FacebookYoutubeInstagram

Vyšetřeno bylo více než 1 300 mužů

Slovácko Zajímavosti 17. 12. 2018
Vyšetřeno bylo více než 1 300 mužů
Foto: Barbora Žáková

Uherskohradišťská nemocnice se podruhé připojila k celosvětové kampani Movember, která je zaměřená na prevenci rakoviny varlat a prostaty. V průběhu měsíce listopadu se na oddělení klinické biochemie nechalo zdarma vyšetřit více než 1340 zájemců. Výsledky pěti mužů signalizovaly vážný problém, třicet mužů se ocitlo v tzv. „šedé zóně“ a 118 vyšetření vykázalo hraniční hodnotu.

"Zájem o vyšetření byl skutečně obrovský. Už od začátku měsíce sem proudily davy. Když celkový počet vyšetřených vydělíte počtem pracovních dní, vychází nám, že jsme denně odebrali vzorky krve a provedli jejich rozbor u jedenašedesáti mužů. A to je úctyhodný výkon, za který si zdejší personál rozhodně zaslouží poděkování,“ říká primářka oddělení Bronislava Rozhonová.

Pro odběry krve oddělení po loňských zkušenostech vyčlenilo jednu pracovnici, takže běžný chod laboratoří nebyl nijak narušen. Do Uherského Hradiště se přitom kvůli Movemberu sjížděli muži z širokého okolí - ze Zlínska, Kyjovska a dokonce i ze Slovenska. Na odběry krve se pak vydávaly celé skupinky policistů, hasičů nebo třeba fotbalistů. Ve srovnání s loňským rokem se počet zájemců zvýšil o více než 500, loni jich bylo 815. „V loňském roce jsme zachytili dva případy signalizující pravděpodobně rakovinu, letos jich bylo celkem pět. To je asi vzhledem k vyššímu počtu vyšetřených logické. Horší je, že jednomu z těchto mužů je teprve 41 let. Většina je pak starší 60 let,“ doplnila informaci primářka Rozhonová.

Ze statistiky vyplývá, že za problematické by se dalo označit 11 % výsledků. S hraniční hodnotou přitom skončili i muži pod třicet let. „Jsme moc rádi, že preventivní akce vyvolala takový ohlas. Všem, kteří skončili v tzv. šedé zóně nebo s hraničním výsledkem, doporučujeme vyšetření zopakovat nebo se raději objednat k urologovi. Není na co čekat. Tento typ nádoru je v prvotních stádiích velmi dobře léčitelný, takže čas hraje obrovskou roli,“ dodává Bronislava Rozhonová.

Movember v Uherskohradišťské nemocnici podpořili také herci Slováckého divadla, kteří 1. listopadu podstoupili krevní testy. Podporu uherskohradišťská akce získala i u Nadace Petra Koukala, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Bezplatné vyšetření mohla Uherskohradišťská nemocnice poskytnout jen díky podpoře dvou významných diagnostických firem Roche a Beckman.

Na Oddělení klinické biochemie Uherskohradišťské nemocnice se mohou muži dostavit v průběhu celého roku, mimo akci Movember si ale musí testy nechat předepsat lékařem, nebo uhradit ze svého. Vyšetření spočívá v odběru malého množství krve, z kterého je možné zjistit hladinu tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Jeho vysoké hodnoty signalizují vážný problém.

Autor:

Vaše názory

Můj kostým je buď bílý, nebo modrý

Praha

Můj kostým je buď bílý, nebo modrý

Už čtyřicet let, kdy se poprvé na televizních obrazovkách objevila slavná Nemocnice na kraji města, lákají diváky...

11. 12. 2018
Už vím, co je hysterektomie, adnexektomie a endometrióza

Praha

Už vím, co je hysterektomie, adnexektomie a endometrióza

Je to přesně čtyřicet let, kdy se na televizních obrazovkách poprvé objevila Nemocnice na kraji města. Seriály...

5. 12. 2018
Slovácké divadlo se blýsklo v pořadu Co na to Češi

Praha

Slovácké divadlo se blýsklo v pořadu Co na to Češi

Co se vám vybaví, když se řekne Rumburak? Čím si přivydělávají studenti? Co je uvedeno v rodném...

3. 12. 2018
Během čtrnácti dnů natočí čtyři díly

Praha

Během čtrnácti dnů natočí čtyři díly

Je to přesně čtyřicet let, kdy se na televizních obrazovkách poprvé objevila Nemocnice na kraji města. Seriály...

1. 12. 2018

Související

Uherské Hradiště

Teplý šéf a průžná prostitutka

Úspěšnou premiéru si v sobotu 12. ledna odbyla ve Slováckém divadle první novinka letošního roku, komedie Dva...

Praha

Ne a ne vyslovit správně odborné názvy diagnóz...

Po vánoční pauze se dnes na televizní obrazovky vrací Modrý kód. Úspěšný seriál TV Prima, který pravidelně...

Uherské Hradiště

Dva úplně nazí muži už v sobotu

Dva úplně nazí muži je název bláznivé komedie, kterou odstartuje rok 2019 ve Slováckém divadle. Režie se...

Praha

Pětistá repríza Rychlých šípů proběhne v O2 aréně

Tak už je jasno. Divadlo konečně ví, kdy proběhne jubilejní 500. repríza komedie Rychlé šípy. Datum je...

TOPlist