FacebookYoutubeInstagram

Španělský Ježíšek nosí drobnosti

Zajímavosti 24. 12. 2009

Štědrý večer, neboli nochebuena, se ve Španělsku slaví ve stejný den jako u nás - 24. 12. O této noci ve Španělsku roznáší dárky Ježíšek. Španělský Ježíšek je ovšem o kapku střízlivější než ten náš a nosí spíše drobnosti. Ty hlavní dárky totiž dětem nadělují o pár dní později Tři králové. Součástí Štědrého večera je neodmyslitelná půlnoční mše - misa del gallo.

Čekání na příchod Tří králů je osvěženo legráckami a recesemi. Dokonce je jim oficiálně vymezen jeden celý den! Tento den se v celém Španělsku odehrává v aprílovém duchu. Španělsky se aprílová slavnost nazývá Dia de los inocentes, připadá na 28. 12. a je při ní dovolena takřka jakákoli taškařice. Nejenže se různě nachytávají lidé mezi sebou, známí, rodina i kamarádi, ale dělají si drobné žertíky i ze zcela neznámých lidí nebo turistů. Srandičky se nevyhýbají ani tisku nebo televizi. V tento den prostě nemůžete věřit nikomu a ničemu.

Poslední prosincový den je stejně jako u nás zasvěcen silvestru a rozloučení se starým rokem. Rozloučení symbolizuje rituál prováděný během toho, co přesně o půlnoci dvanáctkrát odbijí hodiny. Při každém z úderů snědí Španělé jednu kuličku hroznu a tím se rozloučí s jedním měsícem v roce.

Šestý lednový den je tím, na který se španělské děti nejvíc těší. Konečně je tu čas pořádné nadílky. Tři králové - Baltazar, Melichar a Kašpar - procházejí v noci 5. 1. ulicemi a nechávají dětem dárky za dveřmi, aby je tam hned ráno po probuzení našly. Staré zvyky říkají, že by si děti měly dát před dveře svoje boty a balíčky nalézt v nich. Sami ale uznáte, že do takových malých bot by se v dnešní době velký dárek nevlezl…

Protože je tento den zasvěcen Třem králům, nesmí na stole mezi jídlem chybět tradiční preclík ve tvaru koruny. Preclík je ze sladkého těsta a zdobí ho kandované ovoce, které má vypadat jako drahokamy. Uvnitř preclíku je schovaný drobný dáreček. Ten, kdo ho ve svém kousku objeví, se pro sváteční den stává králem domu.

 

Autor: vrt

Vaše názory

Vánoční zvyky

Slovácko

Vánoční zvyky

Krájení jablka - Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč....

24. 12. 2009
Severské Vánoce

Severské Vánoce

Švédský kozel s červenou mašlí Štědrý den je ve Švédsku rodinným svátkem s návštěvami a slavnostní...

24. 12. 2009
Polské Vánoce s oslíkem

Polské Vánoce s oslíkem

Vánoční čas počíná v Polsku adventem. Pro děti je to tak jak všude jinde nejkrásnější doba roku....

24. 12. 2009
Befana vhazuje dárky komínem

Befana vhazuje dárky komínem

I v Řecku se Vánoce slaví. Štědrý den je běžný den, je jen zakončen půlnoční mší, svátky...

24. 12. 2009
TOPlist