FacebookYoutubeInstagram

Rybáře trápí kormoráni

Slovácko Zajímavosti 22. 2. 2010

Nikoliv dlouhá a studená zima, ale především kormoráni dělali vrásky na čelech rybářů. S ledem si totiž vyznavači Petrova cechu dokázali bez problémů poradit, s ptáky, kteří jsou chránění, to ovšem již měli těžké. Ztráty půjdou zřejmě do stovek tisíc korun.

Abnormální zima, při níž na dlouhou dobu zamrzly hladiny řek i rybníků, znamenala pro ryby vážný problém. „Pravidelně jsme prováděli měření kyslíku ve vodě a v některých případech jsme zaznamenali jeho hodnoty na samotné spodní hranici, na pouhých dvou miligramech na metr. Na třech ramenech jsme proto vysekali díry, které tyto hodnoty výrazně spravily,“ uvedl jednatel místní organizace Moravského rybářského svazu ve Veselí nad Moravou Vojtěch Kostelanský.

V sousední místní organizaci v Kunovicích dokonce volili raději formu prevence. „Ještě než hladina Štěrku zamrzla, dali jsme do vody elektrické větráky na plovácích, které zabránily vytvoření souvislého ledu. Nedostatkem kyslíku jsme se proto nemuseli zabývat. Daleko horší byli ovšem kormoráni. Ti byli zejména u Olšavy a udělali obrovské škody,“ řekl předseda sdružení Bohuslav Daňhel.

Kormoráni, kteří jsou chráněnými ptáky, neudělali radost rybářům ani na Veselsku. „Měli jsme tady hejno o padesáti až sto kusech, na Vnorovsku to bylo ještě horší. Kormoráni byli opravdu naším největším nepřítelem. Netroufnu si odhadnout, jakou škodu způsobili, ale určitě byla hodně velká,“ je přesvědčen Kostelanský.

Kormoráni rybářům ztráty působí nejen tím, že ryby zabíjejí kvůli své obživě, ale také tím, že hodně ryb poraní a ty pak umírají. Podle odborných publikací spotřebuje kormorán denně asi půl kilogramu ryb a ryby o přibližně poloviční váze denně poraní. Problém to znamená hlavně pro výsadby ryb, kde tito ptáci dokáží zlikvidovat více ryb, než rybáři vůbec vysadí. Stát na odškodnění rybářů sice pamatuje, nicméně administrativa je tak složitá, že o náhradu většina organizací ani nežádá.

Autor: zde

Vaše názory

Kdo bude Vesnicí roku 2010?

Zlínský kraj

Kdo bude Vesnicí roku 2010?

Soutěž Vesnice roku se letos bude konat již pošestnácté. Jejím vyhlašovatelem je Spolek pro obnovu venkova, Svaz...

19. 2. 2010
Nezaměstnaných prudce přibylo

Slovácko

Nezaměstnaných prudce přibylo

Masivní vlně propouštění není konce, ale naopak její síla začíná připomínat tsunami. Jen na Slovácku se během...

17. 2. 2010
Odkud pocházejí zimující labutě?

Uherské Hradiště

Odkud pocházejí zimující labutě?

Letošní tuhé mrazy a dlouhou dobu ležící sněhová pokrývka i v nížinách dává zabrat nejen lidem, ale...

11. 2. 2010
„Rychlonovela“ může narazit v Bruselu

Slovácko, Praha

„Rychlonovela“ může narazit v Bruselu

Že loterijní zákon potřebuje upravit, vědí jak zákonodárci či starostové, tak zodpovědné loterijní firmy. Populistická vlna, kterou...

3. 2. 2010
TOPlist