FacebookYoutubeInstagram

Akademie si pozvala Jurečku. Reklama za veřejné peníze?

Uherský Brod Zprávy 12. 6. 2018
Akademie si pozvala Jurečku. Reklama za veřejné peníze?

Vábnička na přednášku nebo politická reklama?

Foto: archiv

Ve středu 13. června se v sále Římskokatolické farnosti Uherský Brod uskuteční přednáška Křesťan a politika. Diskutovat bude místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Přednášku finančně podpořila i brodská radnice, jejíž Kulturní komise letos pořadatelské Moravsko-slezské křesťanské akademii Uherský Brod udělila grant ve výši 6 400 korun. Třebaže jde o symbolický příspěvek, akademie čelí podezření, že město jí před blížícími se komunálními volbami „podsouvá“ seznam přednášejících. To vedení města odmítlo s tím, že akademie si sama určuje, koho pozve, a že seznam přednášejících ani nebývá součástí žádostí o grant.

Na otázky DOBRÉHO DNE spojené s chystanou akcí odpovídá Jiří Gračka, mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

Plakáty s portrétem Mariana Jurečky se objevily na nejrůznějších místech regionu, staly se také součástí informací na vývěsce bánovské farnosti. Je na libovůli faráře, jaké informace se na vývěsce zveřejňují? Jakou funkci vlastně vývěsky plní v době internetu a sociálních sítí? Jsou nějaká pravidla pro to, co se v nich může a nesmí zveřejňovat?

Rozhodnutí o tom, jaký plakát se ve vývěsce objeví, je na vedení farnosti. Je přitom zajisté zapotřebí dbát na to, aby avizované akce byly v souladu s učením a praxí církve a neodporovaly státním zákonům. Vývěsku jsou tradičním a důležitým komunikačním nástrojem, ne každý věřící totiž má možnost nebo chuť využívat digitální prostředky.

Podle některých politiků se do plakátů často vkrádá skrytá reklama. Není to i případ regionální pobočky Moravsko-slezské křesťanské akademie Uherský Brod, která je pořadatelem přednášky Mariana Jurečky? Nejde o financování volební kampaně vysokého politika KDU-ČSL z veřejných peněz?

Za reklamu tento případ nepovažujeme. Je zřejmé, že ke zvolenému tématu Křesťan a politika má nejvíc co říct nějaký křesťan-politik, a tak je volba muže, který je poslancem a místopředsedou parlamentní strany, bývalým ministrem a zároveň praktikujícím katolíkem nanejvýš vhodná.

Co říkáte zvolenému tématu Křesťan a politika?

Téma samotné je vysoce aktuální, protože pro věřící, kteří jsou nejčastějšími účastníky těchto přednášek, je navýsost nutné se v této oblasti zorientovat.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Radnice získá Širůch, od září jej obsadí Jiskra

Staré Město

Radnice získá Širůch, od září jej obsadí Jiskra

Sportovní areál Širůch změní majitele!? Staroměstský fotbalový stadion se po více než dvaceti letech nejspíš vrátí pod...

12. 6. 2018
U břehu Moravy má vyrůst letní kino, amfiteátr, hřiště i plovárna. Ale kdy?

Uherské Hradiště

U břehu Moravy má vyrůst letní kino, amfiteátr, hřiště i plovárna. Ale kdy?

Radnice v Uherském Hradišti odtajnila výsledky urbanisticko-architektonické soutěže na revitalizaci nábřeží řeky Moravy. Odborná komise vybírala z...

11. 6. 2018
Průtrž v Kunovicích zaplavila školku, sklepy a garáže

Kunovice

Průtrž v Kunovicích zaplavila školku, sklepy a garáže

Průtrž mračen se přehnala Kunovicemi, za sebou nechala vytopené sklepy, garáže a nánosy bahna. I když škody...

11. 6. 2018
Ostrá kritika zabrala, radnice zpřístupní hřiště zdarma a všem

Staré Město

Ostrá kritika zabrala, radnice zpřístupní hřiště zdarma a všem

Kritika obyvatel Starého Města padla na úrodnou půdu. Radnice zařadila zpátečku a změnila pravidla užívání multifunkčního hřiště...

11. 6. 2018
TOPlist