FacebookYoutubeInstagram

Slovácko zářilo v Praze

Slovácko Zajímavosti 25. 4. 2009
Slovácko zářilo v Praze

CM Harafica před IC CzechTourism na Staroměstském náměstí.

Foto: IS

Informační centrum CzechTourism na Staroměstském náměstí v Praze i prostranství před ním patřily první dva týdny v dubnu Slovácku. Probíhala zde Prezentace Slovácka a jeho partnerů. Každý subjekt předváděl, co je pro něj typické. Nechyběly ukázky tradičních rukodělných činností, folklorních představení tance, cimbálové muziky a dalších. Co by to bylo za prezentaci Slovácka, kdyby na ní chybělo víno a koláčky? Zájemci o náš region měli možnost potěšit své chuťové buňky degustací vína nebo ochutnávkou slováckých koláčků, klobásek a slivovice. Návštěvníky přilákala zejména veselá atmosféra vytvářená vystupujícími soubory a kolorit krojovaných muzikantů a tanečníků.

 Prvním prezentujícím bylo město Uherské Hradiště. Českým a zahraničním turistům i obyvatelům Prahy dokázalo, že ne nadarmo bývá nazýváno srdcem Slovácka. Ze Staroměstského náměstí lákala do informačního centra návštěvníky cimbálová muzika Harafica s primášem Jakubem Ilíkem, vevnitř pak duch regionu a jarní tradice představovala malérečka kraslic Alena Křenová, která ukazovala výzdobu kraslic technikou voskového reliéfu. Lidé dostali informace o zajímavostech města, jeho historii i možnostech, jak u nás strávit příjemnou dovolenou, a ještě se mohli navnadit na návštěvu našeho kraje známého dobrým vínem ochutnávkou Moravského muškátu z Polešovic.

Hradiště tak započalo deset dní prezentací Slovácka, při nichž se představila města Uh. Brod, Veselí, Kyjov, Hodonín, mikroregiony Bílé Karpaty a Ostrožsko, Baťův kanál  a řada soukromých subjektů.

Mikroregion Bílé Karpaty prezentoval zdejší kulturu a folklor. Pomohli mu CM Mladí Bruštíci a skupinka fašančárů z Javorinky. Bylo možné zde ochutnat „gurmánské speciality“ lokality Bílých Karpat, jako jsou straňanské vdolečky, lopenická slanina, dolněmčanské klobásky, chleba se sádlem a cibulí, slivovice aj.

Poté přišlo na řadu město Uherský Brod, které se prezentovalo za pomoci folklorního souboru Olšava a lákalo na turistické zajímavosti Uheskobrodska. Mikroregion Dolní Poolšaví zaujal taktéž vystoupením cimbálové muziky Lintava.

V prezentaci Slovácka a jeho partnerů nesmí chybět subjekt zahrnující aktivní dovolenou spojenou s nevšedním zážitkem, kterou vystihuje společnost Balony.eu. Společnost prezentovala vyhlídkové lety horkovzdušným balonem a nový pasažerský balon až pro 35 osob.

Program prezentace mikroregionu Ostrožsko a společnosti Lidové tradice a řemesla se skládal z ukázek lidové tvořivosti – tkaní na přenosném ručním stavu, ukázek paličkování a vyšívání. V prostoru před IC byla malá výstavka krojovaných panenek. Zájemkyně měly možnost vyzkoušet si ženský ostrožský kroj.  

Poslední den byl věnován Baťovu kanálu a provozovatelům plaveb. Subjekt prezentoval možnosti plaveb na vodní cestě Baťův kanál a řece Moravě.

Prezentace v Praze byla jen malou ochutnávkou toho, co region Slovácko může nabídnout.

Autor: IVANA SMĚŠNÁ

Vaše názory

V šedesáti v plné síle

Uherské Hradiště

V šedesáti v plné síle

ZŠ a MŠ Uh. Hradiště Palackého náměstí slaví letos šedesát let od svého založení. A má opravdu...

25. 4. 2009
Aquapark v Hradišti? Už příští léto!

Uherské Hradiště

Aquapark v Hradišti? Už příští léto!

Brány nového venkovního plaveckého bazénu v Uherském Hradišti se možná otevřou již v červnu příštího roku. Tvrdí...

5. 4. 2009
Zachycení pomíjivého okamžiku

Uherské Hradiště

Zachycení pomíjivého okamžiku

Kdo by neznal v Uh. Hradišti místo, které je s fotografií a fotografováním spojeno více jak sto...

18. 3. 2009
Trendy moderní kuchyně

Uherské Hradiště

Trendy moderní kuchyně

I v dnešní době, kdy během posledních deseti let v našem okrese vzrostl počet restauračních zařízení minimálně...

10. 3. 2009
TOPlist