicí roku 2010?

Zlínský kraj

Kdo bude Vesnicí roku 2010?

Soutěž Vesnice roku se letos bude konat již pošestnácté. Jejím vyhlašovatelem je Spolek pro obnovu venkova, Svaz...

19. 2. 2010
Nezaměstnaných prudce přibylo

Slovácko

Nezaměstnaných prudce přibylo

Masivní vlně propouštění není konce, ale naopak její síla začíná připomínat tsunami. Jen na Slovácku se během...

17. 2. 2010
TOPlist