FacebookYoutubeInstagram

Zářič pomůže zachraňovat životy dětí

Slovácko Zajímavosti 2. 10. 2008
Zářič pomůže zachraňovat životy dětí

Oční aplikátor předala zástupcům nemocnice ředitelka Kapky naděje Elen Švarcová spolu s herečkou a moderátorkou Klárou Doležalovou, která se stala kmotrou nového aplikátoru.

Foto: NF

Kapka naděje a SYNOT LOTTO opět společně pomohly nemocným dětem

Právě dnes byl na Oční klinice dětí a dospělých Fakultní nemocnice v Motole oficiálně předán dar, který bude pomáhat především dětským pacientům při jejich náročné léčbě. Zástupci nadačního fondu Kapka naděje zde předali zástupcům kliniky oční aplikátor typu CCB zářič radioaktivního ruthenia 160. Aktivní zářič Ru160 neocenitelně pomáhá především při léčbě zhoubného nitroočního nádoru - retinoblastomu. Nákup tohoto přístroje iniciovala uherskohradišťská společnost SYNOT LOTTO, která je dlouholetým partnerem nadačního fondu Kapka naděje.

Oční aplikátor představuje jednu z mála možností, jak lze u dětských pacientů léčit zhoubný nitrooční nádor - retinoblastom. Toto onemocnění se až do konce minulého století léčilo chirurgickým odstraněním nádorem postiženého oka. Život nemocného dítěte se tím podařilo zachránit, ale za cenu trvalého funkčního a kosmetického postižení. V 90. letech 20. století se objevily léčebné postupy, které umožňují nádorem postižené oko zachovat, často i se zachováním zrakových schopností. Toto je možné docílit aplikací vhodných cytostatik, lokální léčbou např. laserem nebo tzv. brachyterapií, což znamená několikatýdenní aplikací uzavřeného zářiče na oko.

Právě tento zářič Ru160 v posledních dvou letech používali na Oční klinice dětí a dospělých FN Motol. Jeho přirozená životnost však již bohužel skončila. Proto se zástupci nadačního fondu Kapka naděje a společnosti SYNOT LOTTO rozhodli klinice pomoci zakoupením očního aplikátoru typu CCB zářiče radioaktivního ruthenia 160 v celkové částce 163 500 korun. „Oči jsou pro člověka nejdůležitější smyslový orgán, proto ztráta zraku nebo jeho postižení jsou zvláště pro děti nepředstavitelné. Když jsme zjistili, že můžeme pomoci v této oblasti, udělali jsme to s Kapkou naděje pro motolskou nemocnici s radostí,“ říká Kateřina Luisa Daňhelová, generální ředitelka holdingu SYNOT. Tento zářič využije klinika v dohledné době hned pro několik dalších pacientů.

Oční aplikátor předala zástupcům Oční kliniky dětí a dospělých FN Motol ředitelka nadačního fondu Kapka naděje paní Elen Švarcová spolu s herečkou a moderátorkou Klárou Doležalovou. Ta se stala také kmotrou nového očního aplikátoru. „Jsme velice potěšeni, že společně s naším dlouholetým partnerem SYNOT LOTTO můžeme opět pomoci dětským pacientům, tentokráte ve FN Motol,“ dodala Elen Švarcová, ředitelka fondu Kapka naděje. 

Autor: PR

Vaše názory

Starosta i zastupitelé jezdí do práce na kole

Velká nad Veličkou

Starosta i zastupitelé jezdí do práce na kole

Do práce se nemusí vždy cestovat jen autem. Přesvědčují o tom alespoň zaměstnanci Obecního úřadu ve Velké...

23. 9. 2008
Hledá bydlení, dceru živí otec

Staré Město, Uherské Hradiště

Hledá bydlení, dceru živí otec

V nezáviděníhodné situaci se zmítá Jana Hnilová, maminka tří dětí, která se po rozpadu manželství ocitla na...

23. 9. 2008
Nejsme trestnice! tvrdí ředitelka Frühaufová

Uherský Ostroh

Nejsme trestnice! tvrdí ředitelka Frühaufová

Dětské domovy, nejhorší trestnice dneška a Sedmnáct tisíc dětí hnije v dětských domovech, tyto věty se nedávno...

9. 9. 2008
Jakubík: U burčáku se vyplatí trpělivost

Slovácko

Jakubík: U burčáku se vyplatí trpělivost

U burčáku stejně jako u vína platí, že trpělivost přináší růže. Kdo si počká, až hrozny vyzrají,...

3. 9. 2008

Související

Uherské Hradiště

Nadace SYNOT - dva miliony pro školství Zlínského kraje!

Oblast školství a zájmové činnosti ve Zlínském kraji získala díky Nadaci SYNOT ve čtvrtek téměř dva miliony...

Zlínský kraj

Krajský výbor jednohlasně: Navyšte dotace pro kulturu na dvojnásobek!

Kultura ve Zlínském kraji potřebuje více peněz. Proto krajský Výbor pro nevládní organizace a neziskový sektor jednohlasně...

Zlínský kraj

Nadace navyšuje kulturní grant o další milion

Především na podporu rozvoje lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů Zlínského kraje je zaměřen kulturní...

Praha, Slovácko

Senát podpořil lidové písničky, schválil folklorní novelu autorského zákona

Další důležitý krok má za sebou novela autorského zákona, která má osvobodit folkloristy od autorských poplatků i...

TOPlist