FacebookYoutubeInstagram

Vinohradská ulice ožije Velikonocemi

Uherské Hradiště Zajímavosti 23. 3. 2010
Vinohradská ulice ožije Velikonocemi

Vinohradská ulice během Slováckých slavnostní vína

Foto: sal

Chcete na dovolenou do Říma? Přineste upečeného velikonočního beránka a zkuste štěstí

Neděli 4. dubna by si měli poznačit do svého kalendáře všichni milovníci neopakovatelné atmosféry slováckého folkloru, otevřených vinných sklepů a především rodiny s dětmi. Uherskohradišťská Nadace Děti-kultura-sport navazuje na podzimní Putování Vinohradskou ulicí v Mařaticích, které se už stalo součástí Slováckých slavností vína, a na stejném místě uspořádá velké oslavy Velikonoc.

„Nadace dlouhodobě podporuje snahy, které směřují k oživení Vinohradské ulice v Mařaticích. Ta je totiž nejen skutečnou „Zlatou uličkou“ Uherského Hradiště, ale především jedinečnou ukázkou měšťanských sklepů a staleté vinařské tradice. I proto jsme letos přišli s myšlenkou navázat na podzimní putování a uspořádat akci, která bude zároveň velmi důstojnou připomínkou velikonočních oslav a jejich poselství,“ uvedla Gabriela Jelínková, výkonná manažerka Nadace Děti-kultura-sport. Zároveň upozornila na to, že se zvláštní pozornost věnovala velikonočním beránkům.

„Velikonoční beránek je tradičním symbolem svátků oslavujících zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tradice jeho pečení doma, ve speciální formě, je však dnes již na ústupu. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme inspirovat všechny ty, kteří se společně s námi chtějí symbolicky vrátit do časů, kdy světnice voněly čerstvě upečeným beránkem a nejen hospodyňky si vyhrávaly s jeho zdobením. Je na čase oživit tradice a vrátit Velikonocům jejich voňavé symboly,“ dodala Jelínková.

Organizátoři proto připravili atraktivní soutěž. Každý, kdo v neděli 4. dubna přinese mezi 14. a 15. hodinou do Vinohradské ulice domácího velikonočního beránka, zařadí se do soutěže, ve které může vyhrát zájezd do Říma pro dvě osoby. Ze všech shromážděných beránků, kterým požehná páter Petr Dujka, pak vznikne přímo ve Vinohradské ulici výstava.

V neděli 4. dubna však zamíří do Vinohradské ulice také komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Pořadatelé pro ně připravili další ze série neobvyklých pokusů o zápis do knihy rekordů. Speciální tým pekařů totiž již teď začíná pracovat na pravém domácím velikonočním beránkovi, který by měl pokořit dosavadního rekordmana. Jen pro představu: v České knize rekordů dnes velikonočním beránkům vévodí ten, kterého v roce 2007 připravili pražští pekaři a který vážil 110 kilogramů a měřil 168 x 85 cm.

Symboly Velikonoc budou protkány také další programové prvky. Velmi bohatý bude především dětský program, který začne už ve 14 hodin. Přivézt vás může speciální vláček, jenž bude celé odpoledne jezdit z Masarykova náměstí. Hlavním hostem bude dětmi oblíbený Michal Nesvadba z televizního pořadu Kouzelná školka. Ten vystoupí v 15.30 na parkovišti holdingu SYNOT. Kromě toho děti pobaví množství hlavolamů, her a soutěží s velikonoční tematikou. Nebude chybět naučná stezka pro děti s překvapením a klauniáda. Pro děti i rodiče bude připraven jarmark lidových řemesel, který se uskuteční přímo ve Vinohradské ulici. Uvidět a nakoupit výrobky budete moci od řemeslníků mnoha oborů. Připraveno je tradiční pletení žil, výroba kraslic, přijede kovář s otevřenou výhní, k zakoupení budou dřevěné a medové výrobky, zhlédnout můžete ukázky košíkářství, paličkování a výrobu dekorací ze šustí.

Od 17 hodin se pak brána Vinohradské ulice otevře milovníkům vína, moravských gurmánských specialit a slováckého folkloru.

Sedm otevřených sklepů doplní několik venkovních posezení. V takřka každém zákoutí budou hrát cimbálové muziky, u nichž si zazpívají a zatancují místní folklorní soubory. Z celkem třinácti muzik jmenujme alespoň Cimbálovou muziku Stanislava Gabriela, Haraficu, Dolinu, Olšavu, Sudovjan, Čardáš či Ohnicu. Vinné šenky se rozprostřou nejen přímo v historických sklepech U Lisu, U Marholtů, U Dvořáků, Včelka, U Pospíšilů, U Kieryků či ve sklepě Synot, ale také přímo na prostranstvích ve Vinohradské ulici. Ze stejných míst pak zavoní tradiční slovácké pochoutky.

Autor: dva

Vaše názory

Muži pomůžou prince hlídat, ženy napečou buchty

Hostětín

Muži pomůžou prince hlídat, ženy napečou buchty

V plném proudu jsou v Hostětíně přípravy na příjezd prince Charlese. Malá podkarpatská víska si teď rozhodně...

21. 3. 2010
Děkan: Centrum bude evropským unikem!

Uherské Hradiště

Děkan: Centrum bude evropským unikem!

Jestli se plány uherskohradišťské Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně promění v realitu,...

12. 3. 2010
Pařížská medaile pro bzenecký tramín

Bzenec

Pařížská medaile pro bzenecký tramín

V Paříži se již po šestnácté konala prestižní mezinárodní soutěž vín Vinalies Internationales. V novém ročníku se...

11. 3. 2010
Každá žena není matka!

Slovácko

Každá žena není matka!

Mezinárodní den žen je v dnešní době především připomínkou minulého režimu, kdy byly organizovány mohutné podnikové oslavy...

8. 3. 2010

Související

Uherské Hradiště

Jsme tu pro všechny, kteří si slavnosti chtějí užít

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury, který je hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených památek...

Uherské Hradiště

Na výstavu vín do Reduty letos zdarma!

Tradiční součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek je nedělní výstava vín v Redutě. Pro město Uh....

Uherské Hradiště

Národní výstavy vín slovácké podoblasti bude letos opět "korunovat“ Putování Vinohradskou ulicí

Také letošní ročník Putování Vinohradskou ulicí, které je vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek, bude...

Uherské Hradiště

Sklepy Mařatice se chystají na velkolepé Putování Vinohradskou ulicí

Putování Vinohradskou ulicí je již 12 let vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek. A ne...

TOPlist