FacebookYoutubeInstagram

U hypoték můžete teď ušetřit až tisíce korun

Uherské Hradiště Zprávy, Podnikání 24. 4. 2013
U hypoték můžete teď ušetřit až tisíce korun

Jaroslav Trávníček, ředitel společnosti ST Consult

Foto: archiv
Inzerce

V letošním roce končí fixace hypoték asi u 100 000 lidí, kteří si uzavřeli hypoteční smlouvy v letech 2008 až 2010. Mnozí z nich budou uvažovat o změně banky. Zeptali jsme se proto Jaroslava Trávníčka, ředitele společnosti ST Consult, na co by si lidé měli dávat pozor a jak mohou současné situace nejlépe využít.

Co byste poradil lidem, kteří uvažují o změně hypotéky?

Pokud uvažujete o přefinancování hypotéky (splatit stávající hypotéku hypotékou novou), tak za klíčové považuji začít s vyřizováním včas. V dnešní době umožňují hypoteční banky vyřídit si hypotéku až rok dopředu. Díky tomu můžete využít dnešních nízkých úroků, což je velmi zajímavé. Jako minimální dobu doporučuji 3 měsíce před datem fixace. Při srovnávání nabídek se nezaměřujte jen na úrokovou sazbu, která bývá jako lákadlo schválně na nejnižší možné úrovni, ale všímejte si i dalších, tzv. doplňkových podmínek, jako třeba poplatek za vedení úvěrového účtu, nutnost zřídit si běžný účet, kreditní kartu, popřípadě životní nebo jiné pojištění. Tyto doplňkové podmínky mohou  hypotéku výrazně prodražit. Důležité jsou i podmínky jednotlivých bank, které jako klient musíte splnit, např. výše příjmu, výše zástavy apod. Proto bych doporučil čtenářům vyhledat zkušeného finančního poradce, který vás celým procesem provede, vše vám propočítá a hlavně na základě svých zkušeností s jednotlivými bankami poradí, kam bude nejlepší se obrátit. Ještě bych chtěl upozornit, že přefinancovat lze i úvěry ze stavebního spoření.

Proč by se podle Vás měli lidé, kteří mají uzavřené hypoteční smlouvy, právě teď věnovat nabídkám jiných bankovních domů?

Jak jsem již uvedl výše, úrokové sazby jsou v současné době na historickém minimu a vzhledem k mezibankovnímu trhu už nemají kam klesat. Nyní je opravdu velká šance si snížit úrokovou sazbu, a tím i výši měsíční splátky.

Na jakou úrokovou sazbu se dnes lidé mohou při přeúvěrování svých hypoték dostat? Dá se říct, od jakých úroků na právě končící fixaci hypotéky by se mi vyplatilo hledat jinou banku?

Pokud pomineme V.I.P. sazby a uveřejňování kontaktních sazeb v letácích, na internetu a v reklamě obecně, tak bych řekl, že při pětileté fixaci zhruba od 2,75 %. Některé banky nabízí tzv. plovoucí sazbu, která se může kdykoliv změnit, zde se může klient dostat těsně nad 2 %. Zda se změna vyplatí, je možné přesně spočítat pomocí různých finančních kalkulaček. Vždy záleží na výši úvěru a době splatnosti. Mezi další kritéria při posuzování, zda změnit banku, patří i náklady související se změnou banky a hlavně nabídka stávající banky oproti konkurenční bance. Důležité je i definovat si, co od nové hypotéky očekávám a jaké další služby v souvislosti s hypotékou chci využívat. Trh hypoték prošel za poslední rok řadou změn, které vám mohou ušetřit peníze a přinést jistotu a pohodu do vašeho života.

Cílem je tedy srazit úroky a dosáhnout na nižší měsíční splátky. To se může hodit! Ale jak mají lidé postupovat, aby nenarazili na laciné sliby a reklamní akce?

Já doporučuji nechat si kvalitně poradit od zkušeného úvěrového poradce, který umí spočítat všechny náklady včetně daňových odpočtů. Obecně platí, že i nízké měsíční náklady za další doplňkové služby výrazně prodražují hypoteční úvěr oproti prvním jednorázovým nákladům. A právě tohoto momentu často využívají banky k získávání klientů, protože sice nabídnou nulový poplatek za vyřízení hypotéky, ale do podmínek si dají, že u nich musíte mít běžný účet, na který vám bude chodit výplata v minimální výši 1,5násobku splátky nebo si musíte vyřídit kreditní kartu. 

Co mě přechod k jiné bance bude stát? Nehrozí mi nějaké sankce nebo znevýhodnění, když odejdu od současné banky?

Pokud měníte banku k výročí fixace, banka si neúčtuje žádnou sankci. Musíte však počítat s tím, že při změně banky budete muset uhradit jiné poplatky, jako např. nový vklad do katastru nemovitostí (1 000 Kč), pokud je odhad starší než 5 let, tak poplatek za nový odhad může činit až 5 000 Kč, a k nákladům je nutné připočítat i poplatek za vyčíslení zůstatku stávajícího úvěru (až 4 000 Kč) a jiné. U neúčelových hypoték se vždy platí poplatek za vyřízení. V případě, že nevyužijete služeb finančního poradce, tak musíte započítat i váš čas strávený hledáním nejlepších nabídek a čas strávený v bankách (často místo dovolené nebo v rámci náhradního volna).

Autor: BZ

Vaše názory

Související

Uherské Hradiště

Zkrotíme vaše úvěry a ušetříme vám!

Že je nyní nejvhodnější období pro pořízení hypotečního úvěru nebo jeho refinancování z důvodu rekordně nízkých úrokových...

TOPlist