Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Stále žijeme podle evangelia

Velehrad Zajímavosti 10. 7. 2017
Stále žijeme podle evangelia

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner při debatě s předsedou ODS Petrem Fialou a slováckým senátorem Ivo Valentou.

Foto: sal

Od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu uplynulo už 1154 let. Jejich odkaz si rok co rok připomínají tisícovky lidí, kteří zamíří na posvátný Velehrad. Právě tady se konají největší oslavy jejich příchodu. Soluňští bratři po příchodu na Moravu zavedli bohoslužby ve slovanské řeči a zasadili se o rozvoj vzdělanosti. Je jejich odkaz i po tak dlouhé době stále aktuální a má naší moderní společnosti stále co nabídnout?

„Cyrilometodějský odkaz je vždycky aktuální, pokaždé ale z jiného pohledu,“ říká olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner, který si ve shonu velehradských oslav našel chvilku, aby se nad cyrilometodějským odkazem krátce pro slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM zamyslel.

To, že Cyril s Metodějem přinesli evangelium a položili základy naší kultury, je všeobecně známo. „Když se ale začalo žít evangeliem, tak se měnily například věci ve společnosti. Mohli bychom říct, že život podle evangelia zlikvidoval v podstatě otrokářský systém, stejně tak můžeme říct, že pohled evangelia na staré, chudé či potřebné lidi vybudoval dnešní sociální myšlení Evropy. I když si mnozí neuvědomují, z čeho že to všechno vyšlo,“ dodává Jan Graubner. Právě sociální systém dnes všichni považují za evropskou hodnotu, díky které se dokážeme postarat o nemocné a staré lidi. Dalším žhavým tématem dnešní doby je i hledání kulturní identity.

„Měli bychom si také uvědomit, že rodina jako instituce se otřásá v základech, protože v nových podmínkách to rodiny nemají snadné. Právě na tento aktuální problém dnešní doby najdeme odpověď v tom, co přinesli Cyril s Metodějem na Velkou Moravu. Pokud se budeme dívat třeba na rodinu, na manželství pohledem evangelia, tak nám to určitě pomůže vybudovat správné postavení rodiny vzhledem k moderní společnosti,“ uzavřel krátké zamyšlení nad odkazem slovanských věrozvěstů olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Autor: Radek SALAQUARDA

Vaše názory

Na Velehradě se na charitu vybralo 1 614 620 korun

Velehrad

Na Velehradě se na charitu vybralo 1 614 620 korun

Benefičním koncertem, kterým letos poprvé provedlo duo Tereza Kostková a Filip Tomsa, vyvrcholil úterní program dvoudenních cyrilometodějských...

8. 7. 2017
Jak je to ve skutečnosti s podobou moravské vlajky?

Slovácko

Jak je to ve skutečnosti s podobou moravské vlajky?

Na Den Moravy 5. července, svátku sv. Cyrila a Metoděje, se stalo zvykem vyvěšovat moravskou vlajku. Jak...

6. 7. 2017
Zatočte s chrápáním!

Slovácko

Zatočte s chrápáním!

Chrápání je asi největším narušitelem klidného spánku. Je jedno, jestli vás ze sna budí partner ležící po...

22. 6. 2017
Pohyb je potřeba správně namixovat. To platí i pro život

Uherské Hradiště

Pohyb je potřeba správně namixovat. To platí i pro život

Průkopnice aerobiku v Česku, mistryně světa Olga Šípková, učí, jak pracovat na svém těle. Vždy byla aktivní...

21. 6. 2017

Související

Velehrad

Klukům chybí praxe z ulice

Velehradské oslavy Dnů lidí dobré vůle pravidelně navštěvuje i fotbalové legenda Antonín Panenka. Pod jeho záštitou zde...

Velehrad

Rozverná Hana Zagorová si Velehrad zcela podmanila

Dny lidí dobré vůle zahájil celodenní rodinný program, který vygradoval ve slavnostní koncert, ve kterém vystoupili Jiří...

Velehrad

Je třeba hledat skutečnou moudrost

Přes třicet tisíc poutníků si našlo cestu na slavnostní mši, která byla sloužena u příležitosti státního svátku...

Velehrad

Parkour nese stejná rizika zranění jako jakýkoliv jiný sport

Rozhovor s Lubomírem Baumem, trenérem a parkouristou ze skupiny Improve Yourself I letos se na vás...

TOPlist