FacebookYoutubeInstagram

Třídění odpadu se stává luxusem

Uherskobrodsko Zajímavosti 17. 2. 2009
Třídění odpadu se stává luxusem

Pyrrhovo vítězství - Starosta Šumic ukazuje vítěznou plaketu za třídění odpadu. I když jsou Šumičtí v třídění jedni z nejlepších, odnese to paradoxně obecní rozpočet.

Foto: fab

Za zachování ekologických principů obce tvrdě zaplatí

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Třídění odpadu na papír, plasty či jiné komodity se stává malým luxusním přežitkem. A za luxus se přece tvrdě platí. Nezájem o tyto komodity na zahraničních trzích způsobuje to, že firmy, které doposud odpad odebíraly, jej nemají kam odprodávat. A situaci řeší tvrdě ekonomicky. Své náklady přenášejí na spotřebitele. V tomto případě starosty obcí. Jenže ti podobný ekonomický nástroj použít nemůžou. Zdražení je totiž v řádech stovek procent. A to by si občané asi líbit nenechali. I tak se totiž v řadě obcí zvedl poplatek za svoz odpadů. V některých obcích už dokonce atakuje hranici pěti set korun.

„Je to katastrofa. To vám říkám rovnou. Z finančního hlediska se třídit nevyplatí,“ shrnul do pár vět současný stav starosta Šumic Josef Bartoš. Starosta obce, která předloni vyhrála soutěž v třídění odpadu a loni skončila v rámci kraje druhá, si tak připadá jako v Jiříkově vidění. Šok utrpěl, hlavně když v průběhu minulého měsíce přišel od svozové firmy dodatek ke smlouvě. Takzvaná úprava ceníku. „Nejdříve v prosinci přišel nový ceník na tento rok. Už v něm bylo například u plastů stoprocentní navýšení svozového poplatku,“ popsal Bartoš. Dopis, který obdrželi starostové na Uherskobrodsku minulý měsíc, je však málem srazil ze židle. Podle dodatku navýšení nebude pouhých sto procent, ale rovnou tři sta čtyřicet. A u papíru je rozdíl ještě markantnější. „Úpravu ceníku jsme ještě nepodepsali. Budeme s dalšími starosty s Rumpoldem vyjednávat,“ tvrdí Bartoš. Podle něho by obce netříděním odpadu své náklady snížily až třikrát. Například starosta Rudic vypočítal, že u jejich obce by se jednalo o úsporu padesát tisíc korun. A to je pro malou obec nemalý peníz. Zároveň však starostové nechtějí, aby současný stav narušil návyky odpad třídit. „Vždyť třídit se učí už malé děti ve školce či škole. Nemůžeme s tím přestat jen proto, že se to teď nevyplatí. Jsou i jiné než finanční důvody,“ dodal starosta Bánova Zbyněk Král. A to během loňského roku řada obcí pořídila další sběrné nádoby a rozšiřovala sběrné dvory.

„Pokud bude tato situace trvat, zhroutí se to, co jsme tady řadu let tak pracně budovali,“ upozornil Bartoš na skutečnost, že naučit lidi třídit odpad nebylo otázkou okamžiku. Některé obce mají dokonce v době této recyklační krize naplánované investice do svého odpadového hospodářství. „Léta jsme připravovali projekt na moderní sběrný dvůr. Nyní bychom měli brzy začít s realizací,“ potvrdil starosta Březové Josef Trecha plánovanou čtrnáctimilionovou investici. Součástí areálu bude štěpkovač či lis na plasty. Zda se situace opět zklidní a recyklování se stane efektivním, ukáže až čas.

Autor: fab

Vaše názory

Připomněli holocaust

Uherský Ostroh

Připomněli holocaust

Upozornit na poměrně nedávnou historii, při níž byli systematicky vyvražďováni příslušníci židovské víry, se rozhodla ostrožská radnice....

3. 2. 2009
Muž, který jde proti proudu

Šumice

Muž, který jde proti proudu

Někdejší starosta Šumic, nyní poslanec parlamentu Ludvík Hovorka se v poslední době ocitá možná ve větším zájmu...

3. 2. 2009
Obec bude mít černou pálenici

Vlčnov

Obec bude mít černou pálenici

Ne, zástupci obce se nechtějí dopustit trestného činu, to jen ve Vlčnově finišují s přípravou prvního muzea...

3. 2. 2009
Poplatky v nemocnicích v kostce

Slovácko

Poplatky v nemocnicích v kostce

Pacient v ordinaci 1) Při vstupu do nemocnice musí každý pacient i nadále k pokladně s regulačními...

27. 1. 2009
TOPlist