FacebookYoutubeInstagram

Připomněli holocaust

Uherský Ostroh Zajímavosti 3. 2. 2009
Připomněli holocaust

Nesmí se to již opakovat - Připomenout oběti holocaustu se rozhodla radnice v Uherském Ostrohu, která na nelidskost fašistů upozornila i místní školáky.

Foto: ZL
Inzerce

Ostrožská radnice si společně se školáky připomněla vyvražďování Židů

Upozornit na poměrně nedávnou historii, při níž byli systematicky vyvražďováni příslušníci židovské víry, se rozhodla ostrožská radnice. Představitelé města si přitom uvědomili, že o holocaustu musí vědět zejména mladí lidé, kteří o něm mají již jen zprostředkované informace. Uctit památku obětí proto vyrazili na místní hřbitov společně s žáky deváté třídy.

„Židé mají v našem městě velmi dlouhou historii. První písemné zmínky o nich máme od konce 16. století, ovšem dá se předpokládat, že zde byli minimálně již o sto let dříve,“ uvedl místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský, který poukazuje na to, že poslední Židé z města zmizeli právě v souvislosti s holocaustem. „Postupem času židovská komunita v našem městě rostla a v 18. století dosahovala až k šesti stům lidí. V době druhé světové války však byli všichni posláni buď do vyhlazovacího tábora Osvětim nebo do koncentračního tábora v Terezíně. Ti, co byli deportováni do Osvětimi, zahynuli všichni. O lidech, kteří trpěli v Terezíně, moc informací nemáme, víme jen, že se do Ostrohu již nevrátil žádný,“ doplnil místostarosta.

Světový den holocaustu byl ustanoven na valné hromadě OSN teprve v listopadu 2005, a to na 27. leden, letos se tak připomínal teprve počtvrté. Ostrožané se k tomuto smutnému výročí připojili letos poprvé, v době, kdy papež Benedikt XVI. nečekaně a zcela bezprecedentně rehabilitoval čtyři tradicionalistické biskupy z Anglie a Francie. Jeden z nich, Brit Richard Williamson, přitom otevřeně prohlásil, že nevěří v existenci plynových komor, a výrazně zpochybnil počet vyvražděných Židů v plynových komorách, což lze přitom prokázat historickými dokumenty. 

Autor: zde

Vaše názory

Muž, který jde proti proudu

Šumice

Muž, který jde proti proudu

Někdejší starosta Šumic, nyní poslanec parlamentu Ludvík Hovorka se v poslední době ocitá možná ve větším zájmu...

3. 2. 2009
Obec bude mít černou pálenici

Vlčnov

Obec bude mít černou pálenici

Ne, zástupci obce se nechtějí dopustit trestného činu, to jen ve Vlčnově finišují s přípravou prvního muzea...

3. 2. 2009
Poplatky v nemocnicích v kostce

Slovácko

Poplatky v nemocnicích v kostce

Pacient v ordinaci 1) Při vstupu do nemocnice musí každý pacient i nadále k pokladně s regulačními...

27. 1. 2009
Ordinace v nemocnicích bez poplatků

Slovácko

Ordinace v nemocnicích bez poplatků

Dobrá zpráva pro ty, kdo již nechtějí platit třicetikorunový regulační poplatek před vstupem do ordinace lékaře v...

27. 1. 2009
TOPlist