FacebookYoutubeInstagram

Vinohradská ulice opět ožije vínem a folklorem

Mařatice Zajímavosti 1. 9. 2009

Novinkou je odpolední program pro děti a rodiče plný pohádkových postav a zajímavých soutěží

Loňská premiéra Putování Vinohradskou ulicí nadchla stovky spokojených návštěvníků. Prožili totiž neopakovatelnou atmosféru „Zlaté uličky" Uherského Hradiště, ve které se odkaz předešlých generacích zhmotnil nejen v architektuře místních sklepů, ale také ve víně a všudypřítomném folkloru. Loňský úspěch se však pro pořadatele stal zároveň velkým závazkem. Nicméně letošní program svědčí o tom, že se tento závazek stal spíše impulsem pro ještě pestřejší a zajímavější akci. Rozhodující měrou tomu pomohla také Nadace Děti - kultura - sport, která je hlavním podporovatelem nejen Slováckých slavností vína a otevřených památek, ale speciálně také tohoto programu.

Úniková zóna před zaplněným městem

Vinohradská ulice ožije v sobotu 12. září již ve 14 hodin. Záměrem pořadatelů totiž bylo, aby zde vznikla pomyslná úniková zóna pro rodiny s dětmi před zaplněným městem. Vinohradská ulice totiž vždy byla místem příjemných procházek, na což má navázat i sobotní odpolední program zaměřený především na děti. Právě pro ně je zde připravena naučná stezka a spousta hlavolamů, her a soutěží s folklorní tematikou. Nebudou chybět ani pohádkové postavy a klauni, kteří se stanou vítanými průvodci po největších zajímavostech Vinohradské ulice.

Kromě toho již ve 14 hodin otevře své brány také jarmark lidových řemesel. Přímo na parkovišti holdingu Synot se budete moci seznámit s prací kováře, se spřádáním ovčího rouna na kolovratu, výrobou ošatek ze slámy a pediku, uvidíte tkaní na rámu a jednoduchém stavu, obdivovat budete moci pregéře  a jeho ražbu historických mincí. K dostání budou dřevěné výrobky, košíkářské a paličkované zboží, štípané holubičky nebo výrobky z medu a šustí.

Putování za vínem a zpěvem

Symbolickým otevíráním brány Vinohradské ulice bude v 17 hodin opět zahájeno putování za vínem a zpěvem. Kromě sedmi otevřených vinných sklepů budete moci využít příjemného venkovního posezení s bohatou nabídkou místních specialit na celkem sedmi stanovištích. K tomu všemu vám bude hrát 15 cimbálových muzik, které doprovodí hned několik místních folklorních soborů.

Symboliku putování pak doplní připravené interaktivní soutěže, které jsou zaměřeny na folklor a vinařskou tematiku. U vstupní brány získáte kromě podrobného průvodce a mapy také vinařský průkaz, do kterého budou zapisovány vaše úspěchy v jednotlivých soutěžích. Splníte-li je všechny, na konci Vinohradské ulice získáte dárek na památku. Kromě toho vás vinařský průkaz bude opravňovat k bezplatné degustaci čtyř vzorků vín přímo od Vinařů Mařatice. Tato vína si budete moci vychutnat ve vinném šenku naproti vinného sklepa Synot.

Putování Vinohradskou ulicí bude také dějištěm slavnostního křtu nové publikace Mařatice - Vinohrady, ze života vinařské dědiny, kterou za podpory Nadace Děti - kultura - sport dokončil autorský tým Věry Kovářů a Jana Kuči. Tato publikace, jejíž pilotní část jste mohli sledovat již loni v létě na stránkách DOBRÉHO DNE, dokumentuje nejen historii, ale také současnost vinařské a vinohradnické kultury v Mařaticích.

Protože vjezd a parkování ve Vinohradské ulici nebude pro tento den dovoleno, alespoň částečnou náhražkou bude kyvadlová doprava motorovým vláčkem, který bude v pravidelných intervalech jezdit mezi Vinohradskou ulicí a Palackého náměstím. Směrem do Mařatic vyjede poprvé ve 13.30 (následně pak v 15.00, 16.30, 18.00, 19.30 a 21.00), z Vinohradské ulice pak odjede poprvé ve 14.15 (následně pak v 15.45, 17.15, 18.45, 20.15 a naposledy ve 21.45).

Autor: dva

Vaše názory

Křtiny Reptákova vína

Uherské Hradiště

Křtiny Reptákova vína

Utekl rok, co se přímo před zraky přihlížejících diváků na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti pomlelo a...

1. 9. 2009
DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 12. A 13. ZÁŘÍ

Uherské Hradiště

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 12. A 13. ZÁŘÍ

františkánský klášter Velehradská třída sobota i neděle 9.00 - 17.00 Reduta Masarykovo náměstí sobota i neděle 9.00...

1. 9. 2009
Památky měřené časem

Uherské Hradiště

Památky měřené časem

V rámci již tradiční celoevropské akce budou ve dnech 12. až 20. září otevřeny a zpřístupněny památky....

1. 9. 2009
Ve Folklorním fondu rozdá nadace pět milionů

Slovácko

Ve Folklorním fondu rozdá nadace pět milionů

Zásadní změny se v letošní ročníku dočkala pravidla tak zvaného Folklorního fondu uherskohradišťské Nadace Děti -...

1. 9. 2009

Související

Uherské Hradiště

Nadace SYNOT - dva miliony pro školství Zlínského kraje!

Oblast školství a zájmové činnosti ve Zlínském kraji získala díky Nadaci SYNOT ve čtvrtek téměř dva miliony...

Zlínský kraj

Krajský výbor jednohlasně: Navyšte dotace pro kulturu na dvojnásobek!

Kultura ve Zlínském kraji potřebuje více peněz. Proto krajský Výbor pro nevládní organizace a neziskový sektor jednohlasně...

Zlínský kraj

Nadace navyšuje kulturní grant o další milion

Především na podporu rozvoje lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů Zlínského kraje je zaměřen kulturní...

Praha, Slovácko

Senát podpořil lidové písničky, schválil folklorní novelu autorského zákona

Další důležitý krok má za sebou novela autorského zákona, která má osvobodit folkloristy od autorských poplatků i...

TOPlist