FacebookYoutubeInstagram

Setkání starých sklářských majstrů

Květná Zajímavosti 1. 8. 2018
Setkání starých sklářských majstrů

Někteří skláři se viděli po více než 20 letech.

Foto: Bára Macková

V pátek se uskutečnilo netradiční setkání ve Sklárně Ladi Breznického ve Květné. Na staré časy na huti vzpomínála, nad starými fotkami debatovala, smála se, zpívala a po pivě a slivovici dala více jak čtyřicítka mistrů tohoto krásného řemesla v čele s nejstarším, 86letým majstrem Poláčkem ze sousedního Slovenska.

"Byla jsem pozvána jako dokumentaristka a taky tak trochu jako vnučka slavného majstra skláře Slávka Tannera, kterému spousta sklářů prošla rukama jako účni," prozradila Bára Macková, vedoucí Informačního centra Strání-Květná a mikroregionu Bílé Karpaty. "Letos to je deset let, co nás opustil do sklářsko-muzikantského nebe. Kamarádi z hutě na něj moc hezky vzpomínali a říkali, že to byl majstro s velkým srdcem. Až se mi draly slzy do očí."

Hlavní organizátor Laďa Breznický je také bývalý majstr z "velké" sklárny... Srdcař, který řemeslo miluje a svůj um a lásku ke sklu předává i svým dvěma synům.

"S Radkou Breznickou bychom byli rády, kdyby se nám ve Květné podařilo zrealizovat sklářské muzeum. Podklady, fotografie, vzorky a jiné sklářské artefakty by k tomu byly. Bylo by plné her se sklem a tvůrčí pro děti i dospělé," přiznala Macková. Realizaci prozatím brání nedostatek financí.

Sklářská tradice ve Květné trvá nepřetržitě od roku 1794 a dala pohraniční obci její osobitý ráz. Za tu dobu přilákala do Květné mistry z různých končin republiky, Německa, Rakouska i Slovenska. Právě oni přinesli do česko-slovenského pohraničí svou kulturu, nové názory a nálady.

Autor: kul

Vaše názory

Továrna s pohnutou historií - OTMA slaví osmdesát let

Mařatice

Továrna s pohnutou historií - OTMA slaví osmdesát let

Značka OTMA je na světě přesně 80 let. Je to právě osm dekád, co Otakar Machálek založil...

29. 7. 2018
Šantavá obhájila titul

Blatnice pod sv. Antonínkem

Šantavá obhájila titul

Enoložka vinařství Víno Blatel z Blatnice pod Svatým Antonínkem Iva Šantavá obhájila i letos titul Nejlepší víno...

13. 7. 2018
Chceme naplno pomáhat řešit problémy i další rozvoj Uherského Hradiště, říká lídr kandidátky Michal Dvouletý

Chceme naplno pomáhat řešit problémy i další rozvoj Uherského Hradiště, říká lídr kandidátky Michal Dvouletý

Lídrem nové koalice Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, která se bude v Uherském Hradišti v podzimních komunálních volbách...

8. 7. 2018
Rožnov čeká velká gastronomická premiéra

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov čeká velká gastronomická premiéra

Rožnov pod Radhoštěm se poprvé stane dějištěm oblíbeného Garden Food Festivalu. Své kulinářské umění zde předvedou kuchaři...

28. 6. 2018
TOPlist