FacebookYoutubeInstagram

Slavnosti přinesou atraktivní novinky

Uherské Hradiště Zajímavosti 25. 7. 2008
Slavnosti přinesou atraktivní novinky
Foto: pas

Pořadatelé opět spočítají krojované, rekordy se budou trhat i v počtu verbířů. Tématem bude putování za vínem

Přípravy na letošní šestý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se konají v Uherském Hradišti 13. a 14. září 2008, jsou již v plném proudu.

„V loňském roce oslavilo Uherské Hradiště 750. výročí od svého založení a punc oslavám dodalo i Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Tak jako při této významné události, vynaložíme i letos veškeré úsilí na to, aby se účastníci i návštěvníci u nás cítili dobře,“ řekl Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště.

„V duchu tradičního scénáře slavností jsme opět vytvořili kompaktní program, který bude důstojnou prezentací kulturního, vinařského i kulinářského dědictví Slovácka,“ uvedl Květoslav Tichavský, hradišťský místostarosta a předseda přípravného výboru slavností.

Letošní téma: Putování za vínem

Slavnostní průvod odstartuje v sobotu ráno ve Vinohradské ulici v Mařaticích. V jeho čele budou soustředěni krojovaní ze všech spolupořádajících mikroregionů a také zástupci partnerských měst. „Protože Uherské Hradiště bylo odnepaměti místem vína a vinařských tradic, byli všichni krojovaní vyzváni, aby tomu přizpůsobili také pojetí své prezentace v průvodu. Hlavním motivem je pro letošní šestý ročník putování za vínem,“ prozradil několik podrobností o letošních novinkách Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště, který je jako příspěvková organizace města pověřen organizací slavností. Výraznou novinkou letošních slavností je např. účinkování dětských folklorních souborů s názvem Naši nejmenší. U Slovácké búdy se děti z mikroregionů představí v sobotu od 13 hodin. Ty nejmenší poté vystřídá se svým programem Mladé víno komponovaný pořad mladé folklorní generace.

Večer nejen do sklepů, ale také atrií

Lahůdkou pro návštěvníky bude také celý sobotní večer. Po skončení hlavního pořadu Mladé víno u Slovácké búdy dostanou návštěvníci možnost poznat nejen tradiční vinné sklepy, ale i uherskohradišťská zákoutí a vinárny přímo v centru města Uherského Hradiště. Noc bude věnována degustaci regionálních vín, lidové písni a cimbálovým muzikám. Zcela nový kabát dostane také večerní putování za vínem Vinohradskou ulicí, které kromě otevřených sklepů nabídne také další zajímavosti a lákavá představení. Podrobnosti přineseme v některém z dalších vydání DOBRÉHO DNE.

Slavnosti opět míří do knihy rekordů

Za povšimnutí zajisté stojí i fakt, že letošní Slovácké slavnosti vína a otevřených památek budou opět atakovat zápis do české knihy rekordů. V rámci pořadu s názvem „Pocta slováckému verbuňku“ bude totiž vytvořen nový rekord v počtu krojovaných tancujících v jeden okamžik a na jednom místě slovácký verbuňk. Pořadatelé také nevylučují, že bude zároveň zopakován pokus v překonání počtu krojovaných účastníků slavnostního průvodu, kterým se slavnosti zapsaly do knihy rekordů již v roce 2006, kdy se průvodu zúčastnilo 1352 krojovaných.

Originální sklenička

Z novinek na závěr prozradíme tu, že návštěvníci tradičního nedělního koštu vín obdrží unikátní vinnou koštovku s názvem Moravia, jejíž design navrhl pro slavnosti vína Antonín Mach. „Elegantní tvar vychází z řeky, která protíná jako stužka tento kraj, kalich splňuje to, co se od správné koštovky očekává - víno podrží a ve vhodné chvíli pustí buket,“ doplnil její autor.

Mecenáš přispěl dvěma miliony

Hlavním pořadatelem slavností je město Uherské Hradiště. Mecenášem je již od jejich vzniku v roce 2003 uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je podnikatel Ivo Valenta. Nadace pro letošní rok opět navýšila svůj příspěvek do rozpočtu slavností na úctyhodnou částku 1,5 milionu korun. „Slovácké slavnosti vína a otevřených památek chápeme částečně také jako svoji akci. Jsme rádi, že se město Uherské Hradiště před šesti lety chopilo naší iniciativy k obnovení velké národopisné akce, která oslovuje především vinařskou a vinohradnickou kulturu tohoto regionu, ale zároveň pomáhá udržovat při životě ostatní projevy tradiční lidové kultury Slovácka. A to jsou důvody, které nás vedou k tak výrazné podpoře těchto slavností,“ uvedl Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT, který prostřednictvím společnosti SYNOT LOTTO přispívá dalšími pěti sty tisíci.

Autor: dva

Vaše názory

Novotný chystá vznik rodinného firmy

Babice

Novotný chystá vznik rodinného firmy

Osmnáct let stál v čele jedné z nejúspěšnějších českých firem a jen v našem regionu dával práci...

25. 7. 2008
Velehrad: Křižovatka kultur

Velehrad

Velehrad: Křižovatka kultur

Dny lidé dobré vůle se staly dějištěm podpisu mimořádně důležité dohody, která by měla pomoci k obnově...

24. 7. 2008
Karásek: Strážníci o pravomoce nepřijdou

Slovácko

Karásek: Strážníci o pravomoce nepřijdou

Starosta Uherského Hradiště je přesvědčený, že nový zákon o policii senát neposvětí a městští strážníci o pravomoc...

16. 7. 2008
Šikana? Ne! Radary černých šerifů mají velkou toleranci

Slovácko

Šikana? Ne! Radary černých šerifů mají velkou toleranci

Argument, že strážníci terorizují řidiče za minimální překročení rychlosti, na Slovácku neuspěje. V drtivé většině případů jsou...

16. 7. 2008

Související

Uherské Hradiště

Jsme tu pro všechny, kteří si slavnosti chtějí užít

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury, který je hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených památek...

Uherské Hradiště

Na výstavu vín do Reduty letos zdarma!

Tradiční součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek je nedělní výstava vín v Redutě. Pro město Uh....

Uherské Hradiště

Národní výstavy vín slovácké podoblasti bude letos opět "korunovat“ Putování Vinohradskou ulicí

Také letošní ročník Putování Vinohradskou ulicí, které je vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek, bude...

Uherské Hradiště

Sklepy Mařatice se chystají na velkolepé Putování Vinohradskou ulicí

Putování Vinohradskou ulicí je již 12 let vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek. A ne...

TOPlist