FacebookYoutubeInstagram

Soutěž Salon vín již podesáté

Slovácko Zajímavosti 8. 1. 2010
Soutěž Salon vín již podesáté

Stejně tak jako každý rok se i letos bude konat soutěž Salon vín České republiky. Letošní 10. ročník však překvapí několika novinkami a dosud rekordním počtem přihlášených vín. Posuzováno bude 520 vzorků z 96 moravských a českých vinařství.

„Salon vín České republiky je už tradičně nejvyšší soutěží vín u nás. Samozřejmou podmínkou přihlášky vína do Salonu vín ČR je jeho úspěch na některé z nominačních soutěží (jsou jimi vybrané soutěže jednotlivých vinařských podoblastí ČR a nejprestižnější celostátní soutěže vín, říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra (NVC). Desátý ročník soutěže přinese určité inovace. "Vzorky se budou tentokrát hodnotit dvoukolově, z prvního kola vzejde 200 nejlepších vín, která postoupí do kola druhého. Výsledkem druhého kola bude výběr sta vín, která získají titul Salon vín České republiky 2010. Novým užitečným nástrojem je také speciální program vyvinutý Národním vinařským centrem, pomocí něhož budou degustátoři jednotlivé vzorky hodnotit.,“ dodává Babisz.

První kolo soutěže proběhne ve dnech 11. – 13. 1. 2010 v degustačním sále Národního vinařského centra. Druhé kolo se uskuteční 18. a 19. 1. 2010 u kulatých stolů, kde bude z dvoustovky vín úspěšných v prvním kole vybrána elitní stovka. Tato vína se budou moci pyšnit medailí s logem Salon vín ČR 2010. Výsledky pak budou slavnostně vyhlášeny 26. 2. 2010 ve Valticích.

„Vína budou hodnotit špičkoví degustátoři, mezi nimi nestor moravského a českého vinařství Vilém Kraus, který bude zároveň čestným předsedou poroty celého klání. Předsedou soutěže bude Josef Balík z Mendelovy univerzity v Brně,“ uvádí Babisz. Z odrůd, která budou mít v 10. ročníku největší zastoupení, můžeme jmenovat např. Rulandské šedé (42 vzorků), Chardonnay (38 vzorků), Ryzlink rýnský (38 vzorků), Sauvignon (32 vzorků) a Rulandské modré (30 vzorků).

Ve dnech 18. a 19. 1. 2010, tedy v rámci druhého kola soutěže, bude probíhat paralelní laická degustace médií a partnerů NVC. Tito účastníci ohodnotí vzorky zároveň s odbornou komisí a své výsledky budou mít možnost srovnat.

Pro veřejnost bude expozice Salonu vín otevřena v sobotu 27. 2. 2010 a stejně jako v minulých letech návštěvníci v nabídce naleznou několik degustačních programů. V loňském roce uvítalo na degustaci přes jedenáct tisíc návštěvníků, mezi jinými významnými osobnostmi i prezident Slovenské republiky a hejtman Jihomoravského kraje.

Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vín v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s., ve spolupráci se Svazem vinařů ČR. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.

Autor: JAKUB FURST

Vaše názory

Stále se pálí o sto šest

Buchlovice

Stále se pálí o sto šest

Těsně před koncem roku a hlavně kvůli vlastní potřebě jsem tentokrát navštívil místo, které je na Slovácku...

6. 1. 2010
Zbraně občanů? To jsou petice

Slovácko

Zbraně občanů? To jsou petice

Pokud se lidem nelíbí některé rozhodnutí úřadů či chtějí upozornit na nějakou nepravost a mít zároveň zákonem...

29. 12. 2009
Příroda - domov člověka

Buchlovice

Příroda - domov člověka

Dnešní předvánoční číslo se nebude věnovat konkrétní profesi, ale bude zaměřeno na zkušenosti, vzpomínky a nynější aktivity...

27. 12. 2009
Vánoční zvyky

Slovácko

Vánoční zvyky

Krájení jablka - Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč....

24. 12. 2009
TOPlist