FacebookYoutubeInstagram

Továrna s pohnutou historií - OTMA slaví osmdesát let

Mařatice Zajímavosti 29. 7. 2018
Továrna s pohnutou historií - OTMA slaví osmdesát let

Rodina továrníka Machálka.

Foto: archiv potomků

Značka OTMA je na světě přesně 80 let. Je to právě osm dekád, co Otakar Machálek založil v Mařaticích u Uherského Hradiště se svými společníky továrnu, jejíž fungování přetrvalo do dnešních dní. V počátcích své existence se soustředila na kvašené okurky a zelí, tedy tradiční plodiny ze Slovácka. Dnes coby součást skupiny Hamé pokračuje ve výrobě řady tomatových výrobků, jako jsou kečupy, přílohové omáčky nebo sterilovaná rajčata a fazole.

Velmi zajímavý je také příběh zakladatele, který prožil první světovou válku v uniformě československých legií, dobu počátků podnikání i cestování po světě. Ve druhé světové válce podporoval odbojové skupiny, ale po komunistickém převratu byl uvězněn na čtyři roky v inscenovaném procesu. Až v roce 1990 se továrna dostala zpět do rukou potomků zakladatele.

Příběh zakladatele Otmy: legionář, továrník i vězeň

Vlastně mohl dělat cokoli, co si zamanul. S tak zajímavým životopisem to nemuselo vůbec dopadnout tak, že Otakar Machálek přesně před osmdesáti lety, 20. července 1938, založil dodnes fungující továrnu na zpracování zeleniny v jihomoravských Mařaticích.

Po otci a matce převzal za první republiky obchod smíšeným zbožím, to bylo klidnější období jeho života. Předchozí léta totiž strávil turbulentně. Doslova. Coby legionář na východní frontě nuceně procestoval Sibiř a domů na Moravu se vracel přes Čínu, Japonsko, Kanadu a USA. V cestování pokračoval i později v civilu, kdy se ještě do Ameriky vrátil.

Ostatně toulavé boty měla jeho rodina v krvi. Skoro třetina jeho sourozenců se vydala hledat štěstí do Spojených států, hlavně do Chicaga a St. Louis. „Taky se u nich cestou ze Sibiře stavil a po návratu do Československa se do Ameriky ještě jednou vrátil a zkoušel tam podnikat, právě v konzervářství. Později vyprávěl o zkušenostech, ale i chybách, které tam v byznysu udělal,“ povídá vnuk zakladatele Otmy, Pavel Machálek.

Nakonec jeho dědeček zapustil kořeny v rodné vsi. A to pořádně hluboko. Zemřela mu maminka a měl převzít domek v Mařaticích. Začal vést obchod, nakládat okurky a zelí. Objížděl trhy a nakupoval od tetiček a babiček přebytky jejich zeleniny. „Prosadil se tím, že byl šikovný, ale pomohlo mu také to, že byl legionář. Ti totiž drželi dost pospolu a zřejmě i díky tomu dodával zboží třeba do uherskohradišťských kasáren. Nedošlo k žádnému zásadnímu zlomu, dědáček se vypracoval postupně,“ vypráví vnuk.

Nesmazatelná stopa se začala psát v roce 1938. V roce tragickém pro naši vlast, ale nic naplat, lidé potřebovali jíst i v zemi zbavené okrajových částí a o pár měsíců později zcela pohlcené nacistickým Německem. V tomto roce, před 80 lety, byla v červenci založena továrna OTMA, do které Machálek vložil peníze spolu se dvěma švagry, odkoupili pozemky v rozvojové oblasti Mařatic (dnes součást Uherského Hradiště) a počali budovat. „Díky tomu, že jeden ze švagrů byl německé národnosti, se továrna vyhnula německému správci,“ připomíná protektorátní dobu Machálek mladší.

Machálkova továrna, která dodnes funguje po značkou OTMA jako součást společnosti Hamé, se zprvu soustředila na kvašené okurky a zelí, tedy tradiční plodiny ze Slovácka. Práce, kterou si každý dělal doma, se přesunula do továrny. Ta se během války rozšiřovala s tím, jak rostlo portfolio.

Za druhé světové války musel Machálek řešit řadu problémů. Mimo problémů s dopravou a zajištěním surovin se sám vydával do nebezpečí. Nejen finančně totiž podporoval odbojové skupiny. A když bylo po válce, místo nového rozvoje přišlo znárodnění. První vlně zabírání továren se OTMA vyhnula, protože měla méně než padesát zaměstnanců.

V závodě, který Machálek založil, zůstal do roku 1949 ředitelem, pak jako schopný manažer dostal za úkol dát do pořádku Frutu Bzenec. Místo odměny se mu komunistický režim, který se brutálně zbavoval svých nepřátel, odvděčil zatčením. Rodině zabavili také dům. „Obvinili jej ze zkažení zboží, snad křížal, čímž měl poškodit socialismus,“ podotýká vnuk zakladatele podniku, který sám v devadesátých letech po restituci několik let vedl.

Čtrnáct měsíců byl pak Machálek vyšetřován a poté v inscenovaném procesu dostal čtyři roky vězení, z nějž jej propustili v 61 letech ve velmi špatném zdravotním stavu, poté ještě pracoval jako vrátný v podniku Ferona. O třináct let později zemřel. V roce 1968 byl rehabilitován.

V roce 1993 se firma dostala zpět do rukou rodiny zakladatele, o 6 let později se spolu s dalším závodem v Kunovicích stala součástí skupiny Hamé a pokračuje ve výrobě řady tomatových výrobků jako kečupů, přílohových omáček nebo sterilovaných rajčat a fazolí.

Prodeje rodinné firmy ale Machálkův pokračovatel nelituje. „Podnik byl v dobrém stavu, ale mezi restituenty byli čtyři důchodci, takže společníků díky jejich dětem bylo mnohem víc. Byl jsem ředitel, ale podstatnou část času jsem věnoval řešení problémů mezi společníky, nebo mezi jejich zástupci,“ dodává. Dodnes také v Uherském Hradišti v blízkosti závodu bydlí, stejně jako syn zakladatele OTMY Jan Machálek.

Autor: vrt

Vaše názory

Šantavá obhájila titul

Blatnice pod sv. Antonínkem

Šantavá obhájila titul

Enoložka vinařství Víno Blatel z Blatnice pod Svatým Antonínkem Iva Šantavá obhájila i letos titul Nejlepší víno...

13. 7. 2018
Chceme naplno pomáhat řešit problémy i další rozvoj Uherského Hradiště, říká lídr kandidátky Michal Dvouletý

Chceme naplno pomáhat řešit problémy i další rozvoj Uherského Hradiště, říká lídr kandidátky Michal Dvouletý

Lídrem nové koalice Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, která se bude v Uherském Hradišti v podzimních komunálních volbách...

8. 7. 2018
Rožnov čeká velká gastronomická premiéra

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov čeká velká gastronomická premiéra

Rožnov pod Radhoštěm se poprvé stane dějištěm oblíbeného Garden Food Festivalu. Své kulinářské umění zde předvedou kuchaři...

28. 6. 2018
Nejsilnější motocykl světa v Praze

Praha, Zlínský kraj

Nejsilnější motocykl světa v Praze

· Ian King, desetinásobný mistr Evropy, na oslavách 115...

27. 6. 2018
TOPlist