FacebookYoutubeInstagram

Alena Vitásková: Pokud občané sami řeknou, ať jsem prezidentkou, jsem ochotna se zapojit

Uherské Hradiště Zprávy 12. 2. 2019
Alena Vitásková: Pokud občané sami řeknou, ať jsem prezidentkou, jsem ochotna se zapojit

Alena Vitásková

Foto: FRANTIŠEK TUREČEK

„Alena Vitásková je první prezidentkou České republiky!“ Mohly by právě takto začínat zkraje roku 2023 hlavní body všech zpráv? Není to vyloučeno!
Bývalá předsedkyně Enegetického regulačního úřadu Alena Vitásková má v rámci institutu, jemuž propůjčila své jméno, už dnes skvěle nakročeno. Institut Aleny Vitáskové bojuje za zájmy obyčejných lidí, proti zdražování elektrické energie a otevřeně kritizuje poměry v české justici. A že by se na konci mandátu současného prezidenta Miloše Zemana mohla zúčastnit boje o novou hlavu státu, to sama potvrdila při své cestě na Slovácko. Do Uherského Hradiště a Luhačovic ji dílem na soukromou a veřejnou návštěvu pozval spolek Spravedlnost.
Téma prezidentské kandidatury zaznělo při jedné z veřejných debat v Uherském Hradišti. „Pokud tento požadavek a zájem přijde přímo od občanů, jsem ochotna se zapojit,“ prohlásila Alena Vitásková. Současně s tím také potvrdila dvě podmínky, které jistě nesplní. „Tou první je, že jsem nikdy nebyla v žádné politické straně, takže jako kandidátka žádné politické strany bych rozhodně nebyla. Stejně jako bych se nestala kandidátkou senátorů a poslanců. Zapojím se jedině tehdy, pokud občané sami řeknou „jděte do toho!“

Dnes dvaašedesátiletá Alena Vitásková je možná ještě stále postrachem členů bývalé Sobotkovy vlády. Proč se stala „nepohodlnou“? „Když jsem nastoupila v roce 2011 na místo předsedkyně Energetického regulačního úřadu, provedla jsem několik inventur a audit nastavených cen. A zjistila jsem, že v rozporu se zákonem je 162 miliard korun. Tyto peníze ještě stále jdou na zahraniční účty, k neznámým majitelům. Popsala jsem stav a upozornila na fakt, že jestli nezastavíme podporu pro nové zdroje, tak nás to bude stát 1,5 bilionu korun. Nedovolila jsem ani podporu biometanu, což byla jako přes kopírák fotovoltaika na poli. Tímto opatřením došlo k úspoře 700 miliard korun, což je pro představu 3,5 tisíce korun na osobu bez rozdílu věku,“ vyjmenovala Vitásková, která navzdory úsporám v úřadu skončila. „Ale šestiletý mandát jsem navzdory tlakům a snahám o nezákonné odvolání udržela,“ podotkla.

Veřejnost začíná Alenu Vitáskovou vnímat stále více jako bojovnici za ochranu lidských práv a svobod. „I když se to možná nezdá, lidská práva a svobody jsou porušovány dnes a denně ve velkém a ve všech oblastech. Nejvíc v trestně-právních řízeních, exekucích a bytových fondech. Není přece možné, aby třeba mladá manželská dvojice, kterou tvoří žena na mateřské dovolené a řidič autobusu, nedosáhla na byt s nižším nájmem, který místo nich v centru Prahy obývají soudci a státní zástupci,“ upozornila Vitásková.

Autor: nin

Vaše názory

Návštěvníci lesoparku jsou v šoku. Kolem padají topoly!

Kunovice

Návštěvníci lesoparku jsou v šoku. Kolem padají topoly!

Lesopark Kunovský les, vyhledávaný cíl vycházek, obsadili „dřevorubci“. Ostří jejich nástrojů se zakousne do letitého topolového porostu...

12. 2. 2019
Hospodářská nebo Na Statku. Žáci vymýšleli názvy nových ulic v bývalém statku

Staré Město

Hospodářská nebo Na Statku. Žáci vymýšleli názvy nových ulic v bývalém statku

Hospodářská, Zemědělská, Březová alej nebo Na Statku. I takové ulice možná ožijí v bývalém areálu bývalého statku...

12. 2. 2019
Lupiče poslal soud do vězení, hned se odvolali

Uherské Hradiště, Zlín

Lupiče poslal soud do vězení, hned se odvolali

I když vinu vytrvale popírají a zapřísahají se, že v době loupežného přepadení zlatnictví byli od Uherského...

12. 2. 2019
Každou poslední sobotu v měsíci zdarma na Jožu Uprku!

Uherské Hradiště

Každou poslední sobotu v měsíci zdarma na Jožu Uprku!

Zdarma do unikátní Galerie Joži Uprky Přiblížit život nevšedního člověka a výjimečného umělce - to je cíl...

12. 2. 2019
TOPlist