FacebookYoutubeInstagram

Vandalové trápí Kunovice. Zlomili i lípu svobody

Kunovice Zprávy, Krimi 19. 9. 2019
Vandalové trápí Kunovice. Zlomili i lípu svobody
Foto: MÚ Kunovice

Poničené stromy, vytrhaná výsadba z truhlíků na mostě přes Olšavu, poničené lavičky a vyvrácené dopravní značky… To je obrázek Kunovic, kde vandalismus a krádeže zapouští hluboké kořeny. Jelikož radnice už počítá škody na desetitisíce, obrací se na veřejnost s žádostí o spolupráci při dopadení pachatelů.

„Často jsou medializované případy, kdy lidé skoro vlastním tělem brání vzrostlé nebezpečné stromy před pokácením, a na druhou stranu mezi námi žijí lidé, kteří stromy a výsadby hrubým způsobem ničí a poškozují zcela bezdůvodně. A v Kunovicích jde bohužel o stále častější jev,“ informovala Monika Pančochová z odboru správy majetku a životního prostředí kunovické radnice, která za poslední roky viděla několik úmyslně poškozených dřevin.

Za vandalismus nejhrubšího zrna označila likvidaci vzrostlého okrasného buku na sídlišti V Humnech. „Do vyvrtaných skulin ničitel nalil neznámou látku, která strom zahubila. Nezbylo nám, než jej pokácet,“ kroutí hlavou Pančochová. A podobné útoky u Olšavy evidují i u dalších dřevin, škody přitom dosahují několika desítek tisíc korun. Ekologická újma je však výrazně vyšší.

Jen osm měsíců přežila lípa svobody, vysazená u příležitosti 100. výročí založení republiky na třídě Vítězství. Škoda? 25 tisíc korun. „V dané lokalitě jde už o několikátý útok na nově vysazenou dřevinu, strom tady asi nemá šanci,“ diví se zaměstnankyně odboru, která má na starost majetek, zeleň a vodní hospodářství.

Terčem vandala nebo zloděje se pravidelně stává výsadba letniček na mostě přes řeku Olšavu. „Jejich zmizení, případně „jen“ poničení řešíme ve spolupráci s firmou zajišťující péči o zeleň každý týden. Letničky jsme doplňovali už nesčetněkrát, škoda už dnes dosahuje několika tisíc korun,“ nechápe Pančochová. Vandalismus se nevyhýbá ani městskému mobiliáři. Vyvrácené dopravní značky u koupaliště jsou už koloritem… stejně jako poškozené lavičky v různých částech města nebo posprejované autobusové zastávky.

A tak není divu, že pověstný pohár trpělivosti přetekl. Radnice už požádala širokou veřejnost o spolupráci při dopadení pachatelů. Svědci jejich řádění mají ihned volat městskou policii na tel. 572 432 713 nebo tísňovou linku policie 158.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Vánoční nákupy plné strachu, prodejnu zavřel požár

Staré Město

Vánoční nákupy plné strachu, prodejnu zavřel požár

Poklidné sobotní předvánoční nákupy přerušil ve staroměstském Intersparu požární poplach. Ve skladovacích prostorách začala hořet elektrická rozvodna....

9. 12. 2013
Tragická nehoda zastavila obchvat

Kunovice

Tragická nehoda zastavila obchvat

Tragická srážka osobního automobilu s kamionem zastavila provoz na obchvatu Kunovic. Krátce před 13 hodinou zatím z...

26. 8. 2013
U Moravy našli válečnou munici, lidé museli z domů

Uherské Hradiště

U Moravy našli válečnou munici, lidé museli z domů

Poklidné pondělní odpoledne přerušil na sídlišti Stará Tenice hluk sirén a hlášení rozhlasu, že probíhá evakuace v...

10. 6. 2013
Inzerát láká na výhodnou brigádu, ale je to past!

Uherské Hradiště

Inzerát láká na výhodnou brigádu, ale je to past!

Pozor na inzerát hledající brigádníky na výnosný roznos letáků! I když nabízí výdělek až 9 tisíc za...

27. 2. 2013
TOPlist