FacebookYoutubeInstagram

Za krásou nazdobených koní se skrývají tisíce hodin obětavé práce

Kunovice Zajímavosti 15. 5. 2018
Za krásou nazdobených koní se skrývají tisíce hodin obětavé práce
Foto: zdk

Za pár dnů opět projede ulicemi Kunovic jízda králů. Domácí i přespolní (tím myslíme i ty zpoza Atlantického oceánu) budou obdivovat krásný lidový zvyk, který je od roku 2011 zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Velkým počtem hodin nezištně věnovaných zdaru jízdy králů se podílejí i kunovické seniorky. Tetičky, jak se po kunovsku ještě stále říká. Dlouho před samotnou jízdou se pravidelně scházejí, aby připravily dostatečné množství papírových růžiček, poupat, věnců, zkrátka všeho, co je potřeba pro dokonalé nazdobení každého koně.

Anna Kolúchová se kromě šikovnosti při výrobě zdobení může pochlubit jedinečnou statistikou, do níž si po léta pečlivě zaznamenává všechny údaje související s přípravou jízdy králů. A tak se můžeme dočíst, kdy se tetičky sešly, kdy která přišla a odešla, kolik se vyrobilo jednotlivých druhů ozdob, kolik v ten který rok jelo koní, který chlapec byl králem.

Kolik koní už jste pomáhala zdobit?

Zaznamenaných jich mám sto šest. Zatím nejvíc koní na jízdu králů jsme zdobily v roce 2010. Tehdy jelo dvacet osm koní, letos by jich mělo být třiadvacet.

Kolik ozdob je na jednoho koně zapotřebí?

Na každého koně je potřeba uplést jedenáct metrů věnců různých délek. Dva věnce drží zdobení na bocích koně, po dvou věncích je před a za sedlem, na těch je zavěšen věnec obepínající koňské boky, dále je to trenza - ohlávka, od níž vedou opratě. Celkem je na věnce potřeba vyrobit 902 kusů zeleného zdobení, 110 velkých růží a 198 malých růží a poupat. Všechno má přesná pravidla. Kam která růžička přijde, jak daleko jsou od sebe. Nesmí se nic poplést, všechno by bylo vidět.

Jak máte rozdělenou práci, podle druhů?

Ano, je to jako u pásové výroby. Já s Marií Kusákovou pleteme věnce, ostatní vyrábějí květy. Každá udělá potřebný úkon a podá další, ta pokračuje, až je květina hotová. Jsme sehraný tým, jinak to nejde. Práce nám musí jít od ruky.

Koně se nakonec nejvíc liší třásněmi, v Kunovicích je díky tomu každý jiný…

Třásně si zajišťuje každý jezdec sám, buďto se příprava zvládne v rámci rodiny, nebo se domluví s tetičkami. Dělají se z papírových barevných kvítků či chomáčků, které vznikají z papírových koleček o průměru tři centimetry. Ty se mírně nastříhají, potom s pomocí zubních kartáčků rozčepýří a minimálně po devíti navlékají na jehličky. Tak se postupně vytvářejí třásně, na nichž se střídají barvy tak, aby nakonec vznikl předem určený vzor či ornament. Je to opravdu nimravá práce vyžadující velké soustředění. Výsledný barevný obrazec musí být bez chyby, protože zaplňuje poměrně velkou plochu na bocích koní a každá nepřesnost je vidět. Na každém boku má koník zavěšeno padesát třásní po dvanácti kvítcích a ještě má kratší třásně na hrudi. Když to spočítáme dohromady i s věnci, má na sobě každý kůň bezmála dva a půl tisíce kvítků růžiček, zeleného zdobení a poupátek!

A co samotné zdobení koní? Tam jste jistě také platnými členkami týmu.

No to určitě, koně sice drží a zdobení upevňují chlapi, ale my jsme při ruce s jehlou a nití a snažíme se co nejpevněji zdobení přišít, aby bez újmy vydrželo po celou dobu jízdy. Nejdříve se na koně položí deka nebo jiný přehoz, ten se překryje v případě jezdců červeným šátkem, král a pážata mají šátek bílý, a potom přijde na řadu samotné zdobení. Kdyby ho měli koně přímo na těle, drátky by je svědily a byli by neklidní. Když je některý kůň živější, zažíváme i docela dramatické chvíle. Ale když máme hotovo, je to velká radost. Zvlášť, když jízda proběhne za pěkného počasí a všechna ta nádhera vydrží až do konce, kdy krále předává družina zpět rodičům.

A když jízda králů skončí, co je s věnci?

Většinou se asi vyhodí. Od toho, jak se koně celý den potí, jsou trošku cítit, ale při dobrém uskladnění by se snad daly použít i opakovaně... Zatím jsme však pro každou z jízd vytvořily zdobení zbrusu nové. Když se tak do sešitu podívám, kolik se nás na přípravě jízdy králů podílí, je to hodin a hodin, které nám samozřejmě doma chybí. U každé jízdy to vychází přes tři tisíce. Letos jsme se sešly v sedmadvaceti dnech, vždy na čtyři hodiny, a pokaždé nás bylo zhruba třicet - počty to nejsou nijak těžké… Ale taková práce se musí dělat z radosti, z nadšení pro věc. Těžko by se dala penězi zaplatit. Zatím je nás dost, kdo chceme pomáhat, a snad tomu tak bude i v příštích letech.

Co by byla jízda králů bez kunovských tetiček! Při vší skromnosti… Ostatně přesvědčit se třeba na internetu může každý, tak pracný styl zdobení, jako mají koně během jízdy králů v Kunovicích, jinde nenajdete. A je to tak dobře, i tato rozmanitost jízd králů v Hluku, Kunovicích, Skoronicích, Vlčnově a dalších místech dává naději, že si tento krásný lidový svátek uchovají i další generace.

Autor: zdk

Vaše názory

Knihovna v proměnách času X.

Uherské Hradiště

Knihovna v proměnách času X.

V roce 2000 proběhla v uherskohradišťské knihovně historicky první Noc s Andersenem. Dvacet malých čtenářů, společně s...

14. 5. 2018
Královny krásy a hejtman darovali krev

Zlín

Královny krásy a hejtman darovali krev

Transfúzní stanici v Krajské nemocnici T. Bati zaplnily královny krásy. Bývalé vítězky soutěže Česká Miss i finalistky...

10. 5. 2018
Knihovna v proměnách času IX.

Uherské Hradiště

Knihovna v proměnách času IX.

V roce 1992 začala knihovna jako jedna z prvních svého typu proces automatizace. Systém CDS/ISIS - MAKS,...

10. 5. 2018
Knihovna v proměnách času VIII.

Uherské Hradiště

Knihovna v proměnách času VIII.

Počátkem osmdesátých let minulého století patřila okresní knihovna k nejlépe hodnoceným knihovnám v tehdejším Jihomoravském kraji. Ve...

6. 5. 2018

Související

Vlčnov

Krále obdivovala operní pěvkyně s oběma syny

Zvyk zapsaný mezi nehmotné dědictví UNESCO oživil poslední květnový víkend dění ve Vlčnově. Stovky krojovaných z celého...

Vlčnov

Vlčnov představil nového krále, fotbalistu Davida Chaloupku

Součástí krojového plesu ve Vlčnově bylo slavnostní představení letošního vlčnovského krále Davida Chaloupky, který na konci května...

Vlčnov

Před pěti lety Ondřej, letos Martin. Sourozenci si nasadili královskou korunu

V roce 2013 strážila královská družina ve Vlčnově Ondřeje Darka Frantu. Letos z domu téměř na samotném...

Kunovice

Adama stres nepřemohl. Spal v pohodě celou noc

Ulicemi Kunovic projela po dvou letech opět krojovaná družina strážící mladého krále. Po požehnání u kostela si...

TOPlist