FacebookYoutubeInstagram

Svátek pracovních koní v Kunovicích

Kunovice Zajímavosti 18. 5. 2018
Svátek pracovních koní v Kunovicích
Foto: zdk

Sobotní odpoledne při „královském“ víkendu v Kunovicích patří již tradičně akci s názvem Formanské odpoledne. Letos se uskuteční posedmé (poprvé v roce 2006) a za dobu svého trvání se stala událostí, na niž se právem těší příznivci i milovníci pracovních koní už dlouho dopředu. Chovatelé a majitelé koní se většinou rádi se svými zvířaty předvedou a také laická veřejnost tuto část programu přijímá velmi kladně. Vidět koně v zápřahu je dnes již téměř exotickou podívanou, mnohdy větší než cizokrajná zvířata v zoologických zahradách. „Nevím o jiném podobném setkávání na celé Moravě, snad kromě příležitostných jednorázových akcí. Doufejme jen, že nám chovatelé koní vydrží ještě hodně dlouho, ubývá jich totiž,“ říká dlouholetý organizátor jízdy králů v Kunovicích Milan Stašek.

Organizátoři akce se pokaždé snaží do Kunovic přivést co nejvíc zajímavých koní, a ani letos tomu nebude jinak - opět se máme na co těšit. Celkem by mělo být v Kunovicích k vidění na třicet zápřahů, s nimiž přijedou chovatelé z blízkého i vzdálenějšího okolí: pan Osoha z Kunovic, pan Nevřiva z Ranče Nevada, chovatelé z Milokoště, pan Kútný z Vacenovic, pan Mansa z Bílovic, pan Šuránek z Ostrožské Lhoty, paní Husaříková ze Salaše, paní Dostálová z Břestu u Hulína, pan Myšák z Oldřichovic, pan Gajdošík z Topolné, pan Matúš z Prakšic, pan Bílek ze Vnorov, tři zápřahy přijedou z hřebčince v Tlumačově, přijet by měli i chovatelé ze Slovenska a dokonce i z Polska. V průvodu by se mělo objevit sedm zápřahů hřebců - pan Kartus ze Zbýšova u Brna (provozuje stanici chladnokrevných hřebců), pan Kepák z Podolí u Brna s párem kladrubáků, pan Šebesta ze Skalice, pan Svoboda z Petrova.

A na které koně se můžeme těšit? K vidění budou starokladrubští koně, haflingové, českomoravští belgikové, norici, isabely, velští i shetlandští poníci, koně plemene Shagya arab, což je plemeno vyšlechtěné v 19. století v uherském hřebčinci Bábolna, a samozřejmě atraktivní černí fríští koně. Pozoruhodné zápřahy přijedou z Tlumačova - čtyřspřeží chladnokrevných hřebců a tzv. vídeňská pára, což je pár starokladrubských koní, z nichž jeden je bílý a druhý černý.

Formanské odpoledne začne ve 14.30 hodin přehlídkou koňských spřežení a zápřahů před budovou městského úřadu na náměstí Svobody. Přímo před radnicí ji bude již téměř tradičně komentovat Martin Foretník z Krumvíře. Po přehlídce bude následovat slavnostní defilé všech účastníků ulicemi Kunovic. Pohled na průvod tří desítek povozů, žebřiňáků i bryček a kočárů tažených koňmi bude nepochybně opět jedinečnou podívanou, na niž se stále více diváků těší již dlouho dopředu.

Po skončení slavnostního defilé budou mít po zbytek odpoledne návštěvníci možnost projet se v bryčce či kočáru některou z pěti tras naplánovaných k projížďkám ulicemi Kunovic, z nichž jedna bude zajišťovat kyvadlovou dopravu ze záchytného parkoviště u obchodního centra Hypernova do centra města a další bude vozit zájemce do areálu Leteckého muzea v Kunovicích. A kdo nestihne svou projížďku v sobotu, bude si ji moci užívat i v neděli od 11 do 17.30 hodin.

Trasa defilé

Nám. Svobody, V Grni, Na Zelničkách, Lidická, nám. Svobody (radnice), Na Rynku, Olšavní, Na Karmaku, Na Rybníku, Na Zelničkách, Mládežnická, Obecní, Osvobození, Slunečná, Červená cesta, Pekařská, Jana Hrubého, Panská, nám. Svobody

Okruhy formanských jízd

1. okruh: nám. Svobody-Osvobození-Záhumní-Pekařská-Červená cesta-Záchalupčí-nám. Svobody

2. okruh: nám. Svobody-Na Rynku-V Grni-Na Zelničkách-Mládežnická-Obecní-Osvobození-nám. Svobody

3. okruh: nám. Svobody-Lidická-Legionářů-Cihlářská-Obecní-Osvobození-nám. Svobody

4. okruh: nám. Svobody-Na Rynku-tř. Vítězství-parkoviště Albert-tř. Vítězství-Na Rynku-nám. Svobody (kočáry a bryčky)

5. okruh: nám. Svobod-Pekařská-Husitská-Letecká-Letecké muzeum-Letecká-Husitská-Pekařská-nám. Svobody

Autor: zdk

Vaše názory

Jeden z mnohých udržovatelů tradic

Kunovice

Jeden z mnohých udržovatelů tradic

Jan Štěrba oslavil v loňském roce to, čemu se říká významné životní jubileum. Ne každému se poštěstí...

17. 5. 2018
Partnerství přes oceán pokračuje

Kunovice

Partnerství přes oceán pokračuje

Kunovická jízda králů je jedinečnou kulturně-společenskou událostí, kterou si nenechají ujít příznivci lidových tradic či milovníci koní....

17. 5. 2018
Jízda králů do kapsy

Kunovice

Jízda králů do kapsy

Začátkem letošního roku vydalo město Kunovice ve spolupráci s vydavatelstvím Dalibor Gregor „kapesní“ publikaci nazvanou Jízda králů...

16. 5. 2018
Růžičky pro krále

Kunovice

Růžičky pro krále

Víte, jak se v lednu pozná, jestli se v květnu pojede v Kunovicích jízda králů? Pokud se...

16. 5. 2018

Související

Vlčnov

Před pěti lety Ondřej, letos Martin. Sourozenci si nasadili královskou korunu

V roce 2013 strážila královská družina ve Vlčnově Ondřeje Darka Frantu. Letos z domu téměř na samotném...

Kunovice

Adama stres nepřemohl. Spal v pohodě celou noc

Ulicemi Kunovic projela po dvou letech opět krojovaná družina strážící mladého krále. Po požehnání u kostela si...

Kunovice

A to je náš král…

Když manželé Škráškovi stavěli svůj domek v Kunovicích na Lidické ulici, jeden z parametrů domu byl jasný...

Kunovice

Kunovicemi letos opět pojede jízda králů!

Jízda králů je obyčejem patrně předkřesťanského původu a její pořádání má i v Kunovicích dlouholetou tradici. V...

TOPlist