FacebookYoutubeInstagram

Stavby století republiky 1918 – 2018 ve Zlínském kraji

Zlín Zajímavosti 16. 3. 2018
Stavby století republiky 1918 – 2018 ve Zlínském kraji

Sídliště Jižní Svahy.

Foto: archiv
Inzerce

Bylo a ještě bude mnoho napsáno o lidech a událostech významných při zrodu a stoleté historii naší republiky. Denně a často bez povšimnutí chodíme kolem němých dokumentů společenského a ekonomického vývoje země, významných staveb tvořících největší galerii děl českých architektů a stavitelů. Tyto „Stavby století republiky 1918 - 2018“ dokumentuje Kotěrovo centrum architektury a FOIBOS BOOKS ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, jeho územními odbornými pracovišti, ČKAI, a dalšími.

V úterý 20. března v 17, 16 se uskuteční 15. patře slavné zlínské „jednadvacítky“ - krajského úřadu Zlínského kraje celorepublikové Slavnostní zahájení jarního Putování po stavbách století republiky. Tímto bude „odstartován“ s podporou krajů, měst, obcí, organizací, institucí program seznamování široké veřejnosti s architektonickým bohatstvím naší země, vytvořeným od roku 1918 do současnosti. Toto bohatství bude prezentováno na unikátních výstavách na řadě míst ve všech krajích, doprovázeno komentovanými prohlídkami, besedami, přednáškami, architoulkami po vybraných stavbách, dny otevřených dveří a dalšími aktivitami.

Zlínská výstava v „jedenadvacítce“ bude první výstavou celého tohoto cyklu a bude přístupná veřejnosti  do  6. dubna 2018.

Zlín byl zvolen k celorepublikovému slavnostnímu zahájení jako jedno z nejvýraznějších center meziválečné architektury v českých zemích. Jako jediné důsledně budované funkcionalistické město v Evropě. Město, které jako urbanisticko-architektonický celek byl fenoménem, který nemá v evropském měřítku obdoby.

Součástí slavnostního dne 20. března budou také komentované prohlídky významných staveb města Zlína s odbornými průvodci.

Autor: AF

Vaše názory

Knihovna v proměnách času II.

Slovácko

Knihovna v proměnách času II.

V roce 1912 byla Veřejná čítárna a knihovna financována z příspěvku spolků i jednotlivců, městská rada poskytovala...

14. 3. 2018
V Kříži u potoka se objeví hvězda českého filmu Drahomíra Hofmanová

Uherské Hradiště

V Kříži u potoka se objeví hvězda českého filmu Drahomíra Hofmanová

Slovácké divadlo získalo pro svou novinku, drama Karolíny Světlé Kříž u potoka, hvězdnou posilu. Na uherskohradišťském jevišti...

12. 3. 2018
Máte chuť zažít nevšední hmyzí gurmánský zážitek?

Velehrad

Máte chuť zažít nevšední hmyzí gurmánský zážitek?

Máte chuť zažít nevšední gurmánský zážitek? Chcete zkusit něco výjimečného? Přijďte na Večer hmyzí kuchyně - jedinečnou...

9. 3. 2018
Knihovna v proměnách času

Uherské Hradiště

Knihovna v proměnách času

Prokazatelné počátky knihoven v našem městě sahají ke konci 16., a na počátek 17. století. Nelze ovšem...

7. 3. 2018
TOPlist