FacebookYoutubeInstagram

Zbraně občanů? To jsou petice

Slovácko Zajímavosti 29. 12. 2009

Pokud se lidem nelíbí některé rozhodnutí úřadů či chtějí upozornit na nějakou nepravost a mít zároveň zákonem zaručenou odpověď, nezbývá jim než sepsat petici. Tímto způsobem můžou občané aktivně ovlivňovat dění. Protože v jednotě a hlavně v množství je síla.

Peticemi lidé řeší různé životní události. Například nechtějí přijít o dosavadní kvalitu života. V Uh. Brodě tak lidé například protestovali proti plánovaným výstavbám dalších domů. Zatímco petici obyvatel z ulice Osvoboditelů zastupitelé vyslyšeli a územní plán nezměnili, v podobné situaci neuspěli lidé z ulice Bří Lužů.

„V současnosti se berou v potaz některé požadavky občanů. Například budova bude nižší. Stavět se ale bude,“ upozornil Ladislav Kryštof, starosta Uh. Brodu, že ústupky ano, ale zrušení projektu na Bří Lužů nejspíš nehrozí. V podobné situaci se ocitli i lidé v Uh. Hradišti. Na třídě Maršála Malinovského jim měla pod okny vyrůst další benzinka. Díky mobilizaci podpisů však dosáhli zastání na krajském úřadě.

„Výstavba benzinky je nepřípustná, lokalita je velmi exponovaná a zatížena vysokou intenzitou dopravy. Další zdroj hluku by už prostě byl neúnosný,“ zastal se lidí Alan Urc, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje. Někde však petice neznamená, že postoj obyvatel je jasný. Jako tomu bylo například na staroměstském sídlišti Kopánky. To se má zásadním způsobem rekonstruovat. Novinkou bude více parkovacích míst či nová hřiště. To se líbí řidičům a rodičům dětí. Ostatním jsou však změny trnem v oku. Kritizují například úbytek zeleně.

„Jiné řešení skutečně neexistuje, do zeleně prostě musíme sáhnout. Jak už jsem ale řekl, samozřejmostí je náhradní výsadba,“ zdůraznil v odpovědi staroměstský starosta Josef Bazala.

Lepší služby za pár podpisů si vymohli například ve Slavkově či Suché Lozi. Místním se nelíbilo zrušení poštovny, respektive krátká pracovní doba. I to se podařilo taky díky peticím vyřešit.

„Pracovníci pošty však byli vstřícní. Petice byla spíš jen takový podpůrný prostředek,“ uvedl starosta Slavkova Petr Vladovič.

Zajímavou petici museli řešit i zastupitelé Hluku. Prodat chátrající budovu kina, kam mnoho lidí nechodí a která navíc ani nevyhovuje hygienickým normám, napadlo místní volené zástupce. Petice rozhořčených občanů je však přiměla rozhodnutí přehodnotit. „Je to kulturní památka Hluku, a proto jsem byl proti prodeji. Budova by se měla zachovat a opravit, ne prodávat,“ řekl jeden ze zastupitelů, Antonín Ratajský. I na základě petice tak Hlučané začali přemýšlet, z kterého dotačního programu by na opravu dosáhli.

Autor: fab

Vaše názory

Příroda - domov člověka

Buchlovice

Příroda - domov člověka

Dnešní předvánoční číslo se nebude věnovat konkrétní profesi, ale bude zaměřeno na zkušenosti, vzpomínky a nynější aktivity...

27. 12. 2009
Vánoční zvyky

Slovácko

Vánoční zvyky

Krájení jablka - Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč....

24. 12. 2009
Severské Vánoce

Severské Vánoce

Švédský kozel s červenou mašlí Štědrý den je ve Švédsku rodinným svátkem s návštěvami a slavnostní...

24. 12. 2009
Polské Vánoce s oslíkem

Polské Vánoce s oslíkem

Vánoční čas počíná v Polsku adventem. Pro děti je to tak jak všude jinde nejkrásnější doba roku....

24. 12. 2009
TOPlist