FacebookYoutubeInstagram

Stále musíme pracovat na prevenci požární ochrany

Uherské Hradiště Zajímavosti 16. 3. 2018
Stále musíme pracovat na prevenci požární ochrany
Foto: sal

Hlavním posláním hasičů, ať už profesionálních, či dobrovolných, je ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry a jinými živelními pohromami. Okresní sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Uherském Hradišti bilancovalo rok 2017. Při této příležitosti jsme požádali starostu okresního sdružení hasičů Václava Holáska o jeho zhodnocení.

Na úvod trochu čísel. Jak je velká rodina dobrovolných hasičů na okresu Uherské Hradiště?

Podle posledních čísel, která mám k dispozici, čítá naše sdružení 2 611 dospělých členů a 443 mládežníků do 18 let. Ti všichni, jak říkáte v otázce, jsou opravdu jedna velká rodina.

Jaký byl tedy rok 2017 z pohledu hasičů?

Když to vezmu statisticky, tak následovný: Na území našeho okresu bylo celkem 1 602 událostí. Z toho jen požárů 149, dopravních nehod 212, technických havárií 576, úniků nebezpečných látek 53 a k tomu 39 planých poplachů.

U kolika těchto událostí zasahovali dobrovolní hasiči?

Dobráci zasahovali u 140 požárů. Jen pro dokreslení, celková škoda při těchto požárech činila téměř 22 milionů korun, díky zásahům hasičů byly uchráněny hodnoty ve výši téměř 68 milionů korun. Bohužel při požárech byla jedna osoba usmrcena. Celkem bylo zraněno 20 osob a 15 zachráněno.

Dá se nějak zabraňovat těmto událostem?

Určitě dá, a to prevencí. Ovšem kvůli novelám zákonů o požární ochraně byla úloha našeho sdružení v oblasti prevence velmi omezena. Preventivní kontroly členy SDH byly zrušeny a sbory mohou působit pouze jako poradní instituce, pokud jsou o to tedy požádány.

Jak to tedy vypadá v praxi?

Není to žádná sláva. Požární ochrana je pro mnohé až na posledním místě. Musíme proto působit výchovně a snažit se občanům osvětlit problematiku požární ochrany.

Základní podmínkou akceschopnosti jednotek požární ochrany je jejich vybavenost schopnou technikou. Jak jste na tom v této oblasti?

Situace ve sborech se zlepšila i díky využívaní dotací. V minulém roce bylo pořízeno ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Zlínským krajem několik kusů požární techniky. Ovšem na jejich pořízení se také musela podílet i obec, která je zřizovatelem jednotky.

Když odmyslím chybějící finance, co dále trápí dobrovolné hasiče?

Třeba to, že musíme neustále řešit uvolňování našich dobrovolných členů od zaměstnavatele na nezbytně nutnou dobu k zásahové činnosti, nebo i na nezbytnou předepsanou odbornou přípravu.

A co když se takový dobrovolný hasič při zásahu zraní a je následně v pracovní neschopnosti?

Od 1. února letošního roku platí novela zákona o nemocenském pojištění, kdy za předem stanovených podmínek obdrží zasahující hasič za každý den pracovní neschopnosti nemocenskou ve výši 100 % denního vyměřovacího základu.

V okrese se daří i práci s mládeží.

Ano, práci s mládeží a výchově mladých hasičů je v okrese věnována vždy velká pozornost. Připravujeme pro ni seriál soutěží Velká cena mladých hasičů, jarní a podzimní kola hry Plamen, okresní kola dorostu, krajská a jiná postupová kola. Ve Velké ceně mladých hasičů v kategorii mladších zvítězily Bojkovice, Míkovice v kategorii starších. V okresním kole hry Plamen v jarní části startovalo krásných 29 sborů. Opět se dařilo Míkovicím, které zvítězily jak v kategorii mladších, tak starších.

Okresní sdružení se od loňského roku pyšní novým praporem.

Naše sdružení historicky žádný prapor nikdy nemělo. Jeho pořízení většinou ztroskotalo na financích. Až v loňském roce díky podpoře Nadace SYNOT a senátora Iva Valenty jsme si mohli dovolit jeho realizaci.

Chystáte v letošním roce nějaké zajímavé akce pro veřejnost?

Jednou z nejbližších akcí, která bude zajímavá nejen pro milovníky hasičské techniky, bude v sobotu 28. dubna 10. propagační jízda hasičských vozidel z Velehradu na Svatý Hostýn. Hasičská auta můžete vidět na následující trase: Velehrad, St. Město, Uh. Hradiště, Jarošov, Kněžpole, Bílovice.

Autor: sal

Vaše názory

Stavby století republiky 1918 – 2018 ve Zlínském kraji

Zlín

Stavby století republiky 1918 – 2018 ve Zlínském kraji

Bylo a ještě bude mnoho napsáno o lidech a událostech významných při zrodu a stoleté historii naší...

16. 3. 2018
Knihovna v proměnách času II.

Slovácko

Knihovna v proměnách času II.

V roce 1912 byla Veřejná čítárna a knihovna financována z příspěvku spolků i jednotlivců, městská rada poskytovala...

14. 3. 2018
V Kříži u potoka se objeví hvězda českého filmu Drahomíra Hofmanová

Uherské Hradiště

V Kříži u potoka se objeví hvězda českého filmu Drahomíra Hofmanová

Slovácké divadlo získalo pro svou novinku, drama Karolíny Světlé Kříž u potoka, hvězdnou posilu. Na uherskohradišťském jevišti...

12. 3. 2018
Máte chuť zažít nevšední hmyzí gurmánský zážitek?

Velehrad

Máte chuť zažít nevšední hmyzí gurmánský zážitek?

Máte chuť zažít nevšední gurmánský zážitek? Chcete zkusit něco výjimečného? Přijďte na Večer hmyzí kuchyně - jedinečnou...

9. 3. 2018
TOPlist