FacebookYoutubeInstagram

Šlapání v plném proudu

Kunovice Zajímavosti 20. 12. 2017
Šlapání v plném proudu
Foto: sal

Pochoutka míří na stoly do celého světa

Každou směnu našlapou něco kolem deseti kilometrů. A to přitom prakticky stojí na místě. Řeč je o pracovnících společnosti Hamé, kteří v obřích tancích šlapou čerstvě nakrouhané zelí. Zatímco trojice zaměstnanců krok po kroku šlape zelí, další sedí na okraji tanku a pravidelně po hrstech dovnitř  hází připravenou směs soli a kmínu. Tanky o objemu 10 až 30 tun se naplní za 24 až 48 hodin, a to podle objemu jednotlivého tanku. „Zelná krouhanka pak zraje 6 až 8 týdnů a během této doby probíhá spontánní mléčné kvašení bez jakéhokoliv přídavku látek na podporu fermentace,“ uvedl David Kladroba, ředitel závodu Slovácká Fruta.

Tradiční výroba kysaného zelí v závodě Slovácká Fruta v Kunovicích, která je součástí české skupiny Hamé, probíhá stejným způsobem už od roku 1925.

V prvním patře výrobního závodu probíhá samotné čištění a krouhání, o patro níže, kam krouhané zelí padá pomocí průduchů, už speciální četa krok za krokem, místo vedle místa poctivě ušlapává jednotlivé vrstvy.

Na stoly v Česku a Slovensku každoročně zamíří tuny této jedinečné pochoutky. Na pravém kysaném zelí si díky Hamé pochutnají i ve Velké Británii, Irsku nebo Kanadě.

Autor: sal

Vaše názory

Darujte kulturní delikatesu

Darujte kulturní delikatesu

Máte-li chuť poslat po Ježíškovi neobvyklý zážitek a nechcete své blízké zaplavovat materiálními statky, jídlem či dobrým...

18. 12. 2017
Diváci natočili slavnou Babetu

Uherské Hradiště

Diváci natočili slavnou Babetu

Slavnou skladbu Babeta legendární dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr nahráli během Noci divadel diváci Slováckého divadla....

15. 12. 2017
Matěj Šobáň s Holúbkem bojoval o Zlatý oříšek!

Uherský Brod

Matěj Šobáň s Holúbkem bojoval o Zlatý oříšek!

Mnoho lidí si v dnešní uspěchané době myslí, že mladí neumí nic jiného než sedět u drsných...

13. 12. 2017
S DOBRÝM DNEM do zákulisí Rychlých šípů

Slovácko

S DOBRÝM DNEM do zákulisí Rychlých šípů

I přesto, že komedie Rychlé šípy oslavila v říjnu už sedmnáct let na scéně, zájem diváků neopadá....

11. 12. 2017
TOPlist