FacebookYoutubeInstagram

Z historie skautingu v Uh. Hradišti

Uherské Hradiště Zajímavosti 26. 3. 2020
Z historie skautingu v Uh. Hradišti

Vůbec nejstarší snímek 1. oddílu hradišťských junáků! Uprostřed jeho vůdce profesor Mašíček. Za povšimnutí stojí i mladý muž stojící v horní řadě, 3. zleva. Filmoví fanoušci určitě odhalili oscarového režiséra Elmara Klose. Zajímají vás známe osobnosti z řad skautů v Uherském Hradišti? Letos slaví stoleté výročí, přijďte 24. 4. 2020 do kina Hvězda na vernisáž výstavy.

Foto: www.skautiuh.cz

Počátky hradišťského skautingu je možno datovat již do roku 1919, kdy student gymnázia Bohumil Šupka kontaktoval brněnského skauta Nebeského, který mu dal pokyny k založení skautského oddílu. Společně s bratrem Ladislavem a několika spolužáky tak Bohumil zakládá v roce 1920 družinu, do jejíhož vedení se postavil učitel Cyril Řezníček, čímž oficiálně vznikl první skautský oddíl ve městě. Pro schůzky a svou činnost získali skauti klubovnu (místnost) v budově restaurace Koruny. V roce 1921 se uskutečnil pod vedením Cyrila Řezníčka první putovní tábor do Vysokých Tater a také první stálý tábor pod Břesteckou skálou, spojený s 25. oddílem pražských skautů.

V roce 1922 se ujal vedení 1. oddílu br. Chlapík a vznikl také 2. oddíl vodních skautů vedený br. Laštovkou, s klubovnou ve Veslařském klubu. V roce 1923 byl vedoucím hradišťského sboru učitel František Grones a vedoucím okresu učitel Emil Cenek. Dalším významným milníkem je rok 1924, kdy byla Marie Januštíková, matka Elmara Klose, zvolena první zpravodajkou skautské Slovácké župy se sídlem v Uherském Hradišti. Pro činnost zároveň získala klubovnu v budově okresního hejtmanství v dnešní Nádražní ulici č. 25. V roce 1925 pak vznikla jedna z prvních smeček vlčat (chlapců do 12 let) na Moravě, a to pod křídly Elmara Klose. Stejně tak se zrodil první dívčí oddíl pod vedením učitelky Anny Havlínové-Heranové.

V roce 1929 se Zdeněk Tománek zúčastnil 3. světového jamboree v Anglii. V o rok později se pod vedením Emila Cenka konal první tábor starších chlapců a dívek u obce Morinje v Boce Kotorské v Černé hoře. Rok 1933 se nesl ve znamení výstavby srubu pod Břesteckou skalou, po výstavě Slovácko 1937 pak byla skautům přidělena jako klubovna Slovácká búda.

V roce 1940 přichází pro skauting, a to nejen v Uherském Hradišti, temné období, německá okupační moc Junák zakazuje a oddíly jsou rozpuštěny. Což pro mnohé skauty znamená jediné - aktivně se zapojují do odboje, za což jsou až do roku 1945 stíháni a zatýkáni. Životem zaplatili Milan Beneš, Emil Cenek, MUDr. Josef Holánek, Přemysl Najbrt, František Kudílek, Rostislav Salaquarda, Karel Váňa, Antonín Pachl, Evžen Perutka, Vladislav Perutka, Karel Trpík. Přežili a vrátili se domů Augustýn Čáp, Jan Husek, Antonín Konečný, Miroslav Navrátil, Miloš Novotný, Karel Nigrýn a Jan Perutka. V květnu 1945 byla činnost organizace s všeobecnou radostí obnovena. Prvním vedoucím střediska se stal Mojmír Vyoral, vedoucím okrsku Dušan Beneš, syn Bedřicha Beneše Buchlovana. Od roku 1946 byl vedoucím střediska a následně i okrsku František Petlan.

Skauti si svobody a své činnosti dlouho neužili, už v roce 1950 Junák zakázala komunistická vláda. Na jaře 1968 svitla naděje a organizace se podruhé obnovila, vedení střediska se sídlem v areálu cvičiště dobrovolných hasičů u řeky Moravy se opět ujal František Petlan.

Své jméno získalo středisko Psohlavci v roce 1969, a to zásluhou Aloise Langera, který se postavil do jeho čela. S rokem 1970 pak přišel třetí zákaz činnosti, opět komunistickou vládou. Středisko se spojilo s také zakázanou Tábornickou unií a PS Bílý tesák a pod hlavičkou pionýrské organizace dál zůstalo aktivní. Psohlavci také získali louku pro táborovou základnu na Starých Hutích.

V roce 1974 se Psohlavci osamostatnili a činnost vykonávali pod Sdruženým závodním klubem ROH. V roce 1981 došlo k vážnému poškození klubovny u Moravy, a tak se Psohlavci mezitím scházeli v různých pronajatých prostorách. Na jaře roku 1985 pak městský úřad náhradou za zničenou klubovnu přidělil junákům pozemek u odstaveného ramene „Mařacké“, což vedlo k výstavbě klubovny v akci „Z“. Stavba byla dokončena a zprovozněna v roce 1988. V únoru 1990 byla obnovena činnost skautského střediska Psohlavci a vůdcem střediska byl zvolen Jiří Kamas, pod jehož vedením, které trvá až dodnes, se ve středisku vystřídalo na 2 000 uherskohradišťských kluků a holek.

Autor: Klára Křížková a Jaroslav Hrabec

Vaše názory

100 let skautingu v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště

100 let skautingu v Uherském Hradišti

Rok 2020 je pro uherskohradišťské skauty slavnostním, připomínají si totiž 100 let od chvíle vzniku první skautské...

24. 3. 2020
Chci být do historie zapsán jako operní libretista

Uherský Brod

Chci být do historie zapsán jako operní libretista

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR Formální podání ruky, kterým jsem se chtěla Jaroslavu Duškovi představit, opětoval sám umělec vřelým přátelským...

23. 3. 2020
Na tanečním vínku můžete získat lásku ke knihám

Uherské Hradiště

Na tanečním vínku můžete získat lásku ke knihám

Blíží se březen - měsíc knihy a knihovny v celém regionu chystají pro své čtenáře velkolepý program,...

3. 3. 2020
Bláznivá komedie 1+2=6 slaví 130. reprízu

Uherské Hradiště

Bláznivá komedie 1+2=6 slaví 130. reprízu

Už tuto středu ve Slováckém divadle oslaví událost, jaká se často nevidí. Komedie 1+2=6 o londýnském taxikáři,...

3. 3. 2020
TOPlist