FacebookYoutubeInstagram

Škola vaření bude novou jedinečnou výzvou!

Uherské Hradiště Zajímavosti 4. 10. 2016
Škola vaření bude novou jedinečnou výzvou!

David Vaculík jak ho na jevišti Slováckého divadla nepotkáte.

Foto: Adéla Němcová

Co prozradil David Vaculík o slovácké kuchyni

Notoricky známého a oblíbeného herce Slováckého divadla Davida Vaculíka známe všichni v mnoha hereckých polohách, ale také jako slováckého patriota. Se stejnou vervou přistupuje k divadelním představením i k aktivitám, jimiž Uherské Hradiště pravidelně žije. Nebojí se vklouznout do kroje a od srdce si zazpívat a zacifrovat u cimbálu třeba na Slavnostech vína. Ty letošní si užíval v krojovaném průvodu s celou svou rodinou. „Už na studiích v Brně jsem si uvědomil, že není Morava jako Morava. Ta naše východní je výjimečná a mám veliké štěstí, že můžu žít tam, kde by chtěl žít každý,“ zasněně podotkl herec a moderátor David Vaculík. Kořeny David zapustil i se svou početnou rodinou v Traplicích, kde žije, jak sám s oblibou říká, úplně obyčejný vesnický život plný vína, přátel a lidových tradic.

Mezi svými přáteli je David známý jako vášnivý kuchař, který se nebojí výzev a na pokrmech si nechává obzvlášť záležet. Proto když prvně uslyšel nabídku Aleše Mazúrka podílet se na projektu Slovácké školy vaření, neváhal ani minutu. „Bude to určitě fajn, i když se samozřejmě nevyhneme nějakému stresu a dramatickým okamžikům. Vaření je samo o sobě velmi napínavá disciplína, ale vařit naživo před diváky a ještě u toho mluvit a netlápat nesmysly, to mění obyčejné vaření ve velmi adrenalinovou záležitost,“ zažertoval nový slovácký kuchař. Sám herec přiznává, že před tradiční slováckou kuchyní dává přednost italské, ale s chutí si zgustne na typických polévkách, jako je kmínová, cibulová, tuřínová, a nepohrdne i klasickou bramborovou máčkou s krajícem čerstvého chleba.

O co vlastně ve Slovácké škole vaření půjde?

Projekt je zaměřený na oživení vztahu ke slováckým pokrmům a má ukázat návštěvníkům Slovácké tržnice, jak jednoduché je vařit tradičně. Mimo jiné otestuje schopnosti finalistek Tváře DOBRÉHO DNE, které mi budou každou sobotu asistovat. Všechny recepty budou vycházet z receptů otištěných v knize Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku.

Davide, budete recepty nějak upravovat?

Do receptů budu zasahovat minimálně. Naši předci věděli moc dobře, co jíst a hlavně kdy to jíst. Svůj jídelníček podřizovali sezónním pokrmům, což je dneska velký hit. Jedli hodně luštěnin, protože byly cenově velmi dostupné, aniž by tušili, jak moc tím prospívají svému zdraví. Celá gastronomie probíhala tak nějak automaticky, v souladu s ročním obdobím a množstvím vynaložené práce. Nikdo nemusel přemýšlet nad tím, co jí. To dneska bohužel neplatí.

Při vaření vám budou k ruce finalistky Tváře DOBRÉHO DNE. Připravujete si pro ně nějaké záludnosti?

Kromě toho, že slečny budou muset zvládnout krájení, škrábání, čištění, budou také vystaveny všetečným otázkám týkajícím se gastronomie, slováckých tradic a možná domácích prací. Rozhodně je nehodlám šetřit, ale nechci je ani nějak ztrapnit, takže nemusejí mít žádný strach.

Myslíte, že jednotlivé recepty zvládnou připravit mladé, začínající kuchařky z Tváře?

Recepty jsou naprosto triviální. Slovácká kuchyně se, až na pár výjimek, vyznačuje jednoduchostí a rychlostí, s jakou se jídlo dá přichystat. Myslím, že se slečny nemají čeho obávat, a přinejhorším tam budu já a společnými silami pokrm dotáhneme do zdárného konce.

Autor: Adéla NĚMCOVÁ

Vaše názory

Finalistky prozradily své pocity z castingu a očekávání

Slovácko

Finalistky prozradily své pocity z castingu a očekávání

Dívka č. 1 Aneto, kdo tě prvně přivedl na myšlenku přihlásit se do soutěže Tvář DOBRÉHO DNE?...

29. 9. 2016
Kdo uspěl v jednom z nejtěžších castingů v historii soutěže?

Uherské Hradiště

Kdo uspěl v jednom z nejtěžších castingů v historii soutěže?

Od prvního ročníku Tváře DOBRÉHO DNE uplynulo mnoho let a i nadále si tato soutěž drží velkou...

26. 9. 2016
Na účastníky hry Orientuj se čekají poslední výhry

Slovácko

Na účastníky hry Orientuj se čekají poslední výhry

Letní turistická hra Orientuj se jde do finále. Pátek 23. září je totiž nejen dnem, kdy...

21. 9. 2016
Typický pacient je normální člověk

Uherské Hradiště

Typický pacient je normální člověk

Psychiatrie je pro většinu lidí stále ještě strašákem. Docházet za psychiatrem, léčit se a přiznat se k...

19. 9. 2016

Související

Slovácko

Budoucí doktorka Tváří DOBRÉHO DNE

Když se objevila na castingu ve Slovácké tržnici, většinu porotců doslova uhranula. Bez rozmýšlení tak krásnou, temperamentní...

Slovácko

Stylové doplňky ze dřeva

Nejlepší trojice dívek soutěže Tvář DOBRÉHO DNE 2016 získá stylové brýle od firmy Wood Style. Slušivé brýle...

Slovácko

Limuzínou kamkoliv

Dopravu na sousední Slovensko zajistila finalistkám soutěže Tvář DOBRÉHO DNE 2016 party limuzína Svatebního Dj Jaromíra Šmída....

Slovácko

Prodejem plavek si splnila sen

Účastnice soutěže Tvář DOBRÉHO DNE 2016 se budou fotit v plavkách, které poskytla Renata Olšáková, majitelka obchodu...

TOPlist