FacebookYoutubeInstagram

Za starý papír ani haléř!

Slovácko Zajímavosti 23. 1. 2009
Inzerce

Sběrny nevědí co se surovinou, proto ji přestaly vykupovat

Hospodářská krize zasahuje do stále většího okruhu odvětví. Nově se projevila i ve výkupnách sběrných surovin, kde se již vůbec nevykupuje papír. Vozit ho tam přesto můžete, ale buď jej odevzdáte zdarma, nebo za něj ještě zaplatíte!

Vozit papír do sběrny se stává luxusem. Ty tam jsou totiž časy, kdy jste si jeho odvozem mohli vydělat nějakou tu kačku. Nyní budete rádi, když ho od vás výkupna přijme zdarma.

„O starý papír není vůbec zájem. Firmy nevyrábí, a tak nepotřebují ani papír na balení výrobků. Zpracovatelé proto za něj neustále snižují sazby a nám to už nyní nepokryje ani naše náklady,“ posteskla si Helena Mázánková ze Sběrných surovin v Uherském Hradišti.

Úplně ve stejném duchu mluví i Miroslava Němečková ze Sběrných surovin v Hodoníně, které provozují svou pobočku ve Veselí nad Moravou.

„Ještě do konce prosince jsme dávali za tříděné noviny a časopisy padesát haléřů za kilo. Výkupní ceny od zpracovatelů jsou však strašné a pokud bychom i nadále za noviny a časopisy platili, šli bychom do minusu, a to si nemůžeme samozřejmě dovolit.“

Provozovatelé sběren proto nezávisle na sobě museli situaci řešit a rozhodli jasně: „Za tříděný novinový papír a časopisy již nevyplatíme ani haléř! Za ten další si navíc všichni zájemci budou muset zaplatit!“

„Pokud nám někdo doveze pouze lepenku, zaplatí padesát haléřů za každé kilo. Jestliže bude v lepence zároveň zabalen smíšený sběr, který bude tvořit méně než dvacet procent objemu, uhradí zákazník šedesát haléřů a za smíšený papír uhradí devadesát haléřů,“ řekla Mazánková.

Ve Veselí nad Moravou je situace podobná. „Zatím jsme nechali jednotnou cenu jak za lepenku, tak i za smíšený papír, kde účtujeme zákazníkovi šedesát haléřů za kilogram,“ sdělila Němečková s tím, že Sběrné suroviny Hodonín zatím nechtějí přikročit ke stejnému kroku, jaký udělala nedávno Jihlava, kde musí klienti zaplatit až dvě koruny za každé odevzdané kilo sběru.

Strašákem sběren je nyní i fakt, že papírny se do výkupu starého papíru vůbec nehrnou, a tak jim hrozí postupné zavážení. Jako jediné pozitivum tak vnímají situaci se železným šrotem, kde se jeho výkupní cena mírně zvýšila.

Autor: zde

Vaše názory

Školáci sbírali brýle pro Afriku

Traplice

Školáci sbírali brýle pro Afriku

Školáci z Traplic zaslouží obdiv. Jejich týdenní sbírka brýlí pro Afriku totiž vynesla 228 kusů funkčních dioptrických...

22. 1. 2009
Kandiduje na korunku pro Zlatého Ámose

Kunovice

Kandiduje na korunku pro Zlatého Ámose

Šestiletý půst je u konce. Slovácko má zásluhou Jiřiny Gogolové z kunovické Základní školy U Pálenice opět...

13. 1. 2009
Veselsko se blíží k 10%

Slovácko

Veselsko se blíží k 10%

Doba, kdy některé podniky marně sháněly zaměstnance a musely se často podbízet nejrůznějšími bonusy, je pryč! Shodně...

13. 1. 2009
Nárok na podporu

Slovácko

Nárok na podporu

Od ledna letošního roku došlo při přidělování podpory k zásadním změnám. Nárok na ni nově získává pouze...

13. 1. 2009
TOPlist