FacebookYoutubeInstagram

Strážníci možná zmizí z obecních silnic

Slovácko Zajímavosti 16. 7. 2008
Strážníci možná zmizí z obecních silnic

Budou měřit opět jen policisté? - Neuplynuly ani dva roky od chvíle, kdy začal platit nový silniční zákon, podle kterého mohou měřit rychlost projíždějících aut v obcích také městští strážníci, a zákon se má opět měnit. Poslanci požadují, aby na řidiče dohlíželi opět jen dopravní policisté.

Foto: zde

Poslanecká sněmovna rozhodla, že městská policie nebude již dohlížet na rychlost aut ve městech

Někoho to sice může naštvat, když zaplatí pokutu a případně přijde i o nějaký ten bodík v kartě řidiče, většina lidí však měření rychlosti projíždějících aut ze strany strážníků městské policie schvaluje. Důvod je jednoznačný. Řidiči si v obcích dávají mnohem větší pozor a většinou dodržují maximální povolenou rychlost. Chodci a nejen oni se tak mohou cítit bezpečněji. Tomu však může být konec. Poslanci z řad ODS totiž prosadili, že strážníci mají o tuto možnost přijít. Rozhodnutí nyní leží na senátorech. V dolní komoře se ovšem zástupci nejsilnější politické strany naopak přiklánějí k zachování dosavadních pravomocí.

„O zrušení možnosti měřit rychlost aut strážníky budeme hlasovat ve druhém červencovém týdnu. Rozhodnutí ovšem nechci předjímat,“ řekl předseda klubu senátorů Jiří Stříteský.

Z kuloárů ovšem již prosakují informace, že senátoři rozhodnutí poslanců, na žádost ministra vnitra Ivana Langera, zvrátí. Normu přepracují nebo sami vypracují novelu zákona o obecní policii.

Města na rozhodnutí již netrpělivě čekají a napříč politickým spektrem doufají, že strážníci i nadále budou moci dohlížet na neukázněné řidiče.

„Máme ve městě hned několik nebezpečných míst, kde často využíváme k měření naše strážníky. Je to zejména u škol a u nebezpečných křižovatek. Se zrušením možnosti dohlížet na řidiče proto nesouhlasím,“ říká rezolutně starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Obdobně mluví i starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. „Pokud by novela prošla, budeme určitě zvažovat možnost arbitráže, neboť města do nákupu radarů investovala nemalé prostředky a jednalo by se o zmařenou investici,“ říká Kryštof.

Rozhodnutím poslanců nejsou rozhodně nadšeni ani policisté. „S městskými strážníky jsme často úzce spolupracovali. Několikrát jsme dokonce využili i jejich radar. Pokud by strážníci přišli o možnost dohlížet na řidiče, určitě by to bezpečí chodců neprospělo,“ tvrdí tiskový mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník.

Pokud by senát nyní novelu poslanců posvětil, putovala by již k rukám prezidenta republiky Václava Klause, který by ji jako poslední mohl zastavit.

Orientační nastavení radarů městské policie v region

 Pro rychlost 50 km/h

    Uherské Hradiště    60 km/hod.

    Uherský Brod        60 km/hod.

    Veselí nad Moravou    55 km/hod.

    Staré Město        58 km/hod.

    Kunovice         60 km/hod.

    Hluk            60 km/hod.

    Bojkovice        bez radaru

    Uh. Ostroh        55 km/hod.

Autor: zde

Vaše názory

Související

Slovácko

Karásek: Strážníci o pravomoce nepřijdou

Starosta Uherského Hradiště je přesvědčený, že nový zákon o policii senát neposvětí a městští strážníci o pravomoc...

Slovácko

Šikana? Ne! Radary černých šerifů mají velkou toleranci

Argument, že strážníci terorizují řidiče za minimální překročení rychlosti, na Slovácku neuspěje. V drtivé většině případů jsou...

Slovácko

Radary rozhodně nezneužíváme!

Sotva novela silničního zákona rozšířila pravomoc městským či obecním strážníkům, parlament jim chce tuto pravomoc opět odebrat....

TOPlist